Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

  •  
  •  
  •  
  •  

Fotowoltaika

Fotowoltaika

czytaj więcej »
Holi Festival

Holi Festival

czytaj więcej »
Miejskie wakacje

Miejskie wakacje

czytaj więcej »
Utrudnienia w ruchu

Utrudnienia

czytaj więcej »
Strefa Kibica

Strefa Kibica

czytaj więcej »

 

 

 

Andrzej Czesław Wulczyński

27.04.201011:30

Portret Andrzeja Czesława WulczyńskiegoPan Andrzej Czesław Wulczyński

Pan Andrzej Czesław Wulczyński urodził się 20 lipca 1938 roku w Warszawie. Posiada wykształcenie wyższe, które zdobył kończąc Politechnikę Warszawską na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Uwieńczeniem ukończenia studiów była obrona pracy magisterskiej w 1965 r. W lipcu 1965 r. zamieszkał w Sławnie. Tu poznał swoją przyszłą żonę Jadwigę.
Pierwszą pracę zawodową podjął w Zakładach Drobiarskich w Sławnie, gdzie zatrudniony został na stanowisku Głównego Mechanika. W Zakładach Drobiarskich pracował do końca 1972 roku. W latach 1973 – 1992 pracował w Sławieńskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego „Sławodrzew” i Spółce zo.o. „Sławodrzew”. Zajmował stanowiska: Inspektora Nadzoru Robót Mechanicznych, Kierownika Wydziału Konstrukcyjno Technologicznego, a od grudnia 1981 roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego S.P.P.D. „Sławodrzew”.
Dzięki osobistemu zaangażowaniu i posiadanym koneksjom z firmami zagranicznymi, a w szczególności szwedzką firmą „Kockums” Pan Andrzej Wulczyński doprowadził do tego, że S.P.P.D. „Sławodrzew” osiągnęło projektowaną zdolność produkcyjną, zatrudniając około 500 osób i produkując rocznie ca 100.000 metrów sześciennych tarcicy.
W tym czasie „Sławodrzew” był jednym z najlepszych przedsiębiorstw drzewnych w Polsce i był niewątpliwie wizytówką miasta Sławna.
Przedsiębiorstwo osiągało znaczące dochody z tytułu eksportu zarówno tarcicy jak i zrębków. To właśnie dzięki pomysłowi Pana Andrzeja Wulczyńskiego został zbudowany i uruchomiony węzeł przeładunkowy zrębków w porcie Darłowo.
W latach 1974 – 1975 jako Kierownik Działu Realizacji Inwestycji w „Sławodrzewie” nadzorował budowę bloków mieszkalnych na Osiedlu Dzieci Wrzesińskich ( ulica B. Prusa i Grunwaldzka), które były przeznaczone dla nowo zatrudnianych pracowników „Sławodrzewia” i pracowników przedsiębiorstw komunalnych przy ulicach: Armii Krajowej (2 bloki) i Jedności Narodowej (2 bloki), wraz z całą infrastrukturą i pawilonem handlowym.
Dzięki inicjatywie i osobistemu zaangażowaniu Pana Andrzeja Wulczyńskiego został wybudowany gazociąg w ulicach Kossaka i B. Prusa.
Był głównym pomysłodawcą budowy osiedla domków jednorodzinnych na ulicy Kolejowej, budowy amfiteatru przy SDK, budowy przedszkola na ODW. Okazywał wielokrotnie pomoc w postaci nieodpłatnego przekazywania tarcicy i innych materiałów budowlanych dla potrzeb obu parafii Kościoła Katolickiego w Sławnie, Związku Harcerstwa Polskiego, przedszkolom, szkołom na terenie miasta.
Nigdy nie był obojętny na tragedie ,jakie dotykały pracowników S.P.P.D.
W 1980 roku Pan Andrzej Wulczyński stanął na czele Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w S.P.P.D. „Sławodrzew”. W tym też okresie był inspiratorem zorganizowania i założenia Miejskiej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w Sławnie i był pierwszym jej przewodniczącym.
Przez okres stanu wojennego był aktywnym działaczem i członkiem „Solidarności” pomimo restrykcji wynikających z wprowadzenia stanu wojennego. Nigdy nie odmówił pomocy działaczom związkowym, a wręcz przeciwnie brał ich pod swoją opiekę.
W roku 1989 Pan Andrzej Wulczyński był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Sławnie.
W latach 1980 – 1990 został współzałożycielem, redaktorem i wydawcą „Biuletynu Sławieńskiego”.
Ważny fakt miał miejsce w 1980 roku. Już po podpisaniu „Porozumień Gdańskich” tegoż roku, Pan Andrzej Wulczyński jako Przewodniczący Komitetu Założycielskiego „Solidarność” w S.P.P.D. „Sławodrzew” doprowadził do przyjazdu i spotkania z załogą, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Przemysłu Drzewnego celem podpisania porozumień z załogą przedsiębiorstwa w sprawie rozszerzenia zapisów „Porozumień Gdańskich” w zakresie potrzeb bytowych, spraw organizacyjno-społecznych i technologiczno-technicznych w S.P.P.D. „Sławodrzew” w Sławnie.

Wnioskodawcy: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” MKK Sławno, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Koło w Sławnie

Data Przyznania Złotego Gryfa Sławieńskiego: 31 marzec 2004 r.
 

   Na skróty

   Archiwum wiadomości

   Instytucje

   Oświata

   Sport

   Kultura

  • Banner zastrzeganie dokumentów tożsamości - co zrobić w sytuacji gdy utracimy dokumentyBanner gospodarka odpadami - zasady wywozu odpadów, harmonogramy Banner pogotowie oświetlenia ulic Banner system informacji przestrzennej - emapaBanner nieruchomosci gminne na sprzedażBanner galeria - wydarzenia w objektywie
  • Banner mikroporady.plBanner pytania do burmistrza Banner zobacz filmy ze sławnaBanner katalog firm Banner katalog turystyczny
  • Banner ogłoszenia Banner mapa interaktywna - poznaj swoje okolice Banner WKU w Koszalinie Banner Academia Pomeraniensis Banner Komenda Powiatowa Policji w Sławnie

 

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ