Ikonka Bip Ikonka Instagram Ikonka Twitter Ikonka Facebook Ikonka Youtube Ikonka aparatu fotograficznego Ikonka RSS Ikonka drukarki ikonka Mapki Ikonka koperty

Ostrzeżenie

1

czytaj więcej »
Strefa Kibica 2018

Strefa Kibica

czytaj więcej »
Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Kalendarz imprez 2018

Kalendarz

czytaj więcej »
Harmonogram

harmonogram

czytaj więcej »

 

 

 

Petersburskie klimaty – wystawa grafik Leonida Stroganowa

11.05.201713:44

Tomasz

wystawaW galerii „W RATUSZU” można obejrzeć wystawę prac Leonida Stroganowa - młodego, ale cieszacego się już dużym uznaniem grafika z Petersburga.

Jego prace są łatwo rozpoznawalne, bo choć jest artystą młodym, zdążył już stworzyć swój indywidualny styl. Twórczość Stroganowa sytuuje się gdzieś na wąskiej granicy przebiegajacej pomiędzy realizmem a surrealizmem. Niekiedy rysunek bywa u niego całkowicie realistyczny, jednak pojawia się w nim jakiś surrealistyczny klimat spowodowany przechyleniem w jedną stronę wszystkiego co na rysunku zostało wyobrażone. Tematyka prac Stroganowa jest bardzo zróżnicowana. Ma on w swoim dorobku wyjątkowo dużo prac odnoszących się do mitologii greckiej, a także do sztuki okresu renesansu. Szczególne miejsce w twórczości tego grafika zajmuje jego rodzinny Petersburg ze swoją niepowtarzalną architekturą. Jednak nie jest to Petersburg „oficjalny”, zadbany, ze swoimi najważniejszymi i najbardziej znanymi zabytkami. Przypomina raczej to miasto, które ponad sto lat temu „portretował” w swoich powieściach Fiodor Dostojewski. W grafikach Stroganowa pojawiają się mniej znane i bezludne (bo ukazane w porze nocnej) zakątki Petersburga.
Stroganow posługuje się po mistrzowsku techniką akwaforty. Prace wykonane w tej technice są zazwyczaj bardzo efektowne, ale ich wykonanie to bardzo skomplikowany proces, wymagający od autora ogromnej wprawy i niezwykłej wręcz cierpliwości. Patrząc na prace Stroganowa, podziwiając ich skomplikowany rysunek, warto wiedzieć jak one powstają, w jaki sposób wykonuje się akwaforty.
Matrycę dla odbitki akwafortowej stanowi płytka z blachy cynkowej, którą przed przystąpieniem do pracy należy idealnie wypolerować - tak, aby jej powierzchnia przypominała lustro. Do szlifowania używa się specjalnego, białego proszku przypominającego mąkę, także i z uwagi na jego miękkość w dotyku. Następnie całą płytkę pokrywa się brązowym, szybkoschnącym i odpornym na działanie kwasów werniksem. Po wyschnięciu wrniksu wydrapuje się na powierzchni płytki zamalowanej werniksem rysunek specjalną igłą osadzoną w jakimś trzoneczku. Powstaje rysunek negatywowy, bo wydrapane linie są jasne, a tło ciemne.  Płytkę z wydrapanym rysunkiem wkłada się do kuwety z kwasem siarkowym, który wytrawia ten rysunek. W pierwszym krótkim trawieniu uzyskuje się kreski cienkie i delikatne jak pajęcza nić. Kreski, które w zamierzeniu autora mają takimi pozostać, zamalowuje się werniksem, a płytkę wkłada się ponownie do kwasu, który trawiąc dalej odsłonięty przez drapanie metal, powoduje pogrubianie kresek. Zazwyczaj stosuje się trzy trawienia różnicujące grubość kreski , ale niekiedy, gdy autorowi zależy na większym zróżnicowaniu kreski, ilość trawień może być znacznie większa. Po zakończeniu trawienia werniks jest zmywany, po czym na płytkę nakłada się farbę drukarską, którą następnie przy użyciu szmatki dokładnie usuwa się z płytki.  Farba powinna pozostać tylko w wydrapanych kreskach, które pod działaniem kwasu zamieniły się w rowki na powierzchni płytki. Gdyby położyć na biały papier prawidłowo wytartą płytkę, papier pozostałby nadal biały, bo farba po wytarciu pozostaje tylko w głębi rowków. Zatem, aby wykonać odbitkę należy użyć specjalnego, dość grubego i miękkiego papieru i użyć prasy o silnym nacisku, która poprzez wgniecenie płytki w powierzchnię papieru dporowadzi do zetknięcia z papierem farby znajdującej się w zagłębieniach rowków.
Autor eksponowanych w naszym ratuszu akwafort, Leonid Stroganow, urodził się w 1979 r. w Leningradzie. W latach 1994 – 1999 był uczniem leningradzkiej Szkoły Artystycznej im. Nikołaja Roericha. W szkole tej znakomity grafik Oleg Jachnin wprowadził go w tajniki akwaforty, której to  technice graficznej Stroganow  pozostaje wierny do dziś. Po skończeniu szkoły studiował na wydziale graficznym Instytutu Sztuki Użytkowej w Leningradzie. Dyplom otrzymał w 2002 roku, a w charakterze pracy dyplomowej zaprezentował cykl prac graficznych inspirowanych dramatem Szekspira „Król Lear” (póżniej wykonywał inne cykle odnoszące się do innych znanych dzieł literackich: „Ogrodów” Jacques’a Delille’ i sonetów Petrarki). Od 2002 r. jest członkiem rosyjskiego Związku Artystów Plastyków. Również w tym roku zaczął wykonywać ekslibrisy. Jego prace graficzne (których znaczącą część stanowią ekslibrisy) eksponowane były na dziesiątkach wystaw na całym świecie. Uczestnicząc w wystawach i konkursach graficznych Stroganow otrzymał szereg wyróżnień i nagród, z których za najbardziej prestiżową można uznać nagrodę „za wkład w rozwój sztuki graficznej” przyznaną na triennale w Jekaterynburgu w 2009 r. Miał wystawy indywidualne w muzeach w Jużno-Sachalińsku i Wołogdzie. Uczestniczył w kilku krajowych i ogólnoświatowych Kongresach ekslibrisowych. Wystawiał na Salonie Paryskim (2013 r.).  W 2016 r. był stażystą w Tamarind Institute (USA – stan Nowy Meksyk).  
Większość ekslibrisów pokazanych na niniejszej wystawie ma na tyle duże wymiary, że z całą pewnością nie są one przeznaczone do oznakowywania księgozbiorów, i raczej także nie odnoszą się w swojej treści do osób je zamawiających. Są po prostu autorską miniaturą graficzną dedykowaną konkretnemu człowiekowi, którego wypisane nazwisko zostało włączone w całość kompozycji.  
Wystawa w Sławnie jest pierwszą w naszym kraju dużą prezentacją prac tego młodego, ale już znanego i cenionego na świecie artysty. Będzie ją można oglądać do końca maja. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

 

wystawawystawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wystawawystawa

  • 700Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner galeria - wydarzenia w objektywieBanner system informacji przestrzennej - emapa
  • Banner mikroporady.plBanner nieruchomosci gminne na sprzedaż Banner zobacz filmy ze sławna
  •  Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ