herb

Witamy na stronie Miasta Sławno

Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

MPEC CUP

22.07.2015

07:35

Rafał Szymczewski

PLAKAT TURNIEJ MPEC CUP SLAWNO 2015

czytaj więcej »

GRAND PRIX SpeedBad.pl 2015

20.07.2015

08:48

Rafał Szymczewski

baner-turniej-badmintona

czytaj więcej »

Dopalacze

17.07.2015

13:49

Rafał Szymczewski

baner-dopalacze

czytaj więcej »

Bądź z nami na bieżąco!

14.07.2015

09:58

Rafał Szymczewski

badz-na-biezaco-z-instagramem

czytaj więcej »

Parafiada

13.07.2015

14:40

Rafał Szymczewski

parafiada

czytaj więcej »

Konkurs

13.04.2015

14:14

Rita Sadowska

baner-konkurs-z-okazji-70-latKonkurs pt. "Sławno po wojnie"

czytaj więcej »

Archiwum wiadomości

Kondolencje

23.07.2015

07:18

Tomasz

pozegnanie logo

czytaj więcej »

Powołanie Komitetu Organizacyjnego obchodów 700-lecia Miasta Sławno

22.07.2015

13:59

Rafał Szymczewski

01_komitetW 2017 roku Miasto Sławno będzie obchodziło jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich ( miasto otrzymało ten przywilej 22 maja 1317 roku). Aby godnie uczcić to wydarzenie władze miasta przystąpiły do organizacji jubileuszu. 22 lipca 2015r. powołano Komitet Organizacyjny obchodów, w skład którego weszli:

1.    Mieczysław Grabowski – Zastępca Burmistrza Sławna – Przewodniczący Komitetu
2.    Maria Poprawska – Radna Rady Miejskiej – Wiceprzewodnicząca Komitetu
3.    Danuta Borowska – Skarbnik Miasta
4.    Margareta Sadowska – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego
5.    Grażyna Grabowska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Edukacji
6.    Łukasz Wasik – Wydział Gospodarki Komunalnej i Inwestycji
7.    Rafał Szymczewski – inspektor ds. promocji i współpracy zagranicznej
8.   Joanna Iwko – Radna Rady Miejskiej         
9.   Jolanta Tilak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3
10.  Małgorzata Król – Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4
11.  Krzysztof Kowalczyk -  Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji
12.  Izabella Sozańska-Majchrzak – Dyrektor Sławieńskiego Domu Kultury
13.  Elżbieta Kosińska-Róg – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
14.  Agata Ludwikowska – właścicielka Szkoły Tańca „Magnetica”
15.  Wojciech Ludwikowski – Prezes Spółki „Wodociągi i Kanalizacja”
16.  Jacek Ścigała – Prezes Spółki „Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
17.  Robert Jankowski – Prezes Spółki „Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej”
18.  ks. Leszek Szurek – Proboszcz parafii pw.WNMP
19.  ks. Mateusz Krzywicki – Proboszcz parafii pw.św.Antoniego
20.  Kazimierz Olejniczak – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wybrzeże”
21.  Kazimierz Małecki – Prezes PSS „Społem”
22.  Ryszard Radziuk – Komendant Powiatowy Policji
23.  Krzysztof Pietruszka – Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
24.  Ryszard Sobczak – Komendant Hufca ZHP
25.  Genowefa Kowalik – Przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
26.  Tadeusz Broś – właściciel Przedsiębiorstwa Drogowego „Drobet”
27.  Roman Hennig – sławieński przedsiębiorca, Starszy Cechu, Przewodniczący Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych

Do zadań komitetu należeć będzie opracowanie projektu programu obchodów, z uwzględnieniem założeń organizacyjno-finansowych. Komitet ten będzie również opiniował złożone propozycje oraz przedstawi własne projekty, będzie również monitorował wykonanie poszczególnych zadań.

czytaj więcej »

Zakończenie „Podróży do przyszłości”

22.07.2015

07:04

Rafał Szymczewski

SDk 211 lipca zakończyły się zajęcia wakacyjne „Podróż do przyszłości” organizowane przez Sławieński Dom Kultury. Przez 2 tygodnie dzieci wspólnie bawiły się budując miasto przyszłości i pojazdy kosmiczne, brały udział w międzygalaktycznej olimpiadzie oraz projektowały wspaniałe charakteryzacje. Uczestnicy wzięli udział w grze plenerowej pod hasłem „A tu kiedyś było…” przenosząc się w przyszłość poznawali ciekawe miejsca w Sławnie. W sobotę, 04 lipca wspólnie ze Zbigniewem Stanisławskim (rysownikiem, współtwórcą wielu filmów animowanych) tworzyli nowe przygody Bolka i Lolka oraz poznali bohaterów nowego, polskiego filmu animowanego 3D. Na zakończenie wakacyjnej przygody dzieci pojechały do Leonardii, gdzie spędziły czas na wspólnych zabawach. Dla wielu uczestników był to dopiero początek wakacyjnych podróży, podczas którego zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Od wtorku, 14 lipca wystartował kolejny tydzień wakacji w SDK. Uczestnicy poznają tajniki kolażu, podstawy tańca break- dance oraz uczą się teatralnej sztuki improwizacji.

czytaj więcej »

Akcja poboru krwi

20.07.2015

14:33

Zofia Dąbrowska

iRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Imienia Jana Pawła II z siedzibą w Słupsku organizuje akcję poboru krwi w Sławnie na Placu ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, w dniu 23 lipca 2015 r. i 20 sierpnia 2015 r.  w godzinach od 9.00. do 14.00.

  • I Krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanego tatuażu, przekłucia uszu, ani innych części ciała, nie była leczona krwią i jej składnikami.
  • II Dawcami nie mogą być osoby chore min. na gruźlicę, choroby krwi, choroby serca, choroby nowotworowe oraz osoby, które przebyły wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka), chorzy na AIDS, nosiciele wirusa HIV.

Każda osoba, która odda krew otrzyma ekwiwalent kaloryczny (8 czekolad i batonik).

Informację opracowano na podstawie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II z siedzibą w Słupsku.

 

 

 

Informator dot. realizacji Programu Korekcyjno-Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie

15.07.2015

13:38

Rita Sadowska

Sesja Rady Miejskiej

15.07.2015

12:43

Rafał Szymczewski

iZawiadamiam, że w dniu 23.07.2015 r. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej nr 32 Urzędu Miejskiego w Sławnie odbędzie się Sesja Rady Miejskiej o następującej tematyce:

1.Sprawy regulaminowe.
2. Interpelacje radnych.
3. Wolna Trybuna.
4. Podjęcie uchwał w sprawie:
a/ oddania w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości położonej w Sławnie przy Al. Wojska Polskiego 8,
b/ utworzenia odrębnego obwodu głosowania w referendum ogólnokrajowym,
c/ powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników,  
d/  zmiany budżetu Miasta Sławno na 2015 rok.
5. Informacja o działalności Komisji Rady Miejskiej w Sławnie za II kw. 2015r.
6.Informacja o realizacji Uchwał Rady Miejskiej w Sławnie za II kw. 2015 r.
7. Informacja o pracy Burmistrza Miasta za II kw. 2015 r.   
8. Odpowiedzi na  interpelacje radnych.
9. Wnioski i zapytania radnych.

ZAINTERESOWANYCH  ZAPRASZAMY                                               

Podpisano porozumienie na przebudowę Armii Krajowej

15.07.2015

12:11

Rafał Szymczewski

1W centrum Sławna będzie bezpieczniej. Przebiegająca przez miasto droga wojewódzka nr 205 zostanie przebudowana. Będzie to pierwsza inwestycja realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. 15 lipca 2015 roku w sali konferencyjnej sławieńskiego ratusza doszło do podpisania porozumienia na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 205 pomiędzy Miastem Sławno a Województwem Zachodniopomorskim. W obecności senatora RP Piotra Zientarskiego i miejskich radnych porozumienie parafowali Tomasz Sobieraj – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Krzysztof Frankenstein – Burmistrz Miasta Sławno.

Przed podpisaniem porozumienia burmistrz Sławna w prezentacji multimedialnej przedstawił koncepcję przebudowy drogi. Chodzi o blisko 2-kilometrowy odcinek miejskiej drogi wojewódzkiej nr 205 w Sławnie. Prace obejmą odcinek od ulicy Łącznej (od zjazdu z obwodnicy) do skrzyżowania ulic Armii Krajowej i Morskiej. Całkowicie zostanie przebudowane przejście pod wiaduktem, z dodatkową przepompownią zapobiegającą gromadzenie się wody. Za wiaduktem zbudowane zostanie rondo (skrzyżowanie Dworcowa z Koszalińską), kolejne ronda powstaną przy skrzyżowaniu Armii Krajowej z Mickiewicza i Armii Krajowej z Morską. Całkowicie zostanie przebudowana kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie, które znajdzie się po przeciwnej stronie ulicy niż obecnie. Przy okazji zostanie wyremontowany wiadukt na ul. Koszalińskiej.  Wyremontowane zostaną również ślepe odnogi ulic: Mickiewicza, Chrobrego i Chopina. Wykonane zostaną zatoki autobusowe oraz specjalne wysepki dla pieszych, które znacznie poprawią ich bezpieczeństwo. Niektóre skrzyżowania zostaną również wyposażone w dodatkowe lewoskręty, co znacznie usprawni ruch na tej drodze.  

„Praktycznie przygotowania do tej inwestycji trwały od początku mojego urzędowania” mówi Krzysztof Frankenstein, burmistrz Miasta Sławno.

Można je podzielić na trzy etapy: w 2007 roku, gdy obejmowałem stanowisko burmistrza, była to droga miejska. Wtedy koncentrowałem się na tym, aby przekazać ją do Zarządu Dróg Wojewódzkich, co nie było łatwym zadaniem, gdyż jak można się domyślić, nikomu nie zależało na przyjmowaniu zdegradowanego majątku, którego nawet bieżące utrzymanie sporo kosztuje. W drugiej kadencji, przy dobrej współpracy z dyrektorem ZDW w Koszalinie udało się wykonać całą dokumentację techniczną związaną z budową nowej drogi. To wiązało się ze sporymi wydatkami. Sama dokumentacja kosztowała około 300 tys. zł. Do tego doszły kosztowne podziały geodezyjne i wywłaszczenia, tak, aby można było wykonać wszystkie zaplanowane skrzyżowania, zjazdy itp. Cała ta procedura toczyła się przez całą poprzednią kadencję i zakończyła się wydaniem wszystkich potrzebnych zezwoleń. Dzięki temu, już w tej kadencji zaczęliśmy pracować nad wprowadzeniem tej inwestycji do planu wojewódzkiego. I to się udało. Było to możliwe dzięki partnerstwu Miasta Sławna z Zarządem Województwa, co do zapewnienia wkładu własnego i wspólnego wykonania zadania” – kontynuuje burmistrz.

Kosztorys inwestorki zakłada wartość 13 mln zł, ale może on ulec zmianie po przetargu, który jest już ogłoszony a jego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec lipca br. Połowa kwoty z inwestycji  zostanie pokryta z funduszy Unii Europejskiej, natomiast druga połowa to wkład własny, który zostanie pokryty przez budżet miasta i budżet województwa.

„To bardzo dobry układ, dzięki któremu realnie zrealizujemy to niezwykle ważne dla nas zadanie. W pojedynkę nigdy byśmy tego nie dokonali. – zakończył K. Frankenstein. (Rafał Szymczewski)

Prezentacja do pobrania

prezentacja ARMII KRAJOWEJ(2)

 

czytaj więcej »

Święto Policji

14.07.2015

14:53

Rafał Szymczewski

18_policja14 lipca 2015 roku w sławieńskim ratuszu odbyła się uroczystość z okazji Święta Policji, w której udział wzięli m.in. Jarosław Sawicki – Wojewódzki Komendant Policji w Szczecinie, insp. Ryszard Radziuk – Komendant Powiatowej Policji w Sławnie oraz Krzysztof Frankenstein – burmistrz Miasta Sławno. W uroczystości udział wzięli również  funkcjonariusze policji, przedstawiciele pozostałych służb mundurowych, lokalni przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście.

W trakcie uroczystości wręczono podziękowania i awanse na wyższe stopnie. W uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynili się  do ochrony bezpieczeństwa  ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku  publicznego nadano:

- insp. Ryszardowi Radziukowi – Złotą Odznakę „ZASŁUŻONY POLICJANT”

- st. asp. Danielowi Matuszakowi – Brązową Odznakę „ZASŁUŻONY POLICJANT”

- asp. szt.  Piotrowi Trojnar - Brązową Odznakę „ZASŁUŻONY POLICJANT”

Prezydent Rzeczypospolitej Polski Bronisław Komorowski mianował postanowieniem na pierwszy stopień oficerski  Podkomisarza Policji asp. Janusza Kasperka. Komendant Wojewódzki w Szczecinie rozkazem personalnym mianował na wyższy stopień służbowy:

- komisarzem Policji – podkom. Zbigniewa Dankowskiego, podkom. Andrzeja Kamodę, podkom. Sławomira Duszyńskiego.

- aspirantem sztabowym Policji: st. asp. Mariusza Oreńczaka, st. asp. Romana Parszczyńskiego

- starszym aspirantem Policji: asp. Wojciecha Grzebienia, asp. Rafała Rondzio, asp.Damiana Stręka, asp. Sebastiana Trawińskiego, asp. Rafała Wolszczaka,

- aspirantem Policji: mł. asp. Michała Końskiego, mł. asp. Andrzeja Skrzeczkowskiego,

- młodszym aspirantem Policji – sierż. szt. Barbarę Baran, sierż. szt. Łukasza Brzezińskiego, sierż. szt. Kamila Grodzkiego, sierż. szt. Magdalenę Trybalską-Maziec, sierż. szt. Karola Mazurowskiego.

- sierżantem sztabowym Policji – st. sierż. Adama Chylewskiego, st. sierż. Daniela Domżałowicza, st. sierż. Michała Hanca, st. sierż.Marcina Piocha, st. sierż.Piotra Subickiego, st. sierż.Pawła Stokarskiego, st. sierż. Kacpra Szarkiewicza, st. sierż. Marcina Szczota, st. sierż. Adriana Świetlika, st. sierż. Macieja Świętosławskiego, st. sierż. Joannę Zibell.

- starszym sierżantem Policji - sierż. Krzysztofa Ciesielskiego, sierż.Daniela Gronkiewicza, sierż. Małgorzatę Hanc, sierż.Pawła Krysikiewicza, sierż. Roberta Lupke, sierż. Przemysława Objedzińskiego, sierż. Tomasza Przychodzkiego, sierż. Rafała Sadłowskiego, sierż. Wojciecha Ścigałę, sierż.Piotra Tomaszewskiego, sierż. Krzysztofa Twardonia.

- sierżantem Policji – st. post. Artura Cybulskiego, st. post. Joannę Kondek, st. post. Bartłomieja Mojsyma, st. post. Bartosza Rzepczyńskiego.

- na stopień starszego posterunkowego – post. Konrada Grodzkiego, post. Krzysztofa Mojsyma.

Za wieloletnią pracę , sumienność i zaangażowanie Komendant Wojewódzki wyróżnił okolicznościowymi ryngrafami  Panią Marzenę Kenig, Panią Elżbietę Markowską i  Panią Dagmarę Stecką.  Komendant wyróżnił również za zaangażowanie w służbę i pracę  82 funkcjonariuszy Policji oraz 21 pracowników cywilnych.

Za aktywność, zaangażowanie i wspieranie KPP w Sławnie Komendant Powiatowej Policji w Sławnie wyróżnił  Jarosława Sawickiego - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, Wojciecha Wiśniowskiego -  Starostę Powiatu Sławieńskiego, Krzysztofa Frankensteina - burmistrza Miasta Sławno, Arkadiusza Klimowicza - burmistrza Miasta Darłowa,  Ryszarda Stachowiaka - Wójta Gminy Sławno, Radosława Głażewskiego - Wójta Gminy Darłowo, Janusza Bojkowskiego - Wójta Gminy Postomino i Radosława Nowakowskiego - Wójta Gminy Malechowo.

Na zakończenie spotkania głos zabrali przybyli goście, składając jednocześnie na ręce Ryszarda Radziuka gratulacje z okazji święta Policji. (Rafał Szymczewski)

 

czytaj więcej »

Nowa tablica informacyjna

13.07.2015

11:10

Rafał Szymczewski

1_tablicaW ramach projektu "Poznaj Pomorze Zachodnie. Oznakowanie turystyczne regionu” prowadzonego przez Biuro Turystyki Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 m.in. przy ul. Matejki w Sławnie stanęła nowa tablica informacyjna, która zawiera materiał tekstowy o mieście w 3 językach (polski, angielski, niemiecki), kod QR oraz materiały graficzne. W ramach projektu postawiono w 33 lokalizacjach na terenie całego województwa zachodniopomorskiego tablice informujące o atrakcjach turystycznych w województwie.  Głównym celem realizowanego projektu jest wzrost konkurencyjności województwa zachodniopomorskiego w krajowym i zagranicznym ruchu turystycznym,a także wzrost dostępności do informacji turystycznej w regionie. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »

Nowa wystawa w galerii W RATUSZU

13.07.2015

11:00

Rafał Szymczewski

ParaEkslibrisy dwóch autorów z Zielonej Góry

Od 13 lipca do końca miesiąca w ratuszowej galerii można oglądać ekslibrisowe prace Rajmunda Aszkowskiego i Stanisława Pary. Jako twórcy reprezentują oni różne generacje artystyczne (Stanisław Para ur. w 1934 - zm. w 2010 r., Rajmund Aszkowski ur. w 1967 r.), i różne podejścia do samego ekslibrisu.

Prace Stanisława Pary utrzymane są w stylistyce lat sześćdziesiątych, a wykonane w technice cynkorytu negatywowego. Różnica między cynkorytem normalnym (pozytywowym) a negatywowym polega na tym, że rysunek wyryty w płytce cynkowej na odbitce tworzą czarne linie na białym tle, podczas gdy w cynkorycie negatywowym rysunek tworzą białe linie na czarnym tle. Prace Stanisława Pary wyróżniają się doskonałym opanowaniem warsztatu, precyzją wykonania, umiejętnym wkomponowaniem tekstów w całość kompozycji, oraz dużą inwencją plastyczną. Większość jego prac ma kształt nieregularny, narzucany niejako przez formy tworzące kompozycję graficzną.

Rajmund Aszkowski w swojej twórczości ekslibrisowej posługuje się niemal wyłącznie najnowszym narzędziem, jakim dla wielu współczesnych plastyków stał się komputer. Bardzo często jego ekslibrisy składają się z trzech osobnych, jednakowej wielkości obrazków przylegających ściśle do siebie. To taki, opracowany przez niego, sposób pozwalający w jednej pracy przedstawić możliwie wszechstronnie osobę, czy instytucję dla której dana praca jest wykonywana.

Aszkowski jest nie tylko znanym twórcą ekslibrisów, ale także kolekcjonerem prac innych autorów i niestrudzonym popularyzatorem tej dziedziny twórczości graficznej. Był inicjatorem i współorganizatorem licznych konkursów ekslibrisowych. Zorganizował wiele wystaw prac różnych autorów w kraju i za granicą. Aktualnie zorganizowana przez niego wystawa prac kilkudziesięciu polskich autorów jest pokazywana kolejno w czterech miastach w Finlandii.

Być może również i w Sławnie będziemy mogli zobaczyć wkrótce część prac z jego ogromnej kolekcji.

czytaj więcej »

Informacja

08.07.2015

09:16

Dorota Matuszczak

iBiuro Leśnych Usług Projektowych LASOTAKS informuje, że na zlecenie Starostwa Powiatowego w Sławnie będzie wykonywało w lipcu – sierpniu bieżącego roku prace terenowe na potrzeby opracowania „Uproszczonego planu urządzania lasów” i „Inwentaryzacji stanu lasu” dla użytków leśnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa na terenie miasta Sławno dla obrębów 1, 2, 3.

Wakacyjne warsztaty z kolażem, teatrem i tańcem break- dance

08.07.2015

09:02

Rafał Szymczewski

baner-wakazje-sdkSławieński Dom Kultury zaprasza na wakacyjne warsztaty z kolażem, teatrem i tańcem break- dance. Kolaż to łatwa, szybka i satysfakcjonująca forma ekspresji polegająca na tworzeniu obrazów z wycinków z gazet lub książek. Nie musisz umieć rysować czy malować by stworzyć fantastyczne dzieło sztuki, wszystko, czego potrzebujesz to klej, nożyczki i trochę makulatury. Na warsztatach, uzbrojeni w powyższe narzędzia, stworzymy prace z wycinków i nauczymy się wykorzystywać znalezione obrazy do własnych, twórczych celów. Damy nowe życie starym, niepotrzebnym gazetom i książkom oraz poszukamy kreatywnych sposobów na łączenie kolażu z rysunkiem i malarstwem. Na zajęciach z tańca poznamy tajniki karkołomnych wyczynów akrobatycznych, potęgę umysłu i własnych mięśni oraz nauczymy się, że przy odrobinie ciężkiej pracy i pewności siebie nie ma rzeczy niemożliwych. Warsztaty teatralne odbędą się pod hasłem „Wakacyjnej Sztuki Improwizacji”, podczas których uczestnicy nauczą się błyskawicznie reagować na różnego rodzaju sytuacje, poznają podstawy kabaretu, monodramu i innych niezwykłych gatunków scenicznych oraz dowiedzą się dlaczego umiejętność improwizacji jest jedną z najważniejszych cech prawdziwego aktora. Zajęcia z kolażu odbędą się 14 i 15 lipca, zapisy do 14 lipca; Zajęcia z tańca break-dance odbędą się 16 lipca, zapisy do 16 lipca, natomiast zajęcia z Wakacyjnej Sztuki Improwizacji odbędą się 17 i 18 lipca, zapisy do 17 lipca. Warsztaty odbywają w godz. 10.00- 14.00. Opłata za poszczególne zajęcia wynosi 20 zł, opłata za cały tydzień wynosi 50 zł. Na warsztaty z kolażu potrzebne będą własne nożyczki oraz klej w sztyfcie.

Parafiada

07.07.2015

14:13

Rafał Szymczewski

PLAKAT PARAFIADA 2015

czytaj więcej »

Afrykańskie upały czyli XIII Bieg 12 Mostów

07.07.2015

07:48

Krzysztof Kowalczyk

01_XIII_biegW Sławnie 04.07.2015r. rozegrano XIII Bieg 12 Mostów o Puchar Prezesów Firm: Hydrogeobudowa i  P.B.S. Olszewski i Synowie. Bieg w iście afrykańskiej temperaturze ukończyło 174 zawodników (wszyscy, którzy wystartowali).  Organizatorzy przygotowali dla biegaczy: 100l napoju izotonicznego, 400l wody, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej ustawiła na trasie biegu kurtynę wodną.

Pomysłodawca  biegu i  Wielki Przyjaciel sławieńskiego środowiska sportowego Włodzimierz Olszewski wspólnie z Tadeuszem Stukanem prezesem firmy Hydrogeobudowa byli Złotymi Sponsorami Biegu.

XIII Biegu 12 Mostów dofinansowali również:  Urząd Miejski w Sławnie,  Urząd Gminy Sławno, Starostwo Powiatowe Sławno, ABWOOD Sławno, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wybrzeże” Sławno, Bank Spółdzielczy w Sławnie, WiK Sławno, MPGKiM Sławno, MPEC Sławno, PSS „Społem” Sławno.

Bieg wystartował z Pomiłowa, strat umiejscowiony był obok Centrum Promocji Rzeki Wieprzy. Biegaczy z całej Polski i z Ukrainy powitał i życzył jak najlepszych wyników wice wójt Gminy Sławno Artur Ciróg. Starterem biegu był Tadeusz Stukan. Na malowniczej trasie wzdłuż kanału miejskiego (z 12 mostami) od początku biegu tempo dyktowało dwóch zawodników z Ukrainy, o kolejne miejsca ze stratą około 100m walczył samotnie Piotr Drwal zmagając się z zawodnikami z Ukrainy. W kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca zajęły zawodniczki z Ukrainy. Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody finansowe, wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary. W kategoriach dziecięco-młodzieżowych 6 najlepszych zawodników otrzymało nagrody a najlepsze trójki puchary i medale. Nagrody wręczali: burmistrz Miasta Sławno Krzysztof Frankenstein, z-ca burmistrza  Miasta Sławno Mieczysław Grabowski, przewodniczący Rady Powiatu Sławieńskiego Wojciech Ludwikowski  oraz przedstawiciele sponsorów biegu.

Organizatorzy mają nadzieję, że biegacze wyjechali ze Sławna z obrazem piękna Ziemi Sławieńskiej i sławieńskiej gościnności.

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Sławnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie, Sławieński Dom Kultury, Urząd Gminy Sławno, OSP Sławsko, Komenda Powiatowa Policji w Sławnie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie, MKS Święc Sławno.
WYNIKI BIEG GŁÓWNY

Kobiety                       - 7.800 m
1. SVITLANA STANKO                             UKRAINA                                                    27.08
2. VITA POTERUK                                      MK LUCHESK         UKRAINA                27.11
3. OLEKSANDRA OLIYNUK                   MK LUCHESK         UKRAINA                27.29
4. EWELINA PAPROCKA                         OBLEWICE                                                 27.53
5. NATALIYA OLIYNUK                         MK LUCHESK         UKRAINA                29.41
6. MONIKA STAWARZ                              UKS EKOLUDEK SZCZENURZE                        31.33

Mężczyźni open         - 7.800 m
1. SERGII OKSENIUK                               MK LUCHESK         UKRAINA                23.38
2. YRIY RUSYUK                                       MK LUCHESK         UKRAINA                23.38
3. SERGII UKRAINETS                             SK KOVEL LKB RUDNIK            UKRAINA    24.02
4. PIOTR DRWAL                                       USTKA                                                          24.23
5. VIKTOR TSOPA                                      SK KOVEL LKB RUDNIK            UKRAINA    24.38
6. DMYTRO DOLUNCHUK                      MK LUCHESK         UKRAINA                24.40

 

Najlepsi zawodnicy Powiatu Sławieńskiego:
Anna Skierka                         MKS ŚWIĘC SŁAWNO/KWASOWO                            
Grzegorz Antosik                   POSTOMINO

 

Najlepsi zawodnicy Miasta Sławno:
Agnieszka Laska                    SŁAWNO
Błażej Krukowski                  MKS ŚWIĘC SŁAWNO                 

Najlepsi zawodnicy Gminy Sławno:
Henryk Chudy                       KS OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWSKO
Barbara Walczyk                    GWIAZDOWO

Najlepsi zawodnicy KS OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO:
Małgorzata Buze                    KS OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWSKO
Henryk Chudy                       KS OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWSKO

Kategoria wiekowa kobiet 17-19lat:
1. Zuzanna Głombiowska                  GDYNIA                                                      34.10
2. Dominika Drumowicz                   WKB META LUBLINIEC                          39.33
3. Żaneta Spiczak-Brzezińska            BYTÓW                                                        41.14

Kategoria wiekowa kobiet 20-29lat:
1. Emilia Perz                         BUKOWIEC                                                            32.59
2. Katarzyna Konkel              DECATHLON RUNNING TEAM GNIEWOWO            33.47
3. Dorota Przybylak               SWARZĘDZ                                                            34.52

Kategoria wiekowa kobiet 30-39lat:
1. Katarzyna Kulczyk                        SŁAWSKO                                                                38.54
2. Agnieszka Jarnót                STARY TOMYŚL                                                    39.55
3. Marzena Łagosz                 WARSZAWA                                                                      40.57

Kategoria wiekowa kobiet 40 i więcej lat:
1. Maria Grabowska               FUNDACJA AKTYWNY TRZEMESZNO                       36.51
2. Marzena Perz                     BUKOWIEC                                                             37.17
3. Agnieszka Laska                SŁAWNO                                                                 39.18

Kategoria wiekowa mężczyzn 17-19lat:

1. Mateusz Kołtonowski        SSI AKTYWNI DAMNICA                                               34.01

2. Adrian Stolarczyk              MŚCICE                                                                   35.22

3. Damian Pachuta                 WRZEŚNICA                                                                      41.46

Kategoria wiekowa mężczyzn 20-29lat:
1. Mateusz Witkowski           KU AZS PWSZ KOSZALIN                                               26.35
2. Oleksandr Gaidai               SK KOVEL LKB RUDNIK            UKRAINA                26.52
3. Dawid Małgorzewicz         ŁĘTOWO                                                                  30.15

Kategoria wiekowa mężczyzn 30-39lat:
1. Grzegorz Szymajda            4 RUN TKKF KOSZALIN                                     27.51
2. Pavlo Novosad                   SK KOVEL LKB RUDNIK            UKRAINA                28.53
3. Grzegorz Antosik               POSTOMINO                                                                      29.36

Kategoria wiekowa mężczyzn 40-49lat:
1. Arkadiusz Kozak               4 RUN TKKF KOSZALIN                                     27.47
2. Krzysztof Powarzyński      MALECHOWO                                                       30.15
3. Karol Niklas                       BYTÓW                                                                    31.58

Kategoria wiekowa mężczyzn 50-59lat:
1. Bogusław Barański                        ML UKS TRZEBIATÓW                                        29.25
2. Józef Kawecki                   WRZEŚNICA                                                                      30.46
3. Czesław Werner                 WARSZAWA                                                                       31.36

Kategoria wiekowa mężczyzn 60-69lat:
1. Henryk Chudy                   KS OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO                        29.53
2. Mieczysław Wiśniewski     STOPA SŁUPSK                                                      30.22
3. Zbigniew Gapski                SOBIESKI TEAM STAROGARD GDAŃSKI      31.49

Kategoria wiekowa mężczyzn 70lat i więcej:
1. Petro Gaidai                       SK KOVEL LKB RUDNIK            UKRAINA                37.42
2. Marian Filipowicz              WROCŁAW                                                             39.11
3. Józef Wrona                       WIELEŃ                                                                   41.07

WYNIKI BEGÓW  DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH

100m dziewczynki  rocznik  2010 i młodsze (6 uczestniczek): 
1.         Lena Gutowska                      2010                Sławno
2.         Martyna Majewska                2010                Sławno
3.         Wiktoria Kasprowicz             2010                Słupsk
4.         Martyna Wicens                     2013                Boleszewo
5.         Michalina Olesiak                  2013                Sławno

100m chłopcy  rocznik  2010 i młodsi (11 uczestników): 
1.         Cezary Brzezicki                    2010                Darłowo
2.         Szymon Kamelski                  2010                Sławno
3.         Bartosz Wicens                      2011                Boleszewo
4.         Michał Rojek                          2010                Sławno
5.         Szymon Białosiewicz             2011                Sławno

200m dziewczynki  rocznik  2008-2009 (7 uczestniczek): 
1.         Anna Skrobot                         2008                Warszawa
2.         Gabriela Kopowicz                2008                Słupsk
3.         Aleksandra Protasewicz         2008                Sławno
4.         Nadia Rylman                                    2008                Sławno
5.         Sonia Lewandowska              2009                Lębork

200m chłopcy  rocznik  2008-2009 (9 uczestników): 
1.         Kacper Kowalewicz               2008                Sławno
2.         Mikołaj Cichawa                    2008                Sławno
3.         Piotr Kowalczyk                    2009                Sławno
4.         Igor Buze                               2009                Sławno
5.         Mikołaj Cichoński                  2008                Sławno

300m dziewczynki  rocznik  2006-2007 (5 uczestniczek): 
1.         Milena Patejuk                       2006                Sławno
2.         Sandra Izdebska                    2006                Sławno
3.         Alicja Borusińska                   2006                Słupsk Akademia Małego Lekkoatlety
4.         Amelia Jarnót                         2006                Nowy Tomyśl
5.         Nikola Bigus                          2007                Słupsk

300m chłopcy  rocznik  2006-2007 (9 uczestników): 
1.         Mateusz Buśko                      2006                Ekoludek Szczenurze
2.         Karol Stępień                         2006                Sławno
3.         Jan Kowalczyk                       2006                Sławno
4.         Zbigniew Kurczyk                 2006                Sławno
5.         Michał Kurczyk                     2007                Sławno

400m dziewczynki  rocznik  2004-2005 (9 uczestniczek):
1.         Natalia Patejuk                       2004                MKS Święc Sławno
2.         Natalia Rondzio                     2004                MKS Święc Sławno
3.         Patrycja Sławska                    2004                Sławsko
4.         Amanda Frątczak                   2005                Rumia
5.         Agata Romanowska               2004                Sławsko

400m chłopcy  rocznik  2004-2005 (6 uczestników): 
1.         Jan Gostomczyk                     2005                MKS Święc Sławno
2.         Bartosz Musiał                       2004                Koszalin
3.         Jan Reizer                               2004                MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra
4.         Jan Grabowski                       2005                Fundacja Aktywne Trzemeszno
5.         Dominik Olesiak                    2004                MKS Święc Sławno

600m dziewczynki  rocznik  2002-2003 (5 uczestniczek):
1.         Olga Grabowska                    2003                Fundacja Aktywne Trzemeszno
2.         Anna Kołodziejska                2002                MKS Święc Sławno
3.         Oliwia Łukaszewicz               2002                Ustka
4.         Weronika Placek                    2002                Bobrowice
5.         Kinga Majcherczyk                2003                Kielce

600m chłopcy  rocznik  2002-2003  (8 uczestników): 
1.         Michał Olesiak                       2002                Sławno
2.         Filip Lewandowski                2003                Lębork
3.         Jakub Wiciński                       2002                MKS Święc Sławno
4.         Jakub Gutowski                     2003                Sławno
5.         Dominik Spurek                     2002                MKS Święc Sławno

800m dziewczętya  rocznik  2001-1999 (4 uczestniczki):
1.         Karolina Biernat                     2000                Sławno
2.         Agnieszka Kowal                   1999                Palówko
3.         Agnieszka Pela                       1999                Sławno
4.         Wiktoria Romanowska          2001                Sławsko

800m chłopcy  rocznik  2001-1999  (6 uczestników): 
1.         Jan Kurkul                              1999                Pałówko
2.         Mirosław Nienałtowski          2001                Sławno
3.         Dawid Jaźwiński                    2000                Koszalin
4.         Michał Kołtonowski              2001                SSI Aktywni Damnica
5.         Tomasz Jeżyna                       2001                SSI Aktywni Damnica

W biegach dziecięco-młodzieżowych udział wzięło  85 osób.

Galeria z wydarzenia dostępna jest pod adresem www.galeria.slawno.pl

 

czytaj więcej »

Jak przygotować się na upał

06.07.2015

10:19

Tomasz

upal-poradnik-24062014_Strona_1Poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Jak przygotować się na upał”, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące upału oraz postępowania w przypadku jego wystąpienia.

czytaj więcej »

Nowy sprzęt w WiK

02.07.2015

14:44

Rafał Szymczewski

01_wikSpółka Wodociągi i Kanalizacja w Sławnie wzbogaciła się o nowoczesny samochód specjalistyczny. Nowy sprzęt to następca starych, wysłużonych "wodociągowych beczek". Nowy pojazd ma wiele nowoczesnych funkcji takich jak: GPS, wyciągarka hydrauliczna czy system podgrzewania wody, który umożliwia pracę w niskich temperaturach.
 Dodatkowo spółka zakupiła zestaw specjalistycznych kamer, dzięki którym w prosty i szybki sposób można zlokalizować niedrożności powstałe w przewodzie kanalizacyjnym. Pierwszy zestaw służy do przeglądania studzienek kanalizacyjnych, przewodów rurowych, wentylacyjnych, kominowych i innych miejsc trudno dostępnych.  Teleskopowo rozsuwana prowadnica umożliwia dostęp do głębokości do 3,10 m. Możliwość podglądu rury nawet o średnicy 25 mm. Kamera i monitor pokazują kolorowy obraz o wysokiej rozdzielczości. Diagnozowanie odbywa się poprzez popychanie specjalnego przewodu zintegrowanego z kablem, na końcu którego umieszczone zostało oko kamery.
Drugi zestaw kamer przeznaczony jest  do kontroli stanu drożności rur o przekroju od 70 do 400 mm. Pozwala on na szybkie wykrycie i rejestrację obrazów przeszkód, zatorów, pęknięć oraz innych uszkodzeń powstałych w rurach wodociągowych, kanalizacyjnych itp. W skład zestawu wchodzi samojezdny, napędzany na kilka osi, elektryczny wózek transportowy o zmiennym rozstawie i wielkości kół napędowych, dostosowanych do średnicy rur. W wózku zamontowana jest wysokiej rozdzielczości kamera kolorowa wraz z regulowanym natężeniem światła, systemem pomiaru spadków oraz licznik miary odległości przebytej przez wózek. Dołączony rejestrator DVD oraz układ elektroniczny umożliwiają wyświetlanie na ekranie monitora wielkość przebytej drogi przez wózek oraz nachylenie badanego odcinka rury.
Nowy pojazd Wodociągów Miejskich zaprezentowano podczas uroczystości oficjalnego przekazania sprzętu do użytku, w której udział wzięli m.in. Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna, Mieczysław Grabowski - z-ca burmistrza, Wojciech Ludwikowski – prezes spółki WiK oraz Piotr Kozłowski - prezes zarządu firmy Kanro z Białegostoku, która dostarczyła sprzęt. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »

Powiatowy Prolog Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych

02.07.2015

14:22

Rafał Szymczewski

52_prologW dniu 2 lipca 2015 roku zlotowicze z kraju i zagranicy zaprezentowali swoje pojazdy w ramach powiatowego prologu XVIII Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych. Aby bezpośrednio poznać ciekawy sprzęt militarny uczestnicy, jak co roku, przejechali w formie kolumny wojskowej po miejscowościach powiatu sławieńskiego. Do Sławna dotarli o godzinie 12:00, a mieszkańcy mieli okazję podziwiać amerykańskie hummery, wojskowe motocykle i opancerzone wozy bojowe. Galeria zdjęć z wydarzenia znajduje się pod adresem www.galeria.slawno.pl (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »

Sławieński Dom Kultury zaprasza w podróż na „Planetę wyobraźni”.

01.07.2015

10:25

Rafał Szymczewski

Zbigniew Stanislawski- plakatOd 01 do 04 lipca w salonie wystawowym SDK zobaczyć można wystawę prac Zbigniewa Stanisławskiego- autora filmów rysunkowych  tj. „Bolek i Lolek”. Na ekspozycję składają się gliniane figurki oraz scenopisy z pierwszego filmu animowanego 3D produkowanego przez polskie studio filmowe. Wystawa pokazuje jak krok po kroku trwa realizacja filmu animowanego i na pewno zainteresuje nie tylko najmłodszych.

04 lipca od godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie autorskie oraz warsztaty animacji ze Zbigniewem Stanisławskim. Wszystko czego potrzebujemy to ołówek, cienkopis oraz gumka do ścierania.

czytaj więcej »

Pokaż, jak zmieniła się Twoja okolica dzięki Funduszom Europejskim i wygraj wspaniałe nagrody!

01.07.2015

09:39

Rafał Szymczewski

EuropaToMy-PlakatJeżeli chcesz pokazać jak zmieniło się Twoje miejsce zamieszkania dzięki funduszom unijnym, a przy okazji wyjechać w podróż swojego życia i zobaczyć znane gwiazdy w swoim mieście, akcja "Europa to my" jest dla Ciebie. Głównym elementem projektu jest niezwykle atrakcyjny konkurs pt. „Pokaż jak Fundusze Europejskie zmieniły Twoje życie”. Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać zgłoszenie na stronie www.europatomy.eu. Zgłoszenie powinno zawierać od 1 do 8 zdjęć miejsca, które skorzystało z dotacji unijnej w latach 2006-2013, oraz opisu, jak ta zmiana wpłynęła na życie osoby zgłaszającej. Może to być nowa ścieżka rowerowa, biblioteka, czy miejsce uzdatniania wody – wszystko ma znaczenie dla rozwoju Twojego miejsca zamieszkania. II etap przyjmowania zgłoszeń odbywa się od 22.06.2015 – 03.07.2015r. 6 lipca jury wybierze dziesięciu finalistów. Wszyscy finaliści w nagrodę otrzymają nowoczesne laptopy! Dodatkowo w dniach 29 czerwca - 24 lipca odwiedzimy ich z kamerą i zaprezentujemy w audycjach telewizyjnych na antenie TVP1.  Od 6 do 24 lipca internauci zagłosują na stronie internetowej akcji na, ich zdaniem, najciekawszy projekt. Laureat konkursu „Europa to my” otrzyma bon o wartości 20 000 zł, z przeznaczeniem na „podróż życia”. Ale to nie wszystko! W miejscowości zwycięzcy, 30 sierpnia odbędzie się koncert z udziałem polskich wykonawców – Edyta Górniak, Margaret, Afromental, Tatiana Okupnik, Donatan i Cleo, Monika Kuszyńska i Formacja Nieżywych Schabuff. Koncert zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Dnia Funduszy Europejskich będzie transmitowany na żywo na antenie TVP 1 oraz na stronie internetowej publicznego nadawcy. Dzięki temu miejscowość, w której odbędzie się koncert, zyska szansę na dużą promocję w całej Polsce. Dodatkową nagrodą dla zwycięskiego miasta będzie nagroda użyteczności społecznej o wartości 50 tysięcy złotych, np. 5 Hot-Spotów z rocznym abonamentem.

Zachęcamy do udziału w konkursie!

Szczegóły na www.europatomy.eu

Oto link do Facebook'owej strony konkursu
https://www.facebook.com/EuropaToMy
https://www.youtube.com/watch?v=rCptEJ6qTiw

 Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Radia Zet i TVP1. 

czytaj więcej »

Ratusz

30.06.2015

14:55

Rafał Szymczewski

lato2015Od dziś w sławieńskich sklepach oraz siedzibie Urzędu Miejskiego w Sławnie dostępne jest letnie wydanie bezpłatnego informatora miejskiego "RATUSZ". W numerze m.in:
- kompleksowy remont ul. Armii Krajowej
- mieszkańcy Sławna wykręcili dodatkową nagrodę
- harmonogram wywozu odpadów na II półrocze 2015r.

Aby pobrać elektroniczną wersję informatora wystarczy kliknąć w poniższy link:

http://ratusz.slawno.pl/lato2015/#/0

wersja pdf

Zapraszamy do lektury

12345678...9

   Na skróty

   Archiwum wiadomości

   Instytucje

   Oświata

   Sport

   Kultura

  • gospod_odp pogotowie_oswietlenia System Informacji Przestrzennejnieruchomosci gminnemapa_interaktywna
  • galeria srodek_pytania(2) sl_filmykat_fi_ban katalog_turystyczny
  • ogloszenia_bt mikroporady(1) wku(1) akademia_pomorska komenda

 

Sport, Kultura, Sztuka - co się wydarzy?

XIII bieg 12 mostów

29.06.2015

12:04

Rafał Szymczewski

bieg-XII-mostow

czytaj więcej »

23 maja – Dzień Święców

15.05.2015

11:27

Krzysztof Kowalczyk

baner-dzien-swieco-2015

czytaj więcej »

Nordic Walking Sławno 2015

21.04.2015

07:25

Krzysztof Kowalczyk

nordic-walking

czytaj więcej »

9 Maraton Fitness

08.04.2015

12:20

Rita Sadowska

9-maraton-fitnessMaraton Fitness trzymaj formę!

czytaj więcej »

2 Piknik Projekt Zwierzaki

08.06.2015

08:42

Rafał Szymczewski

2-piknik

czytaj więcej »

Dni Sławna

04.05.2015

11:01

Rita Sadowska

baner-dni-slawna-2015

czytaj więcej »

Powiatowe Prezentacje Zespołów Tanecznych

03.04.2015

09:45

Tomasz

9 maja godz. 11.00 miejsce: sala widowiskowa Sławieńskiego Domu Kultury ul. Cieszkowskiego 2
czytaj więcej »

Powiatowe Prezentacje Muzyczne ARA

03.04.2015

09:42

Tomasz

25 kwietnia godz. 11.00 - Piosenka Dziecięca - Solistów i Muzycznych zespołów ARA miejsce: sala widowiskowa Sławieńskiego Domu Kultury ul. Cieszkowskiego 2
czytaj więcej »

Koncert Zespołu CISZA JAK TA

03.04.2015

09:20

sdk

ciszaCisza Jak Ta to nowoczesne i bogate aranżacyjnie podejście do nurtu piosenki folk-poetyckiej, którego kurs od lat wyznaczają takie zespoły jak Stare Dobre Małżeństwo, Czerwony Tulipan czy Wolna Grupa Bukowina.

Data:  17.04.2015 r.

godz. 19.00

Miejsce: sala widowiskowa Sławieńskiego Domu Kultury

Bilety do nabycia w Sławieńskim Domu Kultury w cenie:

Przedsprzedaż 20 zł, w dniu koncertu 30 zł

tel./fax (59) 810 76 70

kom. 793 967 670

e-mail: sekretariat@sdk.slawno.pl

czytaj więcej »

Sławieńska Liga Szachowa

03.04.2015

09:15

Tomasz

Sławieńska Liga Szachowa 11 kwietnia godz. 10.00 miejsce: kawiarnia Sławieńskiego Domu Kultury ul. Cieszkowskiego 2
czytaj więcej »

Konkurs na strój historyczny

19.03.2015

13:12

Rita Sadowska

storj-historycznyKonkurs na strój historyczny

czytaj więcej »

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku

04.11.2014

10:51

Agnieszka

logo droga jakuba

czytaj więcej »

Mapa Pomorska Droga św. Jakuba

04.11.2014

10:49

Agnieszka

czytaj więcej »

European Route of Brick Gothic

04.11.2014

10:48

Agnieszka

czytaj więcej »

Sport i Kultura

sdk_stopka
osir_stopka
biblioteka_stopka

 

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2014

TREŚĆ