Ikonka Bip Ikonka Instagram Ikonka Twitter Ikonka Facebook Ikonka Youtube Ikonka aparatu fotograficznego Ikonka RSS Ikonka drukarki ikonka Mapki Ikonka koperty

Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Kalendarz imprez 2018

Kalendarz

czytaj więcej »
Harmonogram

harmonogram

czytaj więcej »
Pobierz aplikację mobilną

aplikacja mobilna

 

OD BAŁTYKU PO KASZUBY to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Została stworzona dzięki partnerskiemu projektowi Nadleśnictw Trzebielino, Dretyń, Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino oraz Gmin Czarna Dąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno i miast Darłowo i Sławno. Aplikacja umożliwia przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, w tym trasy piesze, rowerowe, kajakowe, narciarskie, konne oraz Nordic Walking. Kolor tras w aplikacji odpowiada kolorowi w terenie. Do każdej trasy dołączono ciekawe obiekty, w tym miejsca krajoznawcze, przyrodnicze, gastronomiczne, noclegowe oraz inne atrakcje turystyczne. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji poprowadzi nas po trasie lub wskaże dojazd do początku trasy lub poszczególnych obiektów. Nawigacja będzie pilnowała naszego położenia na trasie i poinformuje gdy z niej zboczymy.

czytaj więcej »

 

 

 

To był wyjątkowy rok dla naszego miasta - rozmawiamy z burmistrzem Sławna

20.12.201711:05

Rafał

Burmistrz SławnaTo był wyjątkowy rok dla naszego miasta - rozmowa z Krzysztofem Frankensteinem - burmistrzem Sławna

Panie burmistrzu, kończy się rok 2017. Chciałbym prosić Pana o podsumowanie – jaki był to rok dla miasta i jego mieszkańców?

Myślę, że był to rok bardzo pracowity i udany. Jego wyjątkowość podkreślał wielki jubileusz 700-lecia istnienia Sławna, który mieliśmy zaszczyt przeżywać. To historyczne wydarzenie determinowało konieczność przygotowania i przeprowadzenia bardzo  dużej ilości imprez oraz spotkań publicznych, które mam nadzieję przyniosły dużo zadowolenia mieszkańcom i na długo pozostaną w ich pamięci. Dużo uwagi poświęciliśmy również bieżącym miejskim sprawom, a co najważniejsze nie  zaniechaliśmy żadnych kluczowych inwestycji, których realizację zapowiadałem jeszcze w minionym roku.

Odnosząc się do jubileuszu 700-lecia miasta – czy może Pan przybliżyć jakie przedsięwzięcia zostały zaplanowane i czy wszystkie udało się zrealizować? 

Przygotowania do obchodów wielkiego jubileuszu rozpoczęły się już w 2015 roku. W tym celu został powołany komitet organizacyjny, którego zadaniem była realizacja programu obchodów 700-lecia. Przewodniczącym komitetu był mój  zastępca - Pan Mieczysław Grabowski. W wyniku wspólnej pracy powstała lista pomysłów, począwszy od różnego rodzaju publikacji, produkcji okolicznościowych gadżetów, monet, kartek i znaczków pocztowych, aż po wystawy, konferencje, koncerty, imprezy sportowe itp. Determinacja całego zespołu sprawiła, że niemal wszystkie wytyczone zadania zostały osiągnięte. Osobiście do bardzo cennych zaliczam utworzenie  miejskiego lapidarium na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, powstanie ronda 700-lecia, parku 700-lecia oraz izby muzealnej przy Sławieńskim Domu Kultury, w której zostały zamieszczone liczne eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów Państwa Kluszczyńskich. Niezapomniane okazały się również imprezy przypadające na majową kulminację obchodów tj. historyczna konferencja z cyklu „Historia i kultura ziemi sławieńskiej”, plenerowy pokaz mody, uroczysta sesja Rady Miejskiej, barwny korowód mieszkańców miasta wraz z polonezem odtańczonym na pl. Wyszyńskiego, czy też koncert zespołu Lady Pank, który przyciągnął niespotykane w naszej  historii tłumy mieszkańców w centrum miasta. Wszystko zakończyło się fantastycznym pokazem fajerwerków. Tak się po prostu bawiło Sławno w roku 700-lecia swojego istnienia. 

Wspomniał Pan o inwestycjach. Co udało się dokonać i z jakich przedsięwzięć jest Pan najbardziej zadowolony?

Oj, było tego naprawdę sporo. Początek roku rozpoczął się kontynuacją wymiany dachu ratusza, który wraz z częścią elewacji został oddany do użytku z początkiem lutego. W tym samym czasie rozpoczęliśmy pracę nad opracowaniem pełnej dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę miejskiego plażowiska. Inwestycja szczęśliwie dobiegła końca w połowie wakacji dając niemałą frajdę mieszkańcom Sławna z czego i ja jestem bardzo zadowolony. Ponadto tak jak zapowiadałem przystąpiliśmy do  budowy nowej drogi na części ul. Alei Zachodniej, tj. na odcinku pomiędzy ul. Chopina i Chrobrego. Rozpoczęliśmy wreszcie długo  oczekiwany remont sławieńskiego amfiteatru,  który poza zagospodarowaniem skarp i obsianiem trawników został już praktycznie ukończony.Kolejnym poważnym zadaniem, z którego jestem również bardzo dumny, to kapitalny remont sali widowiskowo-kinowej Sławieńskiego Domu Kultury.  Aktualnie trwają tam intensywne prace budowlane. W ramach wspomnianej inwestycji została  wyprofilowana cała podłoga, będą nowe wygodne fotele, nowoczesna klimatyzacja, zostanie naprawiony dach i wymieniona elektryka, a całość ścian zostanie wygłuszona specjalnym materiałem filcowym. Inwestycja jest podzielona na etapy, a zakończenie prac przewiduje się na pierwszy kwartał 2018 roku, ale jestem przekonany, że efekt prac pozytywnie wszystkich zaskoczy. W bieżącym roku mieliśmy także swój udział w remoncie dachu  kościołą Mariackiego, zapewniając 51% wkładu własnego. 

Jak wygląda aktualna kondycja finansowa miasta?

Ustawa o finansach publicznych wprowadziła poważne zmiany i utrudnienia w kierowaniu miastem. Przypomnę, że dochody majątkowe mogą być wydatkowanie wyłącznie na inwestycje. Natomiast wydatki bieżące mogą być pokrywane wyłącznie z dochodów bieżących pochodzących głównie z opłat i podatków lokalnych oraz wolnych środków z lat poprzednich. Wymaga to bardzo ostrożnego i przemyślanego wydatkowania. W zatwierdzonym planie budżetowym na 2018 rok przewiduje się dochody w kwocie 50.148.520,32 zł, zaś wydatki w kwocie 51.548.520,32zł. Największe wydatki dotyczą oświaty - jest to kwota ponad 15 mln złotych oraz pomocy społecznej - ponad 17 mln zł. Z każdym rokiem wydatki na te cele są co raz większe i z tym problemem musimy się zmierzyć. Chcąc utrzymać dotychczasowe tempo inwestycyjne, musimy dążyć do zrównoważenia wydatków bieżących, w taki sposób aby były one niższe od dochodów bieżących. Aktualny wskaźnik zadłużenia miasta w stosunku do dochodów budżetu kształtuje się na poziomie 33,6%. Pragnę podkreślić, że w chwili obejmowania urzędu po poprzedniku wskaźnik ten wynosił ok. 50%. Tak więc kondycja finansowa miasta jest dobra, co nie zmienia faktu, że zgodnie z obowiązującymi wskaźnikami finansowymi musimy racjonalnie wydatkować środki publiczne. 

Jakie inwestycje czekają nas w przyszłym roku? 

W przyszłym roku czekają nas przede wszystkim dwie duże inwestycje - jedna z nich to kompleksowa przebudowa ul. Kopernika, która boryka się z podtopieniami podczas deszczu. Drugą ważną inwestycją będzie przebudowa skweru między ulicami Matejki i Kopernika, gdzie aktualnie znajduje się czołg. Kontynuowane będą także prace przy przebudowie Sławieńskiego Domu Kultury. Na przyszły rok zagwarantowaliśmy również blisko 50% wkładu własnego na remont całości ścian zewnętrznych kościoła Mariackiego. Będzie to kolejny rok pełen pracy i wyzwań!

Na zakończenie naszej rozmowy, czego Pan życzyłby mieszkańcom Sławna na 2018 rok?

Przede wszystkim zdrowia, oraz optymizmu życiowego, aby móc dostrzegać dobro dookoła nas. Życzę też spełnienia marzeń, planów i wszystkiego dobrego!

 
Rafał Szymczewski

  • 700Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner galeria - wydarzenia w objektywieBanner system informacji przestrzennej - emapa
  • Banner mikroporady.plBanner nieruchomosci gminne na sprzedaż Banner zobacz filmy ze sławna
  •  Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ