Ikonka Bip Ikonka Instagram Ikonka Twitter Ikonka Facebook Ikonka Youtube Ikonka aparatu fotograficznego Ikonka RSS Ikonka drukarki ikonka Mapki Ikonka koperty

Strefa Kibica

Strefa Kibica

czytaj więcej »
Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Zmiana kont bankowych

Zmiana kont

czytaj więcej »
Ja w internecie

Ja w internecie

czytaj więcej »

 

 

 

Rysunki styryczne znad Newy w sławieńskiej galerii

04.12.201808:24

Rafał

1W  galerii W RATUSZU można obecnie oglądać wystawę rysunków satyrycznych znanego petersburskiego satyryka Wiaczesława Sziłowa.

Zaprezentowane w naszej galerii prace są – można powiedzieć – bardzo świeżutkie, bo wszystkie pochodzą z niedawno dopiero rozpoczętego i  wciąż kontynuowanego cyklu. Rysunki te nie były dotąd jeszcze nigdzie wystawiane. Z całą pewnością zostaną wkrótce pokazane w Petersburgu, w innych miastach rosyjskich, ale także i za granicą (jak to było z innymi cyklami jego prac) – ale póki co, zobaczyć je można tylko u nas! Wszystkie rysunki z nowego cyklu wykonane są w konwencji szybkiego szkicu. Są jakby niestarannie robione, co nie umniejsza jednak ich  wartości , ponieważ myśl autora jest właściwie przedstawiona,a sama idea jest czytelna dla odbiorcy. (Inne prace tego autora także są także utrzymane w podobnym stylu).

„Bohaterami” rysunków z tego cyklu są klocki domina. Zostały one prze autora jakby uczłowieczone, przez to że mają dorysowane jedną kreską ręce i nogi, czasami także jakieś dodatki w postaci czapki czy butów. Są takimi sobie specyficznymi ludzikami, zachowującymi się w swoim wyimaginowanym przez autora dziwnym światku dokładnie tak, jak zachowują się ludzie w realnym świecie. Interesujące w tej zaproponowanej widzowi zabawie z ludzikami – klockami domino, są możliwości interpretacyjne wynikające z posiadania (bądź nie) przez nie kropek we właściwych dla tej gry układach. Szyłow w najróżniejszy sposób korzysta z możliwości (niekiedy bardzo wymyślnych) wykorzystania tych kropek do stworzenia sytuacji komicznych.

Wystawa będzie czynna do 15 grudnia. Warto ją zobaczyć. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Wiaczesław Szyłow urodził się w 1970 r. w Poczdamie w Niemczech (wówczas NRD).  Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Petersburskim. Karykaturą zajmuje się od wczesnej młodości. Pierwszą swoją pracę opublikował w gazecie „Kaliningradzki Komsomolec” w 1985 r. Miał wtedy 15 lat. Rok później został przyjęty do Klubu Kaliningradzkich Karykaturzystów, a w 1987 r. do analogicznego Klubu Karykaturzystów Leningradzkich. Obecnie jest członkiem Związku Malarzy i Grafików międzynarodowego stowarzyszenia artystów UNESCO. Jego rysunki były publikowane w prasie w Rosji, Niemczech, USA, Turcji, Izraelu, Estonii i w Polsce. Od 1992 do 1996 r. był karykaturzystą gazety codziennej „Newski Czas”, a w latach 1997- 1999 gazety „Wieczorny Petersburg”. Od 2001 do 2008 r. pełnił funkcję głównego plastyka fundacji „Współpraca” (Содружество). W latach 2009-2010 był kierownikiem artystycznym kompanii „Swoi w Mieście”.

W 1997 r w Niżnym Nowogrodzie odbyła się wystawa prac i wydany został katalog jego karykatur zatytułowany „I mnie także zdarzyło się coś takiego”. W 2010 r. ukazał się kolejny katalog poświęcony jego pracom w ramach serii „Galeria Mistrzów Karykatury”.

W latach 1998-2005 grupa twórcza „Niuans” (w skład której – oprócz niego - wchodzą Wiktor Bogorad i Leonid Mielnik) wydała kilka albumów swoich rysunków satyrycznych. Grupa ta przez kilka lat z rzędu brała udział w tworzeniu oprawy plastycznej słynnego karnawału w Nicei. Prace Sziłowa były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach karykatury. Najważniejsze jego trofea to 1 miejsce na międzynarodowym konkursie w Czanczuń  (Korea Pn.), Złoty medal na konkursie w Trento (Włochy) i w Erewaniu (Armmenia), Grand Prix na konkursie w Moskwie.

W 2010 r. Sziłow zorganizował i prowadzi do dziś internetowe przedsięwzięcie pod nazwą „Cartoonbank.Ru” w którym można kupować rysunki satyryczne autorów z Rosji i innych krajów.

W naszej galerii odbyła się już jedna (w 2015 r.) wystawa jego rysunków satyrycznych.

2 3

  • JakośćJa w interneciepitaxBanner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner system informacji przestrzennej - emapa
  • Banner mikroporady.plBanner nieruchomosci gminne na sprzedaż Banner zobacz filmy ze sławna
  •  Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ