Ikonka Bip Ikonka Instagram Ikonka Twitter Ikonka Facebook Ikonka Youtube Ikonka aparatu fotograficznego Ikonka RSS Ikonka drukarki ikonka Mapki Ikonka koperty

Ostrzeżenie

1

czytaj więcej »
Kino na leżakach

Kino na leżakach

czytaj więcej »
Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Kalendarz imprez 2018

Kalendarz

czytaj więcej »

 

 

 

Przewiń listę kalendarza do tyłuPrzewiń listę kalendarza do przodu

Umowa na przebudowę ulicy Mickiewicza podpisana!

14.08.2018

33Przebudowa ulicy Mickiewicza wraz z jej odnogami: ul. Bankową, Basztową i Matejki staje się faktem.

14 sierpnia 2018 roku w sławieńskim ratuszu doszło do podpisania umowy na realizację inwestycji z wyłonionym wykonawcą -  firmą Krężel Sp. z o.o. z Kobylnicy, która złożyła najkorzystniejszą ofertę oferując 2.650.104,94zł za wykonane robót wraz z okresem gwarancji na 60 miesięcy. Umowę parafowali: Krzysztof Frankenstein – Burmistrz Miasta Sławno oraz Marcin Kwiatkowski – prezes zarządu spółki. 

Zakres prac obejmuje m.in.  roboty przygotowawcze, tj. rozebranie istniejących zniszczonych nawierzchni, krawężników i obrzeży, przygotowanie podłoża pod ułożenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni, wykonanie warstw wierzchnich, regulację istniejących wpustów, włazów, zaworów, studni teletechnicznych, wykonanie nowej kanalizacji deszczowej wraz z przyłączami, humusowanie i obsianie trawą, wykonanie nowych nasadzeń drzew w ilości takiej samej, jak drzewa wycięte (gatunku głogi białe i czerwone), dostawę i montaż koszty ulicznych oraz inwentaryzację geodezyjną powykonawczą wykonanych prac. Warto zaznaczyć, że podwykonawcą robót jest sławieńska firma - PBS Olszewscy i Synowie. 

Powyższa inwestycja realizowana jest dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. W przypadku złożonego przez sławieński samorząd wniosku miasto otrzymało 2.127.555,00zł dofinansowania, co stanowi 80% wartości całego projektu. Wartość całego projektu to 2 684 845,19zł. 

Ulica Mickiewicza stanowi bezpośrednie połączenie z ul. Armii Krajowej, która jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 205 przebiegającej przez miasto Sławno. Przy odcinku tej ulicy mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna, stacja paliw, sklep wielkopowierzchniowy oraz wiele punktów handlowo usługowych, z których usług korzystają mieszkańcy całego powiatu. Odcinek ten stanowi także dojazd do Prokuratury Rejonowej w Sławnie. Wykorzystywany jest jako dojazd do targowiska miejskiego, które stanowi istotny element lokalnej działalności gospodarczej, szczególnie w zakresie własnych upraw rolnych i autorskiego rzemiosła. Ponadto ul. Mickiewicza stanowi dojazd do jednego z dwóch kościołów katolickich na terenie miasta. Ulica Matejki, Bankowa i Basztowa to niewielkie odcinki, których przebudowa stanowiłaby nieodłączne elementy wlotowe do ul. Mickiewicza. W obrębie tych ulic umiejscowione są wjazdy do punktów handlowo-usługowych m.in. banku, gabinetów lekarskich, dentystycznych, targowiska, sklepu wielkopowierzchniowego, stacji paliw, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Nadmienić należy, iż ulica Mickiewicza stanowi dojazd do największego na terenie miasta ośrodka kultury jakim jest Sławieński Dom Kultury oraz jedynego w powiecie amfiteatru. ul. Mickiewicza stanowi także dojazd do terenów rekreacyjnych, szkół, żłobka oraz przedszkola.

Prace przy przebudowie ulic mają rozpocząć się jeszcze w sierpniu br, a ukończenie zaplanowane jest na połowę grudnia 2018 roku. (Rafał Szymczewski)

 

Zawiadomienie - Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej

09.08.2018

infoZawiadamiam, że w dniu 10.08.2018 r. o godz. 12:00 w sali konferencyjnej nr 32 Urzędu Miejskiego w Sławnie odbędzie się Nadzwyczajna   Sesja  Rady  Miejskiej o  następującej  tematyce:
1.Sprawy regulaminowe.
2. Interpelacje  radnych.
3. Wolna Trybuna.
4. Podjęcie  uchwał  w  sprawie :    
  a/  zmiany budżetu Miasta Sławno na 2018 rok,    
  b/  zmiany wieloletniej prognozy finansowej Miasta Sławno na lata 2018 - 2032,
  c/ ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania tych napojów na terenie Miasta Sławno.
5. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
6. Wnioski  i zapytania radnych.
ZAINTERESOWANYCH   ZAPRASZAMY                                                                                                                                   
Przewodnicząca Rady Miejskiej
/-/ Edyta Szczygielska

 

Kino na leżakach

09.08.2018

Kino na leżakach to projekt realizowany w czasie wakacji w znanych nadmorskich kurortach i miastach Polski Centralnej. Jego ideą jest bezpłatne wyświetlanie filmowych hitów. Otwarte pokazy odbywają się w przestrzeni publicznej – na głównych placach miast, a towarzyszą im dodatkowe atrakcje zapewniane przez sponsorów wydarzenia.

Zapraszamy Państwa 19 sierpnia 2018 roku o godz. 21:00 na pl. Wyszyńskiego w Sławnie. Tym razem zagramy dla Was fantastyczną komedię "Facet na miarę". Facet na miarę to francuska komedia romantyczna, która próbuje przekonać widza, że nie warto oceniać człowieka po wyglądzie. Wstęp bezpłatny!

1

Praca punktu ZUS

08.08.2018

infoW związku z dniem wolnym - 15 sierpnia 2018r. - Punkt ZUS będzie czynny dnia 13 sierpnia 2018r. (poniedziałek) w godz. 8.30-16.00. Dnia 14 sierpnia 2018r. (wtorek) Punkt ZUS będzie czynny w godz. 7.30-13.00.

 

 

Ogłoszenie

08.08.2018

infoW dniu 9 sierpnia 2018 roku na terenie miasta zostaną przeprowadzone głośne próby syren alarmowych w celu sprawdzenia ich sprawności technicznej.

Parafiada 2018

08.08.2018

15 sierpnia 2018 roku odbędzie się sławieńska Parafiada. 

Rozpoczęcie się ona uroczystą mszą św. w kościele pw. WNMP w Sławnie o godz. 12:00. Następnie o godz. 13:00 na pl. Wyszyńskiego nastapi oficjalne otwarcie festynu. W programie m.in. występ Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej, występ i zabawy ruchowe Szkoły Tańca Finezja, występ zespołu Sławianki, występ Dominika Margielewskiego, występ harcerzy z ZHP Sławno oraz Nikoli Zagorodnikow. Dodatkowymi atrakcjami będą dmuchańce, zabawy dla dzieci i rodzin, dobre jadło i pyszne ciasta. Pomiędzy występami artystycznymi odbędą się losowania nagród. O godz. 18:00 zaplanowano losowanie nagród głównych i zakończenie festynu. Serdecznie zapraszamy!

Parafiada

Komunikat

03.08.2018

1Z uwagi na wysokie temperatury w dniu 08 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Sławnie czynny będzie do godz.14:00.

 
„Jesteśmy, bo pamiętamy”

02.08.2018

ZHP SławnoPierwszego sierpnia 1944 r., za sprawą ogłoszenia rozkazu komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera” o ustaleniu godziny „W”, rozpoczęła się jedna z największych bitew II wojny światowej. Trwająca 63 dni bohaterska walka niedostatecznie uzbrojonych powstańców z wyposażonym w lotnictwo, ciężkie działa i moździerze przeciwnikiem - mimo ostatecznej porażki - stała się moralnym symbolem męstwa i patriotyzmu. W dużej mierze do tego heroicznego zrywu przystąpili młodzi ludzie, ponosząc przy tym największe straty. Wielu z nich było członkami Związku Harcerstwa Polskiego – obecnie największego ogólnopolskiego patriotycznego stowarzyszenia, wychowującego kolejne pokolenia młodych osób w duchu najwyższych wartości i któremu - w uznaniu zasług - powierzona została przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów symboliczna opieka nad sztandarem Szarych Szeregów i znakiem Polski Walczącej. Dumni z tego zaszczytu, co roku staramy się upamiętnić godzinę „W” i oddać hołd Niepokonanym. W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego patrole 7. Skockiej Drużyny Harcerskiej „Hyce” ze Skoków i 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna oraz członkowie hufcowego 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi” po zapalaniu biało-czerwonych zniczy i złożeniu kwiatów na Cmentarzu Komunalnym, prowadzili akcję rozdawania mieszkańcom miasta okolicznościowych ulotek. Następnie udali się na Plac ks. Kardynała Wyszyńskiego, by o godzinie siedemnastej stanąć do symbolicznego apelu, poprowadzonego przez Druha Ryszarda Sobczaka. Godzinę „W” w Stanicy Harcerskiej Hufca ZHP Sławno w Jarosławcu zasygnalizował dźwięk syreny alarmowej. Uczestnicy zgrupowania obozów i przebywający w „Leśnej Polanie” turyści wzięli udział w uroczystym apelu oraz w tematycznym ognisku, na którym między innymi odczytano przesłanie naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad, wygłoszone podczas spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP w dniu 29 lipca 2018 r. Ta rocznica zbrojnego wystąpienia przeciwko hitlerowskiemu okupantowi ma szczególny wymiar – w roku 2018 obchodzimy nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale również setny jubileusz powołania Związku Harcerstwa Polskiego.

hm. Jacek Błaszczyk

Nowa wystawa w galerii "W RATUSZU" - Argentyna – Włochy - Sławno

01.08.2018

1Od 1 do 25 sierpnia w galerii Urzędu Miejskiego w Sławnie „W RATUSZU” można oglądać wystawę grafik MARCELI MIRANDY, argentyńskiej artystki mieszkającej od kilku lat we Włoszech.

Wszystkie eksponowane prace to miniatury graficzne, z których połowę stanowią ekslibrisy. Miranda do ich wykonania używa precyzyjnych narzędzi pozwalających na tworzenie rysunku budowanego przy pomocy bardzo cienkich linii. W jej pracach – podobnie jak w pracach innych grafików z krajów latynoskich, które mogliśmy podziwiać w naszej galerii – jest tak wiele ekspresji, że wydają się, że powstają one w jakiejś mierze z inspiracji twórczością niemieckich ekspresjonistów z początków ubiegłego wieku. Kompozycję jej grafik rzadko tworzą większe płaszczyzny – zazwyczaj buduje ją cała masa drobnych elementów usytuowanych na tle dynamicznego układu linii będących śladem dłuta wycinającego wolne przestrzenie między tymi elementami. W wielu jej pracach powtarza się motyw gwiazdy, księżyca, ryby, sowy i syreny. Marcela Miranda tworzy swoje grafiki w technice drzeworytu. Często są to prace wielobarwne, na tyle bogate kolorystycznie, że sprawiają wrażenie iż chodzi tu o próbę uprawiania malarstwa przy użyciu sposobów właściwych grafice. Wykonanie takiego rodzaju grafik nie jest rzeczą łatwą, ponieważ dla odbicia poszczególnych kolorów trzeba wykonać osobne matryce, po czym odbić je na jednym papierze, starając się aby każda matryca została odbita w ściśle określonym miejscu (żeby nie było przesunięć). W taki sposób wykonana była większość jej miniaturowych grafik eksponowanych w naszej galerii (na naszej wystawie umieszczone na niebieskim tle), natomiast w ekslibrisach (na wystawie na fioletowym tle) także pojawiają się niekiedy kolorowe akcenty, ale tu obyło się bez dodatkowych matryc, bo barwne fragmenty domalowywane były ręcznie, już po odbiciu grafik.

Marcela Miranda urodziła się w 1956 r. w stolicy Argentyny Buenos Aires (od 2013 r. mieszka w Chiaravalle, niewielkiej miejscowości we Włoszech). W 1980 r. uzyskała tytuł profesora sztuk pięknych w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych „Prilidiano Pueyrredon”, a w 2001 r. tytuł profesora sztuk wizualnych na Państwowym Uniwersytecie Sztuki. Pracowała jako profesor przedmiotów plastycznych w szkołach artystycznych na różnych poziomach edukacji artystycznej. Była członkiem jury w wielu konkursach graficznych. W latach 2006-2013 pełniła funkcję prezesa Argentyńskiego Stowarzyszenia Artystów „XYLON ARGENTINA”. Począwszy od 1982 r. uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konkursach graficznych. Zdobyła w nich, wiele wyróżnień i nagród, w tym kilka nagród głównych. Jej prace znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach we Włoszech, Panamie, Kubie, Rumunii, Rosji , Bułgarii, Turcji, Hiszpanii, Argentynie, Ekwadorze, Polsce, Danii, Brazylii, Białorusi i Francji. Wystawa w naszej galerii jest jej pierwszą indywidualną wystawą w Polsce.

 

Dobry Start - 300 zł dla ucznia

01.08.2018

1Dobry Start - 300 zł dla ucznia - od dziś można składać wnioski w wersji papierowej.

„Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom niezależnie od dochodu rodziców. Nabór do programu trwa od 1 lipca. Od tego dnia istnieje możliwość składania wniosków online. Od dziś, tj. 01 sierpnia można także złożyć wniosek w wersji papierowej. Wnioski należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sławnie. Wnioski są dostępne w siedzibie MOPS-u bądź na stronie internetowej http://bip.mops.slawno.pl/unzip/358.dhtml

Do tej pory sławnianie złożyli ponad 320 wniosków o przyznanie świadczenia, z czego 266 wniosków zostało już rozpatrzonych i wypłacono środki. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Świadczenie będzie przysługiwać także na dzieci, które ukończyły 20 rok życia (lub 24 w przypadku dzieci niepełnosprawnych), ale tylko w sytuacji kiedy dziecko ukończyło 20 lat/24 lata w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się rok szkolny.

Rodziny otrzymają nową formę wsparcia bez względu na dochód. Warto podkreślić, świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Co więcej, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka(czyli osoba, która sprawuje faktyczna opieke nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o adopcję tego dziecka), a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Uwaga! Jeśli chcesz otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

Dofinansowanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych

01.08.2018

wiosOkoło 4 milionów domów jednorodzinnych w całej Polsce przejdzie kompleksową termomodernizację w ramach rządowego Programu „ Czyste Powietrze”. Za nabór i obsługę wniosków mieszkańców województwa zachodniopomorskiego odpowiadać będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Nowy Program priorytetowy oferuje beneficjentom nawet 47,7 tys. zł dofinansowania na  kompleksową termomodernizację budynku jednorodzinnego, obejmującą m. in. wymianę źródeł ciepła starej generacji – kotłów węglowych, ocieplenie zewnętrznych ścian budynku, docieplenie przegród, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację lub wykonanie instalacji centralnego ogrzewania czy ciepłej wody oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Co bardzo ważne – by uzyskać wsparcie na kolejne działania termomodernizacyjne ujęte w programie – należy wymienić kocioł węglowy na źródło ciepła nowej generacji.

Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” obejmie bardzo szeroki zakres prac termomodernizacyjnych. Beneficjenci, którzy chcą wyremontować już istniejący dom mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła starej generacji, na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (w  tym węglowe – V klasy i biomasowe), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła – wraz z montażem.

Dodatkowo finansowanie w przypadku istniejących budynków obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów i podłóg na gruncie; docieplenie ścian wewnętrznych, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, w tym montaż zaworów  z głowicami termostatycznymi, montaż wentylacji mechanicznej z  odzyskiem ciepła, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, wśród których są kolektory słoneczne i mikroinstalacje fotowoltaiczne (OZE finansowane tylko w formie zwrotnej).

Wsparcie finansowe będzie przyznawane  po spełnieniu kilku warunków: minimalny koszt projektu (koszty kwalifikowalne zadania to co najmniej 7 tys. zł), a także deklaracja wymiany pieca węglowego na źródło ciepła nowej generacji. Najwyższa wysokość dotacji, o którą może się ubiegać beneficjent to  aż 47,7 tys. zł. Beneficjent może rozłożyć spłatę pożyczki nawet na 15 lat. Na zrealizowanie przedsięwzięcia są 2 lata, licząc od daty zawarcia umowy z WFOŚiGW w Szczecinie. W ramach programu nie można sfinansować działań, które zostały zrealizowane przed złożeniem wniosku. Można natomiast finansować inwestycje, których realizacja rozpoczęła się po 1 stycznia 2018 r.

Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu netto w przeliczeniu na członka rodziny. Osoby, które zarabiają najmniej  - do 600 zł miesięcznie na członka rodziny – mogą liczyć na  dotację aż 90% kosztów. Pozostałą część – 10% - będzie stanowić preferencyjna pożyczka.

Program będzie realizowany do 2029 r. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez WFOŚIGW w  Szczecinie w najbliższych miesiącach i będzie prowadzony w trybie ciągłym.

Trwa przebudowa ulicy M. Kopernika i części ul. Matejki

31.07.2018

1Trwa przebudowa ulicy M. Kopernika wraz ze skrzyżowaniami i częścią ul. Matejki w Sławnie. W chwili obecnej trwają końcowe prace przy przebudowie kanalizacji deszczowej. Roboty są prowadzone na odcinku od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawskich

Przypomnijmy, że całkowity zakres prac obejmuje m.in. wymianę nawierzchni jezdni ulic, przebudowę chodników, przebudowę kanalizacji deszczowej wraz ze studniami oraz wpustami deszczowymi, wykonanie nowego oświetlenia drogowego oraz inwentaryzację powykonawczą prac. Długość remontowanego odcinka to 471m.Wartość inwestycji to 2.350.226,51zł, z czego 900.627,23zł pochodzi z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Wykonawcą robót jest firma Hydrogeobudowa Sp. z o.o. ze Sławna. Prace mają zostać zakończone do października 2018 roku.​

Przewiń listę aktualności w lewoPrzewiń listę aktualności w prawo

  • 700Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner galeria - wydarzenia w objektywieBanner system informacji przestrzennej - emapa
  • Banner mikroporady.plBanner nieruchomosci gminne na sprzedaż Banner zobacz filmy ze sławna
  •  Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ