Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

  •  
  •  
  •  
  •  

Strefa Kibica

Strefa Kibica

czytaj więcej »
Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Zmiana kont bankowych

Zmiana kont

czytaj więcej »
Ja w internecie

Ja w internecie

czytaj więcej »

 

 

 

Archiwum wiadomości

V Festiwal Nauki

14.05.2015

V festiwal naukiZapraszamy uczniów ze Szkół Podstawowych oraz Mieszkańców Sławna na V Festiwal Nauki organizowany przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie. W programie:

- projekty uczniowskie;

- osiągnięcia uczniów;

- Szkoła z klasą 2.0;

- hobby uczniów i ich rodziców;

- gry i zabawy naszych rodziców i dziadków;

- pokaz ciekawych zjawisk fizycznych i doświadczeń biologicznych;

- mój pierwszy film - pokaz filmików uczniowskich;

- wystawa fotograficzna;

- pokaz retro - gier komputerowych;

- teatr ruchu;

- konkursy i quizy;

- herbaty świata.

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły 20 maja 2015 r. w godz. 11.00 – 12.30. O godzinie 13.00 zapraszamy do kawiarenki literacko-muzycznej, której tematem przewodnim będzie twórczość Marka Grechuty. (G. Diak)

czytaj więcej »
Informacja

13.05.2015

iMIEJSKA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWY PRZY  URZĘDZIE MIEJSKIM W SŁAWNIE
Siedziba:
PUNKT KONSULTACYJNO- INFORMACYJNY

ds. Profilaktyki, Uzależnień i Przemocy

ul. Rapackiego 10

76-100 Sławno

tel: 59 810 54 69   

e-mail kpa@slawno.pl

 

Jeżeli masz problem z uzależnieniami lub ma ten problem ktoś bliski - zgłoś się. Otrzymasz wszechstronną informację dotyczącą uzależnienia, metod i możliwości leczenia oraz poradę dotyczącą postępowania z problemem. Nie zwlekaj! Skorzystaj z pomocy specjalisty.

PUNKT KONSULTACYJNO INFORMACYJNY  CZYNNY:
PONIEDZIAŁKI  8:00 - 16:00
WTOREK-PIĄTEK 7:00-15:00

Proponuje dla mieszkańców miasta  Sławna przez cały rok bezpłatną pomoc specjalistów.  Spotkania skierowane są dla osób uzależnionych, współuzależnionych, ofiar i sprawców przemocy według poniższego harmonogramu:

DYŻURY SPECJALISTÓW:
Poniedziałek: 16:00-18:00 Psycholog

Wtorek: 17:00-19:00 Zajęcia edukacyjne grupowe dla osób uzależnionych
16:00-18:00 radca prawny

Czwartek: 15:30-18:30 Zajęcia indywidualne dla osób uzależnionych oraz ofiar i sprawców przemocy

Piątek: 16:00-18:00 Zajęcia edukacyjne grupowe dla osób  współuzależnionych
18:00 – spotkania grupy AA

Ponadto osoby, zgłaszane jako uzależnione do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  umawiane są według potrzeb na spotkania z zespołem motywacyjnym.

Więcej informacji udziela Przewodnicząca MKRPA od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Możliwość  ustalenia terminu wizyty  u specjalistów  pod nr. Tel. 59 810 54 69

Kontakt: ul. Rapackiego 10, 76-100 Sławno, tel: 59 810 54 69,  e-mail kpa@slawno.pl

Zapraszamy, wszystkie osoby zainteresowane.

 

 

Wycieczka dydaktyczna klasy 3e

13.05.2015

1W dniu 9 maja 2015r., w ramach współpracy z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku, 17 uczniów z klasy 3e z Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie pojechało na wycieczkę dydaktyczną na uczelnię. Celem był udział w wykładzie nt. „Wykorzystania alternatywnych źródeł energii”.  Uczniowie przekonali się, że niełatwo wytrzymać 1,5 godziny na wykładzie!

Wysłuchali informacji o:  bateriach wanadowych, w których prąd powstaje na skutek „dziwnej” zamiany wanadu cztero-dodatniego w trój-dodatni, małych elektrowniach wodnych i jądrowych, paliwie wodorowym, które w roku 2050 ma zastąpić metan. Ponadto Pani kanclerz oprowadziła ich po uczelni. Otrzymali również drobne pamiątki i  cztery najprawdziwsze indeksy, które rozdzielono w drodze losowania - tylko raz w życiu tak łatwo można było zdobyć indeks wyższej uczelni.

Ale studenci nie tylko nauką żyją, więc po wykładzie udali się na kręgle. Warto się uczyć dla tej chwili przyjemności . Opiekunami wycieczki byli „zapaleńcy urzeczeni wykładem” p. Katarzyna Pokomeda  i p. Grzegorz Buczkowski.

czytaj więcej »
Zbiorcze statystyki głosowania na terenie miasta Sławno

12.05.2015

frekwencja 1Frekwencja wyborcza na terenie miasta Sławno z wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyniosła 44,03%, zgodnie z danymi od Państwowej Komisji Wyborczej.  Łącznie uprawnionych osób do głosowania z terenu miasta Sławno było 10118 osób. Do głosowania razem wydano 4455, z czego 4425 głosów ważnych, 30 głosów nieważnych. Szczegółowe informację oraz wyniki wyborcze z naszego miasta dostępne są pod adresem: http://prezydent2015.pkw.gov.pl/319_Pierwsze_glosowanie/321302 . (Rafał Szymczewski) 

czytaj więcej »
Uczniowie sławieńskiej „3” mistrzami w biegach rozstawnych

12.05.2015

4x100chlW dniu 7 maja 2015 na stadionie w Postominie odbyły się mistrzostwa w sztafetowych biegach rozstawnych. Zawody były podzielone na kategorie chłopców i dziewcząt oraz na sztafety 4x100m i sztafetę szwedzką (100m,200m,300m,400m). Ze wszystkich szkół startujących - SP Niemica, SP Postomino, SP Lejkowo, SP Ostrowiec, SP Staniewice - jedynie SP 3 w Sławnie zdobyła wszystkie możliwie najwyższe trofea i to z niemałą przewagą. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego (Pawła Michalika i Dagmary Wojtczak) kolejno zajmowali:

I miejsce w sztafecie 4x100 dziewcząt z czasem  1.00,85s w składzie: Zych Weronika, Wardak Amelia, Koperska Julia, Niewielska Wiktoria.

I miejsce w sztafecie 4x100 chłopców z czasem 58,83s w składzie: Wiciński Jakub, Todys Jakub, Stojewski Kacper, Rudnik Jakub

I miejsce w sztafecie szwedzkiej dziewcząt z czasem 2.55,69s w składzie: Borkowicz Oliwia, Rabich Natalia, Cieślarczyk Ewa, Koperska Michalina

I miejsce w sztafecie szwedzkiej chłopców z czasem 2.45,31s w składzie: Leśniewski Gracjan, Gutowski Jakub, Tomczak Maciej, Olesiak Michał.

Życzymy wszystkim startującym kolejnych sukcesów w rywalizacji szkół w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

czytaj więcej »
Planeta Energii przyjechała do Sławna

12.05.2015

01_planetaW dniu 11 maja br. na placu kard. Stefana Wyszyńskiego w Sławnie dokonano otwarcia mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Otwarcia dokonał Krzysztof Frankenstein -  burmistrz miasta, Jolanta Tillak - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie oraz przedstawiciele zwycięskich klas. Przypomnijmy, że wizyta miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazły się klasy IA, IB i IC oraz panie Marzena Kowalska, Iwona Olszewska i Oktawia Olszewska ze Szkoły Podstawowej nr 3. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Sławna będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Mobilne centrum nauki gościć będzie w Sławnie do 12 maja. W godzinach 9:00 – 14:00 miasteczko dostępne jest dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych ze Sławna i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp do miasteczka jest wolny. Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D.

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Sławna do włączenia się w akcję i walkę o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu! (Rafał Szymczewski)

- więcej zdjęć na www.galeria.slawno.pl

- filmik

czytaj więcej »
47 Festiwal Orkiestr Dętych

11.05.2015

47 festiwal orkiestrJuż po raz 47. Sławieński Dom Kultury ma zaszczyt zaprosić mieszkańców powiatu sławieńskiego na Festiwal Orkiestr Dętych. 17 maja 2015 r. Sławno rozbrzmiewać będzie echem setek instrumentów- najpierw na Placu Kardynała Wyszyńskiego- o godz. 11.00 , a o godz. 13.00 w sławieńskim amfiteatrze.

V Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Sławno im. Bartka Ziębakowskiego

11.05.2015

01_V_turniej9.05.2015r. w hali widowiskowo-sportowej OSiR odbył się V Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Sławno im. Bartka Ziębakowskiego. Turniej rozpoczął się w obecności rodziców - Haliny i Stanisława - zmarłego cztery lata temu zawodnika drużyny Olszewski i Synowie Bartka Ziębakowskiego. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym i tak jak mówił Andrzej Olszewski podsumowując turniej, Bartek i zmarły na początku tego roku Stanisław Miszczak z dumą obserwowali turniej z bardzo wysoka. Prowadzący turniej Jan Gut wspominając Stasia Miszczaka podkreślił, jak bardzo brakowało nam podczas turnieju Stasia: serdeczności, ciepła i dowcipu. Uczestnicy turnieju chwilą ciszy uczcili pamięć Stanisława Miszczaka. W turnieju zwyciężyła drużyna Olszewski i Synowie. Na uroczyste podsumowanie turnieju i GP przybyli: Krzysztof Frankenstein       – burmistrz miasta Sławno, Wojciech Ludwikowski – przewodniczący Rady Powiatu Sławieńskiego, Kazimierz Olejniczak – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, Marek Karpiński – właściciel ZCSK Sławno, Marek Miszczak – właściciel Zakładu Elektrycznego, Barbara Baran – koleżanka Bartka z KPP Sławno  i Włodzimierz Olszewski – prezes P.B.S. Olszewski i Synowie, który ufundował puchary dla wszystkich drużyn oraz ugościł wszystkich zawodników, kibiców i gości wspaniałym posiłkiem.

- WYNIKI

czytaj więcej »
11 maja - Dzień bez Śmiecenia

11.05.2015

Dzien_bez_smiecenia2015W badaniu świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonym przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2014 roku 68% Polaków zadeklarowało, że regularnie segreguje odpady. To wzrost 14 % względem poprzedniego roku. Z pewnością jest to pozytywny trend, jednak wraz ze wzrostem ilości selektywnie zbieranych odpadów nastąpił znaczny spadek ich jakości, a zanieczyszczenie niektórych partii surowców wtórnych sięga nawet kilkudziesięciu procent.  Jest to istotny problem, który skutkuje obniżeniem wartości surowca i może spowodować jego nieprzydatność do recyklingu.

Obecnie w pojemnikach i workach służących do segregacji odpadów opakowaniowych można znaleźć niemal wszystko – począwszy od odpadów nienadających się do recyklingu po niebezpieczne (m.in. baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po lekach), które powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki. Często razem ze szkłem opakowaniowym (butelki i słoiki) wyrzucane jest szkło gospodarcze takie jak szyby, szklanki, talerze, które należy wyrzucać do zwykłego kosza na odpady komunalne, gdyż ze względu na inną temperaturę topnienia oraz zawartość niepożądanych domieszek nie mogą zostać poddane recyklingowi ze szkłem opakowaniowym. Duży problem stanowi również wyrzucanie nieopróżnionych kartonów po płynnej żywności, kubków po jogurtach, butelek po napojach. W przypadku, kiedy trafiają one do pojemnika z tzw. frakcją suchą mogą zabrudzić makulaturę, która silnie zanieczyszczona lub zapleśniała nie może zostać przetworzona.

„Tegoroczna, dziewiąta edycja Dnia bez Śmiecenia odbędzie się pod znakiem jakości surowca.  Stawiam na jakość. Sprawdzam! – hasło kampanii - ma na celu skłonić nas do sprawdzenia czy skoro segregujemy odpady to na pewno robimy to poprawnie– zgodnie z obowiązującymi w naszej gminie standardami zbiórki. Po przeprowadzeniu tzw. reformy śmieciowej gmina jest odpowiedzialna za odbiór odpadów z gospodarstw domowych i to ona decyduje o kształcie systemu selektywnej zbiórki odpadów na swoim terenie. W każdej gminie zbiórka odpadów może wyglądać inaczej – dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się ze standardami obowiązującymi w miejscu naszego zamieszkania.” – mówi Michał Mikołajczyk – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu.

W ramach zbliżającej się edycji Dnia bez Śmiecenia będziemy zachęcać do odwiedzenia strony internetowej gminy lub pobrania w urzędzie gminy informacji w jaki sposób poprawnie segregować odpady oraz zapoznania się z informacją co w danym worku/pojemniku powinno się znaleźć, a czego nie należy tam wyrzucać. Zadaniem tej edycji jest zajrzenie do własnego pojemnika/ worka i sprawdzenie czy pośród wysegregowanych przez nas odpadów nie znajdują się te, które nie powinny tam trafić. Błędy, które popełniamy podczas segregowania odpadów często są wynikiem naszej niewiedzy i intuicyjnego segregowania odpadów, a takie proste działanie przeprowadzone przez każdego z nas może znacząco wpłynąć na jakość surowców wtórnych i umożliwić ich efektywny recykling.

Zachęcamy do włączenia się do akcji poprzez:

-  wejście na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl i przesłanie kartki do swoich współpracowników, znajomych i przyjaciół

-  włączenie się do akcji Stawiam na jakość. Sprawdzam! i sprawdzenia czy poprawnie segregujemy odpady

-  dołączenie do kampanii prowadzonej na facebooku http://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia oraz polubienie naszego profilu

-  przyłączenie się do obchodów Dnia Bez Śmiecenia poprzez organizację działania w swoim mieście, szkole, miejscu pracy.

Kartkę można również otrzymać wysyłając wiadomość na adres: kartka@rekopol.pl

Zapraszamy na: www.dzienbezsmiecenia.pl

Dzien_bez_smiecenia2015

Żywa lekcja przyrody

11.05.2015

01_lekcja_przyrodyPuszek, Śnieżka, Pudzian i Harisek – niecodzienni goście w Przedszkolu nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie.

Dnia 08.05.2015 nasze przedszkolaki wzięły udział w „lekcji przyrody na żywo” zorganizowanej przez pana Marka i pana Huberta z Hodowli Ptaków Szponiastych ze Szczecinka. Największa atrakcją spotkania były: sowy Puszek i Śnieżka, sokół Pudzian i jastrząb Harisek. Dzieci miały okazję pogłaskać sowę płomykówkę o imieniu Śnieżka oraz obejrzeć lot jastrzębia Hariska. Puchacz Puszek odpowiadał na pytania dzieci, a najmniejszy z rodziny sokołów o imieniu Pudzian zaprezentował się podczas posiłku. Dzieci poznały budowę oraz przystosowanie ptaków do lotu. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu zajęć propagujących wiedzę z zakresu przyrody w związku z prowadzonymi od wielu lat działaniami przyrodniczymi i ekologicznymi. Dostarczyło ono dzieciom i paniom niesamowitych wrażeń i wzbudziło wiele emocji. W planach naszego przedszkola na bieżący rok szkolny są jeszcze wycieczki organizowane w celu poznania różnych środowisk przyrodniczych takich jak: las łąka, staw, rzeka.

czytaj więcej »
Nowa publikacja o Sławnie

11.05.2015

001„Znani i nieznani mieszkańcy powiatu sławieńskiego” -  to druga część  publikacji wydanej przez Fundację „Dziedzictwo” w Sławnie, a dofinansowanej ze środków Urzędu Miejskiego w Sławnie.  Autorzy tekstów ; Janina Kraszewska, Ewa Majdańska, Piotr Mroczka, Maria Poprawska, Jan Sroka i Sławoj Zawada przedstawili sylwetki  osób już nieżyjących, a mających wpływ na życie i rozwój powiatu.  Zaprezentowano ludzi, którzy urodzili się w Sławnie lub  pochodzili z powiatu sławieńskiego, ale kariery zrobili poza swym miejscem urodzenia. Promocja książki, odbędzie się 12 maja 2015r. o godz. 17.00 w kawiarni „Piwnica” przy ul.I Pułku Ułanów w Sławnie. Zapraszamy (RS)

czytaj więcej »
Informacja

08.05.2015

iBurmistrz Miasta Sławno informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamba) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym, uprzejmie proszę mieszkańców Miasta Sławno, którzy nie są podłączeni do kanalizacji sanitarnej, aby dopełnili obowiązku i niezwłocznie zgłosili zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnie ścieków do ewidencji. Druki zgłoszeń można pobrać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i inwestycji Urzędu Miejskiego w Sławnie przy ul. Polanowskiej 41 lub ze strony internetowej Miasta Sławno.

Do pobrania:
zgłoszenie do ewidencji zbiornika bezodpływowego

 

10-te urodziny eTwinning’u w Szkole Podstawowej nr 1 w Sławnie

08.05.2015

01_eTwenningeTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. eTwinning został zainaugurowany  w styczniu 2005 roku jako przewodnia inicjatywa Komisji Europejskiej i programu eLearning. W momencie rozpoczęcia akcji cele eTwinningu nawiązywały do ustaleń Rady Europejskiej w Barcelonie w 2002 r., określającej partnerską współpracę szkół jako możliwość zdobywania przez młodych ludzi wiedzy  i umiejętności w zakresie technologii internetowych oraz jako  inicjatywę promującą wielokulturowy model społeczeństwa europejskiego.

Od lutego 2015 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie realizuje jeden z projektów eTwinning pn.: „Matematyka na co dzień” (wykorzystanie matematyki w życiu codziennym), którego koordynatorami są nauczycielki matematyki - pani Ewelina Stach i Magdalena Lach. W projekcie aktywnie uczestniczy klasa IVb i Vb. Uczniowie na zajęciach dodatkowych realizują zadania, które mają poprawić umiejętność w zakresie TIK, umiejętność pracy zespołowej wśród wszystkich uczestników projektu, a przede wszystkim wzrost umiejętności matematycznych i społecznych. Jest to projekt krajowy, który łączy współpracę 6 szkół z Polski. Dół formularza

Celem projektu jest:

Rozwijanie kompetencji matematycznych wykorzystywanych w życiu codziennym
Rozwijanie kompetencji informatycznych
Nauka poprzez zabawę i współpracę zespołową
Rozwijanie różnych strategii rozwiązywania problemów matematycznych w sytuacjach praktycznych

Raz w miesiącu są przedstawiane działania, które każda szkoła wykonuje w swój, dowolny sposób. Planowane są 4 moduły(tematy):

1. „Szkoła w liczbach”, czyli poznajemy się (prezentacja uczniów, szkoły i regionu).

2. „Zawody naszych rodziców”  - nabywanie umiejętności praktycznych poprzez wizyty w sklepach, bankach, biurach nieruchomości itp.

3. „W kuchni…” – poznawanie starych jednostek (zamiana), wykorzystywanych w dawnych czasach, korzystanie z przepisów kulinarnych itp.

4. „ Po co nam ta matematyka?” czyli podsumowanie projektu, ewaluacja z wykorzystaniem 

            Chmury.

 

W kwietniu  uczniowie poznają pracę swoich rodziców i w poniedziałek, tj. 20.04.2015 odwiedzili wraz z wychowawcami Nadleśnictwo w  Sławnie. Serdecznie przyjęli nas pracownicy – pan Sylwester Kupczyk (Nadleśniczy), Agnieszka Trojnar (Główny Księgowy), Bogdan Figura (Komendant Straży Leśnej) i bardzo dokładnie opowiedzieli o specyfice swojego zawodu a przede wszystkim co łączy ich z matematyką. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali wykładu a na koniec zadali mnóstwo pytań. Zajęcia te były cennym i pouczającym doświadczeniem dla uczniów i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali książeczki oraz gadżety. Wielki wkład wnieśli także rodzice naszych uczniów (Pani Fedoruk, Pani Sadowska, Pani Dulnikiewicz Pan Łysiak, Państwo Cieplik), którzy pomogli zorganizować wychowawcom spotkanie. Wszystkim Pracownikom Nadleśnictwa w Sławnie, którzy poświęcili swój cenny czas na prowadzenie zajęć – serdecznie dziękujemy.

Nasza szkoła dnia 07 maja 2015 roku obchodziła Urodziny eT w ten sposób, że dzieci - każda klasa z osobna- wykonywała kartkę urodzinową oraz układała hasło urodzinowe, następnie uczniowie naszej szkoły przebrali się za kolor żółty i granatowy (kolory eT), otrzymali balony w tych kolorach, zostali ustawieni w nazwę eTwinning i wspólnie  wypuścili balony w górę. Na koniec zaśpiewali Sto Lat. Wszyscy bardzo  dobrze się bawili i pogoda dopisała. (Ewelina Stach i Magdalena Lach)

 

 

czytaj więcej »
8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa

08.05.2015

8 maja narodowy dzien zwyciestwa8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat, w dniu 9 maja, obchodzone było Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Powiązane to było z faktem, że akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy został podpisany dwa razy. Po raz pierwszy – 7 maja 1945 roku we francuskim Reims, w kwaterze generała Dwighta Eisenhowera. Józef Stalin nie uznał niemieckiej kapitulacji z 7 maja. Ze względów politycznych alianci zgodzili się, aby Niemcy podpisali akt kapitulacji jeszcze raz. Nastąpiło to 8 maja w radzieckiej kwaterze głównej w Karlshorst pod Berlinem. Dokument został podpisany przez niemieckiego feldmarszałka, Wilhelma Keitla. Kapitulację przyjął radziecki marszałek, Georgij Żukow. Była wówczas godzina 22.16 czasu środkowoeuropejskiego. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja.

Obecnie Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony został świętem państwowym, w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Ustawa podpisana przez Prezydenta RP znosi jednocześnie dekret z 8 maja 1945 roku o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności na dzień 9 maja.

Informacja

08.05.2015

iINFORMACJA BURMISTRZA MIASTA SŁAWNO

Odbiór wyeksploatowanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. sprzęt AGD, lodówki, zamrażarki, pralki, telewizory, komputery PC, laptopy, tel. komórkowe, wiertarki, suszarki)

odbędzie się dnia: 12.05.2015r.

Właściciele nieruchomości proszeni są o wystawienie wyeksploatowanego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego  przed wjazd na nieruchomość lub w budynkach wielolokalowych obok osłon śmietnikowych do godz. 700.

Wyeksploatowany sprzęt elektryczny i elektroniczny nieodpłatnie można również oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanym w siedzibie MPGKiM Sp. z o.o., ul. Polanowska 43, Sławno od poniedziałku do piątku w dni robocze w godz. 8-17 oraz soboty w godz. 8-14.

Szczegółowy harmonogram odbioru odpadów znajduje się na stronie internetowej:

www.slawno.pl -> Zakładka Gospodarka Odpadami

 

Piątoklasiści z wywiadem u burmistrza

07.05.2015

1W ramach  programu wychowawczego uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie pod opieką Agnieszki Hennig, Magdaleny Lach i Ewy Byszewskiej podjęli się przeprowadzenia wywiadu z ciekawą osobą z terenu miasta Sławno. W dniu 07 maja br.  uczniowie spotkali się, w sławieńskim ratuszu, z burmistrzem miasta Krzysztofem Frankensteinem. Spotkanie odbyło się w sali herbowej, gdzie piątoklasistów interesowały m.in. kwestie związane z obowiązkami pełnienia funkcji burmistrza, budową nowych boisk na terenie miasta oraz marzeń i planów na przyszłość. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do gabinetu burmistrza, gdzie mieli możliwość zasiąść na miejscu włodarza miasta, dowiadując się jednocześnie o najważniejszych wydarzeniach z historii miasta. (Rafał Szymczewski)   

czytaj więcej »
Obchody 70-lecia zakończenia II wojny światowej

07.05.2015

1W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sławnie odbyły się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na zaproszenie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskio-Gminne w Sławnie oraz Związku Inwalidów Wojennych RP - Oddział Sławno w spotkaniu udział wzięli m.in. burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein, wójt Gminy Sławno Ryszard Stachowiak, wicestarosta sławieński Jan Krawczuk, proboszcz parafii pw. WNMP ks. Leszek Szurek, zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Sławnie podkom. Zbigniew Dankowski oraz zaproszeni goście.

„Każdy z nas pamięta dzień zakończenia II wojny światowej. Świeciło słońce i był radosny dzień. To są momenty, których się nie zapomina” – mówił kpt. January Wysocki, przewodniczący Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP oraz prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Sławnie. Podczas uroczystości piękny, patriotyczny i wzruszający występ przygotowała uczennica Gimnazjum nr 1 w Sławnie pod opieką Stanisława Guzewskiego. Na koniec spotkania na ręce kombatantów spłynęły podziękowania, życzenia wraz z wyrazami szacunku i dobrego zdrowia oraz pamiątkowe dyplomy.  Poniżej lista wyróżnionych osób:

ppor. Błaszkiewicz Wacław, ppor. Buć Władysław, Caban Józef, ppor. Dalka Stanisław, Dąbrowska Jadwiga, Dembowa Julianna, ppor. Drzewiecka Stanisława, Kaczmarczyk Ignacy, ppor. Kisiel Stanisław, por. Kot Waleria, Kowal Tadeusz, ppor. Krauz Zofia, KuHn Barbara, Kurek Zofia, Por. Kwiatkowski Józef, ppor. Mankiewicz Piotr, Mądrzyk Tadeusz, ppor. Michałowski Piotr, por. Miętkiewicz Henryk, ppor. Miszker Władysława, por. Nowak Irena, ppor. Piec Zofia, ppor. Pobol Jan, por. Skalski Lucjan, por. Słabysz Jan, Stroik Franciszek, Szwiec Jan, ppor. Szokalska Stanisława, ppor. Szpaczyńska Aleksandra, ppor. Willner Eugenia, kpt. Wysocki January, por. Kuligowski Kazimierz, kmdr. Płachta Kazimierz. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »
Ogłoszenie

07.05.2015

iZarząd Sławieńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji

zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie Oddziału,

które odbędzie się w Gimnazjum Miejskim nr 1 w Sławnie (sala nr 12)

w dniu 12 maja 2015r. (wtorek) o godzinie 15.30

Temat zebrania:
Ryzyko dysleksji u dzieci w wieku przedszkolnym.

Ogromny sukces matematyczny uczniów z 3E

07.05.2015

IMG_20150506_08062410 marca 2015r. uczniowie klasy 3e z Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie, dzięki pomysłodawczyni udziału p. Katarzynie Pokomedzie, przystąpili do etapu finałowego Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic”. Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Matematyka bez granic" organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy (bez pomocy nauczyciela). Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów. Atrybuty naszych gimnazjalistów: głowa pełna ciekawych pomysłów, słowniki języka niemieckiego oraz zapas chęci i energii pozwoliły osiągnąć ogromny sukces –  II miejsce w województwie zachodniopomorskim i 19 w kraju (na 137 szkół biorących udział). W konkursie startowali uczniowie z ponad 40 krajów, wśród nich 6087 gimnazjalistów z Polski. W ramach konkursu należało rozwiązać nietypowe zadania z matematyki i przetłumaczyć zadanie podane w języku niemieckim na język polski, a rozwiązanie zapisać  w języku niemieckim. Liczą się w nim  umiejętności współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Udział w takim konkursie bardzo integruje zespół klasowy. 

Gratulujemy uczniom i inicjatorce p. Katarzynie Pokomedzie!                                                                                                               

czytaj więcej »
Dzieci z Przedszkola nr 1 z wizytą w Bibliotece

06.05.2015

IMG_6731Grupa dzieci 4-letnich z Przedszkola nr. 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie udała się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej.

Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej,  a przede wszystkim pobudzenie zainteresowania książką.

Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem.

Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami.

Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru.

Cenne informacje, które zdobywamy poprzez czytanie książek są nieocenione - to kopalnia wiedzy.

czytaj więcej »

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ