Jan Brewiński

27.04.201011:27

Portret Jana BrewińskiegoPan Jan Brewiński

Pan Jan Brewiński urodził się w dniu 26 maja 1911 roku w miejscowości Ujazd koło Tomaszowa Mazowieckiego.
Po odbyciu służby wojskowej, podejmuje naukę w szkole Korpusu Ochrony Pogranicza i jako jej absolwent związany jest z KOP do wybuchu wojny w 1939 r.
W okresie okupacji hitlerowskiej, bierze czynny udział w pracy konspiracyjnej. Wydzielony Mu został odcinek przysposobienia obronnego, w ramach podziemnej organizacji „Strzelec”.
Po zdekonspirowaniu organizacji w 1943 roku osadzony zostaje w obozie koncentracyjnym Gross – Rosen, w którym jest więziony do lutego 1945 r. tj. do czasu wyzwolenia obozu.
Po krótkiej rekonwalescencji, wraz z rodziną przyjeżdża do Sławna ze skierowania Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.
Z miejsca przystępuje do pracy, organizując zarówno w mieście jak i w terenie placówki Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Przejmuje od władz radzieckich obiekty mleczarni w Sławnie, czyniąc – uwieńczone powodzeniem – starania o jej uruchomienie.
W 1947 r. na bazie zorganizowanej już sieci placówek Gminnych Spółdzielni, tworzy Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni, zostając jego pierwszym prezesem. Kieruje tą organizacją z bardzo dobrym wynikiem do 1955 r.
W 1955 r. zajmuje się organizacją Zakładu Czyszczenia Nasion Centrali Nasiennej, pierwszej tego typu w woj. koszalińskim i szczecińskim. W zakładzie tym pracuje zawodowo do czasu przejścia na emeryturę.
Poza pracą zawodową w spółdzielczości „Samopomoc Chłopska” a później w Centrali Nasiennej, aktywnie pracuje społecznie w sławieńskiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”, pełniąc przez wiele kadencji funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
W latach 1988 – 1998 pomimo podeszłego wieku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Sławnie.
Osobny rozdział w życiu Pana Jana Brewińskiego, to społeczna działalność jako Radnego, najpierw w strukturach samorządowych, a po 1950 r. w strukturach Rad Narodowych.
Na tym polu jest swoistym rekordzistą w pełnieniu funkcji Radnego Powiatowej Rady Narodowej w Sławnie, gdyż nieprzerwanie pełnił ją od lutego 1946 r. do końca czerwca 1975 r. tj. do likwidacji powiatów. W pierwszej kadencji (1946-1950) pełnił funkcję V-ce Przewodniczącego Rady. Po reorganizacji administracji w 1975 r. i likwidacji powiatów, społeczeństwo powierza Mu Mandat Radnego Miasta Sławna. Mandat ten pełni do 1988 r. W okresie pełnienia funkcji Radnego, powierzane Mu było niemal z reguły stanowisko Przewodniczącego Komisji Przemysłu, Handlu i Usług.
Potwierdzeniem Jego zasług jest Krzyż Kawalerski, który otrzymał w 1975 r. oraz Krzyż Oficerski z 1987 r.

Wnioskodawca: Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sławnie, Przewodniczący Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Sławnie, Prezes Zarządu – Jan Franas

Data przyznania Złotego Gryfa Sławieńskiego: 22 marzec 2002 r.

 

   Na skróty

   Archiwum wiadomości

   Instytucje

   Oświata

   Sport

   Kultura

  • Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner system informacji przestrzennej - emapaBanner nieruchomosci gminne na sprzedażBanner galeria - wydarzenia w objektywie
  • Banner mikroporady.plBanner pytania do burmistrza Banner zobacz filmy ze sławnaBanner katalog firm Banner katalog turystyczny
  • Banner ogłoszenia Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ