Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

  •  
  •  
  •  
  •  

Ostrzeżenie

Ostrzeżenie

czytaj więcej »
26. Finał WOŚP

26. Finał WOŚP

czytaj więcej »
Turniej Superligi Piłki Ręcznej Kobiet

Turniej SuperLigi

czytaj więcej »
Pobierz aplikację mobilną

aplikacja mobilna

 

OD BAŁTYKU PO KASZUBY to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Została stworzona dzięki partnerskiemu projektowi Nadleśnictw Trzebielino, Dretyń, Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino oraz Gmin Czarna Dąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno i miast Darłowo i Sławno. Aplikacja umożliwia przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, w tym trasy piesze, rowerowe, kajakowe, narciarskie, konne oraz Nordic Walking. Kolor tras w aplikacji odpowiada kolorowi w terenie. Do każdej trasy dołączono ciekawe obiekty, w tym miejsca krajoznawcze, przyrodnicze, gastronomiczne, noclegowe oraz inne atrakcje turystyczne. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji poprowadzi nas po trasie lub wskaże dojazd do początku trasy lub poszczególnych obiektów. Nawigacja będzie pilnowała naszego położenia na trasie i poinformuje gdy z niej zboczymy.

czytaj więcej »
Nabór do projektu

Projekt YEI

czytaj więcej »

 

 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy

22.01.201411:59

Tomasz

Pełna nazwa jednostki

Środowiskowy Doma Samopomocy

Skrócona Nazwa Jednostki

ŚDS Sławno

Kierownik

Danuta Maderska

Adres

ul. Romualda Mielczarskiego 1; 76-100 Sławno

NIP

4990649172

REGON

321454592

Telefon/ FAX

(59) 810 20 43

www

www.bip.sds.slawno.pl

e-mail

sds@slawno.pl

Nr konta

 

O jednostce

WSTĘP

Ośrodek Wsparcia Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławnie rozpoczął działalność w grudniu 2006 r . Od września 2008 r. Dom mieści się w nowej siedzibie przy ulicy Mielczarskiego 1 w Sławnie (Budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławnie). Przeznaczony jest dla 30 uczestników, którym udziela się wsparcia w formie zajęć terapeutycznych, wspierająco – aktywizujących i wielu innych, pomagającym w kształtowaniu kontaktów z otoczeniem , jak również uczących zaradności w życiu codziennym. Z dniem 1 stycznia 2014 r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławnie na mocy Uchwały Nr XXXVIII/202/2013 Rady Miejskiej w Sławnie z dnia 31 października 2013 r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Sławnie został wyodrębniony ze struktury organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławnie. Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławnie jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi typu:
1) A- dla osób przewlekle psychicznie chorych
2) B- dla osób upośledzonych umysłowo
3) C- dla osób wskazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.

CELE I ZADANIA

Głównym celem działalności Domu jest rehabilitacja społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi na bazie terapii zajęciowej i różnego rodzaju treningów, zmierzająca do zapobiegania nawrotom choroby, łagodzenia jej objawów poprzez motywowanie, aktywizowanie do powrotu do pełnej, samodzielnej egzystencji w społeczeństwie. Głównym zadaniem jest wszechstronna pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi w przystosowaniu się do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz wyposażenie ich w podstawowe umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym, które na skutek długotrwałej choroby zostały utracone.

REALIZACJA CELÓW ZADAŃ

Powyższe cele i zadania realizowane są poprzez: -terapię zajęciową w ramach pracowni: zajęć ruchowych, komputerowo-poligraficznej, plastycznej i rękodzieła, majsterkowicza, kulinarnej oraz świetlicy w ramach, których realizowane są treningi: -umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej (trening higieniczny,budżetowy,techniczny i umiejętności praktycznych), -umiejętności społecznych i interpersonalnych (nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych,motywowanie do działania w oparciu o własne możliwości, umiejętności współpracy i komunikowania się w grupie, aktywizacji w celu znalezienia zatrudnienia), -umiejętności spędzania czasu wolnego (rozwijanie zainteresowań, udział w imprezach kulturalnych,rekreacyjno -sportowych, motywowanie do planowania i efektywnego wykorzystania czasu wolnego.

Realizacja prowadzonych zajęć

1. Pracownia plastyczna i rękodzieła
Podstawa realizacji:
terapia manualna i artystyczna. Prace ręczne przy użyciu różnych technik plastycznych, dekoracja pomieszczeń, pobudzanie wrażliwości estetycznej poprzez sztukę, zachęcanie do ekspresji twórczej i uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych na terenie miasta. Wykorzystanie pracowni: Prace indywidualne z zastosowaniem różnych technik plastycznych (akwarele, prace zdobnicze, dekorowanie pracami pomieszczenia Domu, prace plenerowe, wykonywanie kartek okolicznościowych, wystawy i kiermasze w ramach imprez integracyjnych, udział w wystawach artystycznych organizowanych na terenie Sławieńskiego Domu Kultury w Sławnie. Pracownia współpracuje z pracownią komputerowo – poligraficzną, majsterkowicza oraz świetlicą.

2. Pracownia komputerowo - poligraficzna
Podstawa realizacji:
zasady bhp, nauka podstaw obsługi komputera oraz poszczególnych urządzeń i narzędzi poligraficznych, pisanie i kserowanie różnego rodzaju pism i druków, przygotowywanie, wykonywanie zaproszeń i dyplomów, laminowanie i bindowanie, oprawa dokumentów. Ciągłe usprawnianie manualne i intelektualne pozytywnie wpływa na podwyższanie poziomu wiedzy i umiejętności uczestników Domu.
Wykorzystanie pracowni:
- wykonywanie prac (kserowanie, laminowanie, bindowanie), - współpraca ze świetlicą, pracownią plastyczną i rękodzieła w zakresie przygotowywania do imprez organizowanych w Domu, wykonywanie dyżurów porządkowych,
- przygotowywanie materiałów pomocniczych takich jak: śpiewniki, strony tytułowe, spisy treści, szaty graficzne, - wykonywanie napisów, podziękowań, kart okolicznościowych, zaproszeń, tablice informacyjne, ceny, opisy eksponatów na wystawy i kiermasze, ogłoszenia, działania promocyjne z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i poligraficznego,
- prezentacja zdjęć na komputerze, wykonywanie zdjęć, filmów, prezentacja filmów,
- wyszukiwanie informacji w internecie, obsługa poczty elektronicznej,
- prace z urządzeniami takimi jak:laminarka, drukarka, kserokopiarka, gilotyna, aparat fotograficzny, kamera.

3. Pracownia majsterkowicza
Podstawa realizacji:
zasady bhp, prosta obróbka drewna i metalu, drobne naprawy sprzętu domowego, pomoc w czynnościach konserwatorskich, nauka obsługi i eksploatacji niektórych narzędzi, wykonywanie powłok malarskich i lakierniczych, uczestnicy poprawiają sprawność manualną rozbudzając w sobie przy okazji zainteresowania techniczne. Wykorzystanie pracowni:
W pracowni wykonywane są głównie wyroby z drewna przy zastosowaniu różnych narzędzi. W większości są to zajęcia polegające na:
- usprawnianiu manualnym,
- nauce posługiwania się różnymi narzędziami,
- zachęcaniu do samodzielnej pracy,
- ukazaniu ciekawych stron pracy majsterkowicza (satysfakcja z wykonanej pracy).
Najczęstsze wyroby to: oprawy do obrazów i luster, obudowy i podstawki do wyrobów świątecznych, montowanie płyt na zawieszenie narzędzi, szablony i ramki.
Pracownia współpracuje z pracownią plastyczną i rękodzieła. W ramach pracowni wykonuje się także bieżące naprawy mebli, zamków, sprzętu domowego itp...

4. Świetlica-obszar działalności rekreacyjno-kulturalno-oświatowej
Podstawa realizacji: nauka umiejętnego wykorzystania czasu wolnego, współorganizowanie różnego rodzaju imprez o charakterze wewnętrznym, gry świetlicowe, współtworzenie kroniki Domu, rozwijanie zainteresowań kulturalnych i edukacyjnych, prowadzenie rozmów indywidualnych i grupowych, organizacja wycieczek krajoznawczo-turystycznych, udział w różnych imprezach o charakterze integracyjnym: treningi:umiejętności współpracy i komunikowania się w grupie, aktywności i odpowiedzialności, spędzania czasu wolnego.
Wykorzystanie pracowni:
Zebrania społeczności Domu, przygotowywanie imprez artystycznych, planowanie, słuchanie muzyki, oglądanie programów edukacyjnych, dyskusje, pogadanki, gry świetlicowe.
Świetlica współpracuje ze wszystkimi pracowniami Domu.

5. Pracownia zaradności życiowej - obszar pracy opiekuńczej Podstawa realizacji: zajęcia higieniczno-gospodarcze (dyżury porządkowe), trening higieny osobistej i estetyki noszenia odzieży, nauka korzystania z urządzeń AGD (suszarka, żelazko, pralka automatyczna, kuchenka, mikser, toster, lodówka, zmywarka), pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, nadzór nad systematycznością zażywania leków, nadzór opiekuńczy w ramach zajęć w różnych pracowniach - według potrzeb, szczególnie w zajęciach organizowanych na zewnątrz Domu.

6.Zajęcia rekreacyjno-sportowe
-tenis stołowy,
-piłkarzyki,
-bieżnia,
-gimnastyka,
-orbitrek,
-rower stacjonarny i wiele innych.

 

 

   Na skróty

   Archiwum wiadomości

   Instytucje

   Oświata

   Sport

   Kultura

  • Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner system informacji przestrzennej - emapaBanner nieruchomosci gminne na sprzedażBanner galeria - wydarzenia w objektywie
  • Banner mikroporady.plBanner pytania do burmistrza Banner zobacz filmy ze sławnaBanner katalog firm Banner katalog turystyczny
  • Banner ogłoszenia Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ