Ikonka Bip Ikonka Instagram Ikonka Twitter Ikonka Facebook Ikonka Youtube Ikonka aparatu fotograficznego Ikonka RSS Ikonka drukarki ikonka Mapki Ikonka koperty

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

PE

czytaj więcej »
Strefa Kibica

Strefa Kibica

czytaj więcej »
Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Zmiana kont bankowych

Zmiana kont

czytaj więcej »
Ja w internecie

Ja w internecie

czytaj więcej »

 

 

 

Dofinansowanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych

01.08.201811:02

Rafał

wiosOkoło 4 milionów domów jednorodzinnych w całej Polsce przejdzie kompleksową termomodernizację w ramach rządowego Programu „ Czyste Powietrze”. Za nabór i obsługę wniosków mieszkańców województwa zachodniopomorskiego odpowiadać będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Nowy Program priorytetowy oferuje beneficjentom nawet 47,7 tys. zł dofinansowania na  kompleksową termomodernizację budynku jednorodzinnego, obejmującą m. in. wymianę źródeł ciepła starej generacji – kotłów węglowych, ocieplenie zewnętrznych ścian budynku, docieplenie przegród, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację lub wykonanie instalacji centralnego ogrzewania czy ciepłej wody oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Co bardzo ważne – by uzyskać wsparcie na kolejne działania termomodernizacyjne ujęte w programie – należy wymienić kocioł węglowy na źródło ciepła nowej generacji.

Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” obejmie bardzo szeroki zakres prac termomodernizacyjnych. Beneficjenci, którzy chcą wyremontować już istniejący dom mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła starej generacji, na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (w  tym węglowe – V klasy i biomasowe), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła – wraz z montażem.

Dodatkowo finansowanie w przypadku istniejących budynków obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów i podłóg na gruncie; docieplenie ścian wewnętrznych, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, w tym montaż zaworów  z głowicami termostatycznymi, montaż wentylacji mechanicznej z  odzyskiem ciepła, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, wśród których są kolektory słoneczne i mikroinstalacje fotowoltaiczne (OZE finansowane tylko w formie zwrotnej).

Wsparcie finansowe będzie przyznawane  po spełnieniu kilku warunków: minimalny koszt projektu (koszty kwalifikowalne zadania to co najmniej 7 tys. zł), a także deklaracja wymiany pieca węglowego na źródło ciepła nowej generacji. Najwyższa wysokość dotacji, o którą może się ubiegać beneficjent to  aż 47,7 tys. zł. Beneficjent może rozłożyć spłatę pożyczki nawet na 15 lat. Na zrealizowanie przedsięwzięcia są 2 lata, licząc od daty zawarcia umowy z WFOŚiGW w Szczecinie. W ramach programu nie można sfinansować działań, które zostały zrealizowane przed złożeniem wniosku. Można natomiast finansować inwestycje, których realizacja rozpoczęła się po 1 stycznia 2018 r.

Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu netto w przeliczeniu na członka rodziny. Osoby, które zarabiają najmniej  - do 600 zł miesięcznie na członka rodziny – mogą liczyć na  dotację aż 90% kosztów. Pozostałą część – 10% - będzie stanowić preferencyjna pożyczka.

Program będzie realizowany do 2029 r. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez WFOŚIGW w  Szczecinie w najbliższych miesiącach i będzie prowadzony w trybie ciągłym.

  • JakośćJa w interneciepitaxBanner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner system informacji przestrzennej - emapa
  • Banner mikroporady.plBanner nieruchomosci gminne na sprzedaż Banner zobacz filmy ze sławna
  •  Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ