Włodzimierz Rączkowski

27.04.201011:24

Portret Włodzimierza RączkowskiegoPan Włodzimierz Rączkowski

Pan Włodzimierz Rączkowski mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest archeologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Ze Sławnem związany jest od połowy lat 80-tych. Co roku ekspedycja archeologiczna Uniwersytetu Adama Mickiewicza prowadziła – pod jego kierunkiem badania na stanowiskach we Wrześnicy, Warszkowie, Brześciu, Rusinowie, Sławsku i Sławnie, a od lipca 1992 roku prowadzi badania na wczesnośredniowiecznym grodzisku we Wrześnicy. Badania te pozwoliły na lepsze poznanie przeszłości Ziemi Sławieńskiej. O wynikach badań dr Włodzimierz Rączkowski pisał na łamach wielu periodyków.
W 1993 roku podczas remontu w gotyckim kościele w Sławsku odkryto posadzkę z czasu budowy kościoła. Dzięki Panu Włodzimierzowi Rączkowskiemu została ona w części odsłonięta i udostępniona do zwiedzania.
Działania dr Włodzimierza Rączkowskiego to nie tylko działalność naukowa, ale także popularyzatorska. W lipcu 1991 roku z Jego inicjatywy powołana zostaje Fundacja „Dziedzictwo” z siedzibą w Sławnie, której celem jest nie tylko inspirowanie i prowadzenie badań naukowych, ale i szeroka akcja popularyzująca wiedzę o przeszłości tych ziem. Od początku istnienia Fundacji Laureat „Złotego Gryfa” jest jej prezesem i głównym animatorem działań. Z inicjatywy dr Włodzimierza Rączkowskiego w Sławieńskim Domu Kultury odbyło się kilka wystaw mówiących o przeszłości Sławna i okolic. Był on autorem scenariuszy i katalogów tych ekspozycji. W 1991 roku zorganizowana została pierwsza wystawa „Zanim powstało Sławno” pokazująca wyniki badań archeologicznych w rejonie Sławna w latach 1984 – 1990. Wystawa czynna była przez rok i cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Tę – jak i następne wystawy – zwiedzały też liczne grupy spoza Sławna. Były pokazywane w telewizji, pisano o nich w prasie. Nowością był sposób zaprezentowania eksponatów – bez tradycyjnych muzealnych gablot. W miejscu ekspozycji zbudowane zostały obiekty, np. szałas, chata, grobowiec z użyciem materiałów, jakie stosowano przed wiekami.
Tak samo było przy następnych ekspozycjach. Były to m. in. wystawy „Archeologia od kuchni”, gdzie pokazano pracę archeologa na etapie badań wykopaliskowych, czy „Zanim powstało Sławno 2”, gdzie zrekonstruowano wczesnośredniowieczne grodzisko we Wrześnicy.
Warto wspomnieć też o innych wystawach: „W pogoni za przeszłością” – to wystawa fotograficzna ukazująca 10-letni dorobek ekspedycji archeologicznej, „Rysunki Naskalne Uzbekistanu”, czy „Lot w przeszłość” – ta wystawa pokazywała zastosowanie fotografii lotniczej do celów archeologicznych.
Dr Włodzimierz Rączkowski jest zaangażowany też w wiele innych problemów naszego miasta. Jest pomysłodawcą odbywającej się co roku w lipcu , od 1996 roku, na grodzisku we Wrześnicy imprezy popularyzującej przeszłość Ziemi Sławieńskiej pn: „Sobota na Grodzisku”, imprezy , która łączy elementy rekreacyjne z poznawczymi. Laureat rozpoczął opracowywanie koncepcji stałej wystawy dotyczącej historii miasta. Ekspozycja realizowana będzie we współpracy ze Sławieńskim Domem Kultury i będzie zaczątkiem muzeum, które w przyszłości mieścić się będzie w Bramie Koszalińskiej. Jest też członkiem jednego z zespołów, który opracowywał strategie rozwoju miasta.
To tylko niektóre z zasług kolejnego Laureata „Złotego Gryfa Sławieńskiego”, który większość z tych przedstawionych działań robi w swoim wolnym czasie, przyjeżdżając z odległego o 300 km Poznania i robi to bezpłatnie.

Wnioskodawca: Sławieński Dom Kultury

Data przyznania Złotego Gryfa Sławieńskiego: 27 kwiecień 2000 r.

 

   Na skróty

   Archiwum wiadomości

   Instytucje

   Oświata

   Sport

   Kultura

  • Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner system informacji przestrzennej - emapaBanner nieruchomosci gminne na sprzedażBanner galeria - wydarzenia w objektywie
  • Banner mikroporady.plBanner pytania do burmistrza Banner zobacz filmy ze sławnaBanner katalog firm Banner katalog turystyczny
  • Banner ogłoszenia Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ