Ikonka Bip Ikonka Instagram Ikonka Twitter Ikonka Facebook Ikonka Youtube Ikonka aparatu fotograficznego Ikonka RSS Ikonka drukarki ikonka Mapki Ikonka koperty

Babski wieczór

Babski wieczór

czytaj więcej »
Harmonogram

harmonogram

czytaj więcej »
Pobierz aplikację mobilną

aplikacja mobilna

 

OD BAŁTYKU PO KASZUBY to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Została stworzona dzięki partnerskiemu projektowi Nadleśnictw Trzebielino, Dretyń, Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino oraz Gmin Czarna Dąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno i miast Darłowo i Sławno. Aplikacja umożliwia przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, w tym trasy piesze, rowerowe, kajakowe, narciarskie, konne oraz Nordic Walking. Kolor tras w aplikacji odpowiada kolorowi w terenie. Do każdej trasy dołączono ciekawe obiekty, w tym miejsca krajoznawcze, przyrodnicze, gastronomiczne, noclegowe oraz inne atrakcje turystyczne. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji poprowadzi nas po trasie lub wskaże dojazd do początku trasy lub poszczególnych obiektów. Nawigacja będzie pilnowała naszego położenia na trasie i poinformuje gdy z niej zboczymy.

czytaj więcej »

 

 

 

Przewiń listę kalendarza do tyłuPrzewiń listę kalendarza do przodu

Metamorfoza sławieńskiego kina

16.02.2018

1W pełni klimatyzowana sala, akustyczny system ścienny, ekran 3D, nowe nagłośnienie i wygodne fotele – sławieńskie kino przeszło prawdziwą metamorfozę. Oficjalne otwarcie kina już pod koniec lutego br.  

            Przypomnijmy, że w ub. roku ruszyły prace przy przebudowie sławieńskiego kina. Trzeci etap modernizacji odbywał się w systemie zaprojektuj i wybuduj. Zakres prac obejmował prace projektowe – opracowanie projektu budowlanego, instalacji elektrycznych, instalacji sanitarnych, akustyki sali. Następnie rozpoczęto prace budowlane, gdzie dokonano demontażu i utylizacji boazerii i podłogi. W następnej kolejności  wymieniono stolarkę okienną, przebudowano istniejącą podłogę, wykonano podkonstrukcję pod nowy sufit, położono nową wykładzinę dywanową, wykonano klimatyzację i wentylacje mechaniczną, zainstalowano nowe oświetlenie, uruchomiono system sygnalizacji pożaru oraz wykonano dokumentację powykonawczą prac.

Całkowity koszt III etapu modernizacji kina wyniósł 982.813,00 zł, z czego dotacja celowa Miasta Sławno wyniosła 519.131,00zł, wkład własny Sławieńskiego Domu Kultury w wysokości 263.683,00zł oraz dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 200.000,00. Warto podkreślić, że tylko dwa kina w całej Polsce uzyskały tak wysokie dofinansowanie z PISF.

            Kolejny IV etap obejmował prace akustyczne, tj. stworzenie systemu akustycznego sufitu i ścian sali kinowej,  wykonanie nowego oświetlenia kinowego oraz dostawę i montaż nowych foteli. Całkowity koszt IV etapu modernizacji kina wyniósł 434.805,00zł, z czego dotacja celowa Miasta Sławno wyniosła 238.150,00zł, dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 80.000,00zł,a pozostała część to wkład własny Sławieńskiego Domu Kultury.

            Jeszcze wcześniej, bo w 2016 roku w sławieńskim kinie zainstalowano nowy ekran cyfrowy, który umożliwia projekcję filmów 3D oraz nowe nagłośnienie.  Wtedy łączny koszt modernizacji wyniósł 221.400,00zł, z czego dotacja celowa Miasta Sławno wyniosła 72.000,00zł, dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 90.000,00zł oraz wkład własny Sławieńskiego Domu Kultury w wysokości 59.400,00zł. W 2015 roku zakupiono projektor cyfrowy - łączny koszt modernizacji wyniósł 156.210,00zł, z czego dotacja celowa Miasta Sławno wyniosła 50.785,00zł, dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 63.500,00zł oraz wkład własny Sławieńskiego Domu Kultury w wysokości 41.925,00zł

Trwa modernizacja przejścia podziemnego na sławieńskim dworcu PKP

14.02.2018

1Trwa modernizacja przejścia podziemnego na dworcu PKP w Sławnie. Prace rozpoczęły się na początku grudnia 2017 roku i planowo mają zakończyć się do końca kwietnia 2018 roku.

Modernizacja polega na wykonaniu nowej kamiennej posadzki, nowych okładzin kamiennych na ścianach, malowaniu sufitu oraz wykonaniu okładzin z tworzyw i aluminium. Renowacji poddane zostaną także schody prowadzące na perony, zaś nad zejściami do tunelu wykonane zostaną nowe wiaty. Tunel oraz zejścia z peronów będą zaopatrzone w nowe oświetlenie typu LED. Przy zejściach do tunelu wykonane będą oznakowania dotykowe w formie kostek ostrzegawczych „STOP”. Na posadzce tunelu wykonane zostaną linie prowadzące typu „TROP” oraz guziki ostrzegawcze „STOP”. Wewnątrz tunelu wykonane zostanie nowe odwodnienie posadzki. Dla poprawy warunków bezpieczeństwa w przejściu podziemnym zainstalowane zostały już nowe windy, balustrady, platforma przyschodowa oraz stacje wzywania pomocy SOS.

Prace modernizacyjne wykonuje Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych w Szczecinie. Koszt prac to około 1,3 mln zł, a środki pochodzą z budżetu Polskich Linii Kolejowych.

One Billion Rising w Sławnie - zatańczyli przeciw przemocy

14.02.2018

114 lutego w wielu miastach w Polsce i na świecie odbywają się happeningi pod szyldem "Nazywam się Miliard - One Billion Rising". To globalna inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

Akcję zainicjowała w 2013 roku Eve Ensler - aktywna działaczka przeciw przemocy wobec kobiet. "One Billion Rising" nieprzypadkowo organizowana jest w Walentynki. W dniu, w którym szczęśliwi zakochani celebrują swoją miłość, pomysłodawcy akcji chcą zwrócić uwagę na kobiety, które doznały przemocy - psychicznej i fizycznej.  Happening skupia się na problematyce wykorzystywania kobiet i jej ujawnianiu oraz zachęca do jeszcze większej międzynarodowej solidarności w domaganiu się położenia kresu wszystkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Przez ostatnie tygodnie sławnianki pod okiem Marty Stępień ćwiczyły układ Break the Chain - choreografii, która jest taka sama na całym świecie. Dla jednych to prosty układ, dla innych - dość skompilowany, lecz najważniejszym dla organizatorek był sam fakt bycia z nimi w tym ważnym dniu. 13 lutego 2018 roku na pl. Wyszyńskiego w Sławnie odbył się wspólny taniec, w którym udział mógł wziąć każdy. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności "Krok po kroku" w Sławnie.

Mistrzowie zbiórki makulatury roku szkolnego 2017/2018

14.02.2018

1Zakończył się pierwszy etap konkursu "Mistrzowie zbiórki makulatury roku szkolnego 2017/2018", organizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sławnie. Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców idei ochrony środowiska.

W konkursie udział wzięły dwie szkoły podstawowe i cztery przedszkola. W ramach zbiórki trwającej od 02.10.2017r. do 31.12.2017r. zebrano blisko 15 ton makulatury.  Uczestnicy byli bardzo zmotywowani do zwycięstwa ponieważ organizator ufundował nagrody główne w kwocie do 3000 zł. W dniu 13 lutego 2018 roku odbyło się podsumowanie I etapu konkursu oraz wręczenie nagród.

Mistrzowską szkołą w zbiórce makulatury została Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie, która zebrała łącznie 3920kg makulatury, co daje 12,56kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia. Nagrodę w postaci telewizora oraz okolicznościowy dyplom na ręce dyrektor szkoły – Pani Anny Hruzd przekazali: Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna oraz Jacek Ścigała – prezes MPGKiM w Sławnie. Ponadto wręczono nagrody dla trzech najlepszych zbieraczy makulatury. Pierwsze miejsce w szkole zajęła Karolina Ostrowska (1407kg), drugie Antonina Czyż (450kg), zaś trzecie Adam Popczyk (265kg).

Mistrzowskim przedszkolem w zbiórce makulatury zostało Niepubliczne Przedszkole Radosny Maluch, które zebrało łącznie 2900kg makulatury, co daje 38,67 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia. Nagrodę w postaci tablicy interaktywnej i projektora oraz okolicznościowy dyplom na ręce dyrektor przedszkola – Pani Joanny Marcinkowskiej przekazali: Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna oraz Jacek Ścigała – prezes MPGKiM w Sławnie. W przedszkolu wręczono także nagrody dla trzech najlepszych zbieraczy makulatury. Pierwsze miejsce w przedszkolu zajęła Maja Rakowska (512kg), drugie Paweł Wilk (249kg), zaś trzecie Mikołaj Rudnik (203kg).

 „Bardzo serdecznie pragnę Wam pogratulować. Ta świadomość ochrony środowiska jest niezwykle ważna. Tak  naprawdę  sukces całej gospodarki odpadowej zależy od nas. Im większa będzie nasza świadomość tym lepiej. Największą nadzieję mam zawsze związaną z dziećmi – dzieci szybko taką wiedzę zdobywają i przekazują ją dalej – swoim kolegom, koleżankom, a także dorosłym, którzy czasami takiej wiedzy nie posiadają” – powiedział burmistrz Sławna.

„Zebraliśmy łącznie blisko 15 ton makulatury od placówek, które brały udział w konkursie. Trzymamy kciuki, aby w kolejnym etapie, który już się rozpoczął, ta ilość makulatury była jeszcze większa. Życzmy sobie też, aby dzięki temu nasze środowisko było przyjemniejsze i czystsze”  - powiedział Jacek Ścigała – prezes MPGKiM.

Drugi etap konkursu trwa od 01 stycznia 2018 roku do 31 maja 2018 roku. W konkursie udział mogą brać placówki oświatowe z terenu Miasta Sławno. Rozstrzygnięcie drugiego etapu nastąpi do 15 czerwca 2018 roku. Wartościowe nagrody czekają! (Rafał Szymczewski)

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej

13.02.2018

108.02.2018 r. w  Szkole Podstawowej w Postominie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do rozgrywek przystąpiło 7 drużyn: z Postomina, Malechowa, Pieszcza, Staniewic, Jarosławca, Darłowa i Sławna. Mecze rozegrano w dwóch grupach systemem „każdy z każdym”.

Reprezentacja Gimnazjum Miejskiego NR1 dzielnie walczyła, wychodząc z grupy, by w finale zagrać o I miejsce z drużyną z Malechowa. Niestety, różnicą jednej bramki przegrałyśmy to spotkanie zajmując II miejsce. Skład naszej reprezentacji: Domnika Bańkowska, Oliwia Borkowicz, Paulina Domżał, Patrycja Maciejewska, Aleksandra Skoczylas, Weronika Zych, Gracja Kadylak, Daria Liśkiewicz, Ewa Cieślarczyk, Oliwia Grabowska, Marcelina Dereń. Organizatorzy wybrali 7 najlepszych zawodniczek całego turnieju. Wśród wyróżnionych znalazły się: Weronika Zych i Oliwia Borkowicz !!! Gratulujemy im i całej drużynie !!!

Opiekę nad zespołem sprawowały p. Marta Stępień i p. Justyna Marzec.

Ogłoszono kolejne przetargi inwestycyjne

12.02.2018

1

Ogłoszono postępowanie przetargowe na przebudowę skwerów na terenie Miasta Sławno wraz z wyznaczeniem miejsc dla małej architektury oraz budową miejsc odpoczynku i rekreacji dla kajakarzy.  

Pierwszą inwestycją jest zagospodarowanie skweru między ul. Matejki i Kopernika w Sławnie. Zakres prac obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących nawierzchni ścieżek i placów, demontaż istniejącego czołgu wraz z cokołem, demontaż masztu wraz z cokołem i tablicą, zdjęcie darniny oraz warstwy ziemi urodzajnej z całego obszaru,  przygotowanie podłoża pod nowe ścieżki i utwardzenia działki, ustawienie z montażem ławek, koszy na śmieci, altany i pergoli, wyznaczenie miejsca pod fontannę posadzkową w centralnej części skweru oraz wykonanie dokumentacji projektowej fontanny w systemie zaprojektuj i wybuduj. Ponadto zakres prac obejmuje wykonanie przebudowy/budowy przyłączy kanalizacji, wody i energii wraz z szafą sterowniczą dla potrzeb planowanej fontanny, doświetlenie terenu skweru poprzez  ustawienie słupów oświetleniowych typu parkowego ozdobnego, wykonanie plantowania i humusowania terenu z założeniem zieleńców oraz inwentaryzację geodezyjną powykonawczą wykonanych prac.

Kolejną inwestycją jest zagospodarowanie skweru pomiędzy Kanałem Miejskim a budynkiem Gimnazjum. Zakres prac obejmuje zdjęcie darniny oraz warstwy ziemi urodzajnej z całego obszaru, wykonanie plantowania i humusowania terenu z wykonaniem trawników dywanowych, obsadzenia kwiatowe, sadzenie krzewów żywopłotowych, przygotowanie podłoża pod odtworzenie ścieżek, montaż ławek parkowych, montaż koszy na śmieci, montaż lampy solarnej oraz inwentaryzację geodezyjną powykonawczą wykonanych prac.

Ostatnią inwestycją w ramach ogłoszonego przetargu jest budowa miejsca odpoczynku i rekreacji dla kajakarzy przy ul. Gdańskiej. Zakres prac obejmuje budowę pomostu pływającego,  budowę wiaty, montaż ław i stołów, montaż ławek, montaż koszy na śmieci, montaż stojaków na kajaki, montaż lampy solarnej, wykonanie plantowania i humusowania terenu z wykonaniem trawników dywanowych, wykonanie ogrodzenia terenu oraz inwentaryzację geodezyjną powykonawczą wykonanych prac.

Termin zakończenia inwestycji przewidziano do 31 sierpnia 2018 r.  Wykonawcy swoje oferty mogą składać do dnia 22.02.2018 r. do godz. 1000 w Urzędzie Miejskim w Sławnie.

Operacja pn. „Przebudowa skwerów na terenie Miasta Sławno wraz z wyznaczeniem miejsc dla małej architektury oraz budowa miejsca odpoczynku i rekreacji dla kajakarzy przy ul. Gdańskiej” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

2

Poniedziałkowe spotkania z książką

12.02.2018

1Od kilku lat Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie realizuje program "Poniedziałkowe spotkania z książką" w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Cyklicznie w każdy poniedziałek organizowane są spotkania dla dzieci, podczas których rodzice, pracownicy szkoły bądź zaproszeni goście czytają dzieciom wybrane przez siebie fragmenty książek. 12 lutego 2018 roku uczniowie z klasy IA i IB odwiedzili w sławieńskim ratuszu Krzysztofa Frankensteina – burmistrza Sławna. Pan burmistrz przybliżył uczniom literaturę Juliana Tuwima, czytając m.in. rzepkę i lokomotywę. Na koniec uczniowie zwiedzili sławieński ratusz oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w gabinecie burmistrza. Dziękujemy za wizytę!

Czarujący festiwal tańca

11.02.2018

110 lutego 2018 roku w hali widowiskowo sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie odbył się jubileuszowy X Karnawałowy Festiwal Tańca z „Gracją”. Sławno po raz kolejny stało się stolicą tańca w regionie.

X Karnawałowy Festiwal Tańca z „Gracją”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sławnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie, Stowarzyszenie "Gracja" oraz Urząd Miejski w Sławnie przyciągnął do miasta wielu tancerzy z całego Pomorza. W Festiwalu udział wzięły m.in. takie zespoły jak Fit Dance Białogard, AKTT Szczecin, Pasja Sławoborze, Euforia Sławsko, Show Dance Białogard, Fabryka Tańca Barlinek oraz sławieńskie grupy taneczne: Gracja Disco, Gracja Towarzyska, Finezja Towarzyska oraz Finezja Modern. 

Festiwal wspólnie otworzyli: Anna Hruzd - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie, Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna oraz Robert Stępień - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. Z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia zespołu Gracja, burmistrz Sławna złożył na ręce Anny Marciniak – Zielińskiej okolicznościowy grawerton z podziękowaniem za godne reprezentowanie Sławna poza granicami miasta i życzeniami wszelkiej pomyślności w dalszej pracy z dziećmi. Następnie pomysłodawczyni imprezy przywitała wszystkich tancerzy, którzy zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną tego dnia publicznością. Na parkiecie królowały rytmy taneczne, piękne, stroje, szyk i elegancja. Między występami, widowiskowe pokazy akrobatyczne prezentował duet specjalny tego wieczoru -  Delfina i Bartek – zwycięzcy 5. edycji programu Mam Talent. Po przeszło trzygodzinnych występach wszyscy uczestnicy otrzymali jubileuszowe złote medale.

Ponadto sędziowie postanowili wyróżnić grupy taneczne i zawodników, przyznając okolicznościowe puchary. 

W kombinacji tańców powyżej lat 12 zwyciężyły pary:

I miejsce: Nikita Kardasz i Nikola Budzyńska- Szczecin oraz Eryk Bednarczyk i Anna Paczkowska Sławno
II miejsce: Kajetan Wojciechowski i Katarzyna Owczarska - Białogard
III miejsce Bartosz Kostrzewiński i Natalia Larwińska Sławno.

W kombinacji tańców 10-12 lat zwyciężyły pary:
I miejsce: Barbara Pominkiewicz i Oliwier Kusznerczuk oraz Maria Pominkiewicz i Arkadiusz Fedoruk Sławno
II miejsce: Urszula Wanago i Arkadiusz Fedoruk Sławno
III miejsce: Aleksandra Chamarczuk i Jakub Pszczoła.

W kombinacji tańców do lat 10:
I miejsce - Dominika Kownacka i Jakub Kozłowski- Sławno
II miejsce - Wiktoria Strychanowska i Błażej Kamiński -Sławoborze
III miejsce - Anna Mielniczek i Jakub Jurczyk Sławno

Publiczność wybrała następujące pary: Wiktoria Hetmańska i Julian Sosińska, Michalina Mystek i Paweł Kowalczyk oraz Anna Tomaszewska i Jakub Rosiak.

W bloku formacji tanecznych zwyciężyły następujące zespoły:

 • w kategorii najlepsza technika tańca zwyciężył zespół Fabryka Tańca Barlinek, choreografia pt. "Rendez -vous"
 • w kategorii najlepsza etiuda taneczna puchar otrzymał zespół "Finezja" za choreografię pt. "Brasil"
 • w kategorii najlepsza kompozycja tańca puchar zabrał ze sobą zespół "FitDance " z Białogardu za taniec pt. "Footlose"
 • w kategorii najlepsze widowisko taneczne najlepszy okazał się zespół "Gracja" , choreografia "Mumie",
 • w kategorii gracja i wdzięk zespołu najwięcej punktów otrzymał zespół "Finezja" za taniec pt. "Blue energy",
 • w kategorii nowatorstwo artystyczne w tańcu I miejsce przyznano zespołowi "Happy dance" za taniec zatytułowany " Pomocna dłoń",
 • w kategorii najlepsza choreografia zwyciężył zespół "Gracja" - taniec pt. " Przebudzenie"
 • w kategorii najlepsze show taneczne I miejsce otrzymał zespół za choreografię "Cyrk"
   

Przyznano również nagrody specjalne, które otrzymały zespoły:

 • "Show Dance" za choreografię "Powiedz tak"
 • "Euforia" za choreografię "Superbohaterki"
 • "Finezja" za choreografię "Tunder"
   

Na koniec wszyscy tancerze wspólnie odtańczyli na parkiecie układ do piosenki „Despacito”, a jubileuszowy taniec zatańczył Krzysztof Frankenstein i Anna Marciniak-Zielińska. Był to niezwykły wieczór pełen piękna, elegancji i gracji. Za organizację tej wyjątkowej imprezy należy również podziękować rodzicom dzieci i sponsorom, którzy zapewnili profesjonalną i przepiękną oprawę całego festiwalu.

Bal charytatywny "Dar Serca"

11.02.2018

19 lutego odbył się bal charytatywny "Dar Serca", zorganizowany przez Przedszkole Nr 3 im. Jasia i Małgosi w Sławnie.

Celem było zebranie funduszy na rehabilitację dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Pani Dyrektor Iwona Bińczyk bardzo gorąco podziękowała wszystkim gościom za liczne przybycie, oraz pracownikom za przygotowanie tego wydarzenia. W trakcie dobroczynnej imprezy nie zabrakło licytacji oraz wspaniałej zabawy. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na pomoc dzieciom z tej placówki. Dyrektor oraz pracownicy Przedszkola Nr 3, pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, dzięki którym udało się zebrać sporą sumę pieniędzy są to : Studio Kulturystyki i Fitnes p. Anna Kulczyk;p. Przemysław Kuczyński"Motokucyk";p. Renata Sokołowska; "Fotoreporter p. Sabina Kołodziejczyk; Państwo Gorczyńscy; Hotel Jan w Darłówku Państwo Kroplewscy; Gabinet odnowy biologicznej LaBelle; ABC nauka jęz.angielskiego p. Ewa Bieżuńska-Nachman; p. Patrycja Pietrasz; Butik Elle p. Elżbieta Pawełek; Salon fryzjerski Marlena; Salon fryzjerski damsko-męski p. Stanisław Motykowski; Szkoła tańca Magnetica p. Agata Ludwikowska-Kaczan;p. Natalia Bartkiewicz; Poradnia dietetyczna p. Beata Rudnik, p. Marlena Kachel-Choma; kwiaciarnia p. Urszula Miklasińska,p. Marlena Kachel-Choma; kwiaciarnia p. Urszula Miklasińska, Państwo Żaneta i Łukasz Iwanek, Wulkanizacja p. Zdzisław Gliszczyński, Automyjnia "EKSPRES" p. Krzysztof Szynkowski, Biuro rachunkowe T. Kazusek, K. Wiewiółrska, Sklep "Creative", Sklep Zoologiczny "Robaczek" p. B.Czerwińska, Państwo Stachowicz, Restauracja "Solas" p. A. Śniegowska.

Serdeczne podziękowania dla Pana Marcina Rokita (SoundMaster DJ eM), który charytatywnie poprowadził nasz bal wprawiając wszystkich zebranych w taneczny nastrój.

Ogłoszono przetarg na przebudowę ul. Mikołaja Kopernika w Sławnie

09.02.2018

1Ogłoszono postępowanie przetargowe na przebudowę ul. Mikołaja Kopernika wraz ze skrzyżowaniami i częścią ul. Jana Matejki w Sławnie.

Przedmiotem zamówienia jest „Poprawa infrastruktury drogowej Miasta Sławno poprzez przebudowę ul. Mikołaja Kopernika wraz ze skrzyżowaniami i częścią ul. Jana Matejki”, którego zakres prac obejmuje m.in. wymianę nawierzchni jezdni ulicy Mikołaja Kopernika z dowiązaniem wysokościowym do ustawionych już krawężników, wymianę nawierzchni skrzyżowania, regulację wysokością skrzyżowania i dowiązania się do nawierzchni istniejących wlotów skrzyżowania, przebudowę chodników wraz z ich dowiązaniem wysokościowym w obrębie skrzyżowania i wymianą nawierzchni, przełożenie fragmentów istniejących chodników,  wymianę odcinka rury kanalizacji deszczowej wraz ze studniami oraz wpustami deszczowymi i przykanalikami,  usunięcie drzew, nasadzenie drzew gatunkiem klon kulisty w ilości takiej samej jak przeprowadzono wycinkę drzew zgodnie z przedmiarem i decyzją pozwalającą na usunięcie drzew, humusowanie, plantowanie i obsianie trawą, wykonanie oświetlenia drogowego,  wdrożenie stałej organizacji ruchu drogowego oraz inwentaryzację geodezyjną powykonawczą wykonanych prac.

Termin zakończenia inwestycji przewidziano do 31 sierpnia 2018 r.  Wykonawcy swoje oferty mogą składać do dnia 22.02.2018 r. do godz. 1000 w Urzędzie Miejskim w Sławnie.

 

Podjęto decyzję w sprawie czołgu

09.02.2018

CzołgPodczas Sesji Rady Miejskiej w Sławnie, w dniu 09 lutego 2018 roku, miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie rozebrania pomnika wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej, znajdującego się na skwerze przy ul. Armii Krajowej w Sławnie 

Przedmiotowy pomnik znajduje się w wykazie obiektów upamiętniających żołnierzy i partyzantów sowieckich na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zgodnie z zapisami w umowie z dnia 22 lutego 1994 roku pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji wszelkie podejmowane działania wobec pomników wymagają uzgodnień ze Stroną Rosyjską.  Kwestia obiektów poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej stała się tematem rozmów w 2015 roku między Radą Ochrony Walk Męczeństwa a Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Na podstawie rozmów MSZ dokonało nowej wykładni umowy, zgodnie z którą ma ona zastosowanie wyłącznie do miejsc pochówków żołnierzy. Zapisy umowy nie obejmują zatem ani obiektów zlokalizowanych poza obrębem cmentarzy ani obiektów nie kryjących szczątków ludzkich. Ponieważ pomnik wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej – czołg nie stanowi miejsca pochówku, a jest wyłącznie upamiętnieniem o charakterze symbolicznym, funkcjonującym w przestrzeni publicznej poza właściwym miejscem spoczynku, zapisy umowy zawartej przez Rząd RP ze stroną rosyjską nie mają tu zastosowania. Potwierdzeniem tego jest opinia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie – Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców mówiące, że sprawa takich pomników jest uregulowana przez prawo wewnętrzne i pozostają w gestii samorządu lokalnego.

Mając na uwadze ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny,ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Zgodnie z cytowaną  ustawą za usunięcie obiektu upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, odpowiada właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje.  Zgodnie z zebranymi danymi do usunięcia zostało zakwalifikowanych ponad 469 obiektów na terenie całej Polski. Wśród nich jest znajduje się Pomnik Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej – czołg.

W 2017 roku Prezydent RP Pan Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowanie komunizmu. Nowelizacja przewiduje  m.in. skrócenie czasu, jaki mają na usunięcie pomników upamiętniających komunizm właściciele terenu, na którym się one znajdują, do 31 marca 2018 r. - wcześniej była to data 21 października 2018 r. Jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia go, koszty jego usunięcia zwróci mu wojewoda - ze środków Skarbu Państwa.

Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej tego typu pomniki winny być likwidowane bądź przenoszone w miejsca, które będą stanowiły swojego rodzajem muzeum lub skansen.  Propozycję w sprawie pomnika – czołgu, złożyło Stowarzyszenie na rzecz utworzenia i rozwoju muzeum techniki i techniki wojskowej Tytan w Malechowie, które wystąpiło z prośbą o użyczenie bądź przekazanie eksponatu jakim jest czołg T-34, celem jego wyremontowania i uruchomienia. Czołg stanowić będzie eksponat powojenny i ciekawostkę historyczną, która cieszyć się będzie ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Stowarzyszenie zadeklarowało się do przetransportowania i wyremontowania czołgu na własny koszt.

Analizując sprawę radni jednogłośnie podjęli decyzję o rozebraniu pomnika.

Przypomnijmy, że w marcu br. powinna rozpocząć się inwestycja polegająca na uporządkowaniu terenu skweru między ulicami Matejki i Kopernika. Przewiduje się przebudowę istniejących utwardzeń działki oraz wykonanie nowych, pełniących rolę ciągów komunikacyjnych, które będą połączone z chodnikami biegnącymi wzdłuż przyległych ulic. Planowana inwestycja zakłada rozbiórkę istniejących nawierzchni ścieżek i placów, demontaż istniejącego czołgu wraz z cokołem, demontaż masztu i tablicy, przygotowanie podłoża pod nowe ścieżki, montaż ławek, koszy na śmieci, altany i pergoli. Następnie zostanie wyznaczone miejsce pod wykonanie fontanny posadzkowej w centralnej części skweru, łącznie z przebudową przyłączy kanalizacji, wody i energii z szafą sterowniczą dla potrzeb planowanej fontanny. Zamontowane zostanie również oświetlenie ozdobne typu parkowego,  z wykorzystaniem technologii LED.  (Rafał Szymczewski)

Nowy pączkowy mistrz Sławna!

08.02.2018

1W Tłusty Czwartek, 08 lutego 2018 roku, w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie królowały pączki, a o diecie nie było żadnej mowy. III Mistrzostwa Sławna w jedzeniu pączków okazały się świetną zabawą zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zapisy do pączkowej rywalizacji trwały od godz. 15:00 i z każdą minutą przybywało co raz więcej konkurentów. Zanim wszyscy uczestnicy przystąpili do rywalizacji, na parkiecie zaprezentowali się tancerze ze Szkoły Tańca Finezja ze Sławna. Następnie odbyło się losowanie 10 uczestników - zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn. Przed każdą uczestniczką stanął talerz z pięcioma pączkami, zaś przed każdym uczestnikiem talerz z dziesięcioma pączkami. Zadanie było teoretycznie proste - zjedzenie ich w jak najkrótszym czasie. Do wygrania były sprzęty gospodarstwa domowego oraz pakiety pocieszenia, ufundowane przez sponsorów imprezy: Obserwator Lokalny SławnoPiekarnia Jakubowscy i PSS w Sławnie.

Pączkową mistrzynią 2018 roku została Grażyna Antosik z czasem 4:56. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Pasik, zaś trzecie Olga Sobieraj-Sosińska. Pączkowym mistrzem Sławna został Grzegorz Nienałtowski, który w rekordowym czasie 7 minut i 56 sekund uporał się z zawartością swojego talerza, bijąc czas zeszłorocznego mistrza Grzegorza Czarneckiego. Drugie miejsce zajął Wacław Ruchlewicz, zaś trzeci był ubiegłoroczny mistrz- Grzegorz Czarnecki. Zwycięzcy III Mistrzostw otrzymali główną nagrodę w postaci sprzętu AGD oraz statuetki pączkowego Mistrza Sławna 2018, którą wręczał Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna.  Pozostali uczestnicy również otrzymali okolicznościowe nagrody, wręczane przez Pana Kazimierza Małeckiego – prezesa PSS Społem oraz Wandę i Radosława Jakubowskich – właścicieli Piekarni Jakubowscy ze Sławna.

Na zakończenie imprezy, gdy wszyscy chętni zmagali się z górą pączków, przygotowano taneczne zabawy, prowadzone przez Adriana Zielińskiego – instruktora Szkoły Tańca Finezja oraz loterię konkursową. Każdy chętny, odpowiadając na pytanie związane z jubileuszem Sławna otrzymywał pączka oraz napój, wrzucając jednocześnie los do koszyka. Następnie wśród zgłoszonych wylosowano szczęśliwe osoby, które wygrywały gadżety ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji i Urząd Miejski w Sławnie.

Organizatorami imprezy byli: Urząd Miejski w Sławnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie, Piekarnia Jakubowscy ze Sławna, PSS Społem i Obserwator Lokalny.

Wyniki

Kobiety:

1. Grażyna Antosik (4,56)

2. Katarzyna Pasik (6,50)

3.  Olga Sobieraj-Sosińska (6,58)

4. Krystyna Dziobek (7,04)

5. Sylwia Roman (10,13)

6. Julita Mazur (10.14)

7. Kinga Cichawa (10:15)

8. Magdalena Kubicka-Oliwa

9. Agata Pasternak

10. Karolina Korolczuk

Mężczyźni:

1. Grzegorz Nienałtowski (7,56)

2. Wacław Ruchlewicz (8,21)

3. Grzegorz Czarnecki (11,12)

4. Andrzej Piela (11,35)

5. Stanisław Przybyła (16,40).

6. Mariusz Fabiński

7. Artur Ryba

8. Stanisław Szkudlarek

9. Norbert Szokało

10. Adrian Kupniewski

Przewiń listę aktualności w lewoPrzewiń listę aktualności w prawo

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ