Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

Komunikat

komunikat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizacja 27.05.2016 r.

czytaj więcej »

Archiwum wiadomości

Pierogowa biesiada

18.07.2016

plakatBurmistrz Miasta Sławno Krzysztof Frankenstein zaprasza na imprezę plenerową pn. „Pierogowa Biesiada”, która odbędzie się 23 lipca od godz. 17.00 na pl. kard. Wyszyńskiego w Sławnie.

Degustacji lepionych pyszności towarzyszyć będą występy lokalnych zespołów ludowych „Sławnianki” oraz „Wrzosy”. Będzie można spróbować swoich sił w konkursach: „Mistrz lepienia pierogów” i „Smakosz pierogów”. Wszyscy będą mogli wziąć udział w plebiscycie z nagrodami na najsmaczniejsze pierogi, zaś muzyka zespołu 5S z Polanowa poniesie do tańca i zapewni wspaniałą zabawę.

UWAGA!!! W razie niesprzyjającej aury impreza odbędzie się w innym terminie.

Koncert chóru polonijnego

18.07.2016

116 lipca 2016 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie odbył się wspólny koncert Chóru Polonijnego „Ojczyzna” oraz Chóru Warsztatowego „Repetitio”.

Wyjątkowy, ponad 40 osobowy zespół tworzyli dyrygenci, obdarzeni wspaniałymi głosami, spotykający się w Polsce corocznie podczas Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. Warto zaznaczyć, że członkowie chóru spotykają się tylko raz w roku, ciągle w nowym składzie.

Swoją twórczość prezentują nie tylko w Koszalinie, ale również w miastach, które zespół zaproszą. W tym roku w skład Chóru weszli nasi rodacy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Białorusi, Litwy i Łotwy.  Ponad godzinny program śpiewaczy został przyjęty przez mieszkańców miasta z ogromną życzliwością. Na zakończenie swojego występu, w imieniu wszystkich chórzystów, Piotr Zientarski – Senator RP, który koordynował przyjazd chórzystów do Sławna, podziękował za możliwość przyjazdu, poznania nowego miasta i zaprezentowania chóralnego programu w murach sławieńskiej świątyni.

czytaj więcej »
Świeczkowisko z Burmistrzem

18.07.2016

Swieczkowisko z BurmistrzemWakacje w pełni i chociaż aura nie zawsze sprzyja plażowaniu, grom i zabawom na świeżym powietrzu, to jednak na Zgrupowaniu Obozów Hufca ZHP Sławno w „Leśnej Polanie” w Jarosławcu organizuje się wiele ciekawych przedsięwzięć programowych.

Jednym z nich było przeprowadzone 14 lipca świeczkowisko, na które na zaproszenie komendanta stanicy hm. Ryszarda Sobczaka przybyli m.in. Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna i Rafał Szymczewski z Urzędu Miejskiego w Sławnie odpowiedzialny za promocję i współpracę zagraniczną. Celem wizyty były odwiedziny barwnej i pełnej pomysłów grupy obozowej z Ząbkowic Śląskich - od 2010 roku miasta partnerskiego Sławna oraz spotkanie z uczestnikami kolonii ze Słupska, Szczecina i Włocławka. Świeczkowisko rozpoczął hm. Ryszard Sobczak, który przywitał gości i pokrótce przedstawił im program aktywnego wypoczynku realizowanego na zgrupowaniu. Z kolei Pan Burmistrz opowiedział o historii i zasadach współpracy z dolnośląskim miastem oraz planowanych formach jej rozwijania – być może już za rok młodzież ze Sławna wakacje spędzi w Ząbkowicach - miasta, którego historia sięga roku 1280, a nazwa z języka niemieckiego brzmi Frankenstein. Pan Burmistrz w swojej gawędzie nawiązał również do wielkiego wydarzenia, czyli do przyszłorocznych obchodów 700-lecia nadania praw miejskich grodowi nad Wieprzą, w których aktywnie uczestniczyć będą także harcerze sławieńskiego Hufca ZHP im. Wojsk Ochrony Pogranicza. Interesujące spotkanie z włodarzem miasta będącego stolicą naszego powiatu zakończono zabawnymi pląsami i wspólnym śpiewaniem piosenek harcerskich, które zapewne przypomniały Panu Burmistrzowi lata dzieciństwa i beztroskich wakacji. (hm. Jacek Błaszczyk Szef Biura KH ZHP Sławno)

czytaj więcej »
Nowa wystawa w SDK

18.07.2016

/Oto Ameryk„Oto Ameryka”  w obiektywie Stanisława Galika

Nie wieżowce, apartamenty, baseny,, gwiazdy muzyki, kina  czy polityki. To inny zapach Ameryki. Otwarte przestrzenie, natura, ludzie wtopieni w krajobrazy. Różnorodność kulturowa mieszkańców, tubylców, ale także turystów ze wszystkich kontynentów. Te zapamiętane spotkania na trasie podróży przez stany Ameryki i Kanadę zostały utrwalone czułym okiem artysty fotografika Stanisława Galika. Jego fotografie przedstawiają potęgę natury, wobec której człowiek jest jedynie cząstką poddającą się niepowtarzalnemu pięknu. Piękne miejsca na Ziemi trzeba umieć dostrzec. To niekoniecznie są ładne kwiatki i chmurki. Oko autora postrzega niuanse natury w jej bogatej rozmaitości barw, linii, faktur i kształtów. Mistrzostwo, jakie autor wystawy osiągnął, wynika z jego szczególnie głębokiej wrażliwości oraz umiejętności dostrzegania miejsc i zjawisk w przyrodzie. Doskonalący swój warsztat fotograficzny przez lata twórca (S. Galik brał udział w wielu fotograficznych wystawach, przeglądach i konkursach) dziś niewątpliwie zafascynuje każdego widza bez względu na wiek. Miejsca zarejestrowane w kadrze, przetworzone z artystyczną precyzją, oddają atmosferę i klimat, wyznacznik granic bezpieczeństwa i poczucie zagrożenia, odczucie podmuchu wiatru i szumu wody, panujący w powietrzu chłód i gorąc. 

W każdym miejscu podróży po kontynencie północnoamerykańskim świadkiem była Jadwiga Galik. To z nią autor przemierzał drogi i szlaki, docierał do miejsc niebezpiecznych, a ciekawość wiodła tam, gdzie można było utrwalić przestrzeń niezwykłą i często niebezpieczną.

Stanisław Galik, poza Ameryką Północną, zafascynowany jest Norwegią, jeziorami na Pomorzu i Mazurach, zawsze Bieszczadami, z których pochodzi oraz wydarzeniami w miejscu zamieszkania – Sławnie.  Można go zauważyć , jak przemieszcza się z aparatem fotograficznym w dłoni podczas imprez kulturalnych. Bacznie obserwuje i tworzy fotograficzny zapis o ludziach, ich związkach z miastem, ciekawych momentach z życia mieszkańców. Czas swój poświęca także aranżacjom dekoratorskim i ogrodowym, projektuje i wykonuje witraże, uprawia malarstwo olejne i rzeźbi. Jest człowiekiem renesansu. Spotkania z nim to niekończące się długie rozmowy na różne tematy, które zawsze są ucztą dla ucha. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 lipca o godz. 18.00 w Sławieńskim Domu Kultury. Ekspozycję fotografii Stanisława Galika zobaczyć będzie można do końca sierpnia w godzinach otwarcia Sławieńskiego Domu Kultury.

komisarz wystawy Halina Gaffke-Poprawska

Powstanie mobilna aplikacja

15.07.2016

mapimagePrzy współpracy z 20 partnerami zrealizowany zostanie projekt stworzenia aplikacji mobilnej łączącej funkcje przewodnika turystycznego i nawigacji dla wszystkich typów szlaków turystycznych.

To kolejne narzędzie informacyjne przeznaczone dla mieszkańców Sławna i odwiedzających miasto turystów, dzięki któremu będziemy mogli na bieżąco informować o wydarzeniach odbywających się w naszym mieście oraz przedstawić rys historyczny miasta i jego zabytków.

Liderem wiodącym projektu jest Nadleśnictwo Trzebielino, a do projektu przystąpiły gminy: Darłowo, Polanów, Malechowo, Postomino, Kępice, Sławno, Bytów, Trzebielino, Tuchomie, Parchowo, Lipnica, Kępice, Studzienice, miasta Sławno i Darłowo oraz 7 nadleśnictw:  Sławno, Bytów, Miastko, Osusznica, Trzebielino i Warcino.

Zakres funkcjonalny aplikacji obejmue indywidualną grafikę dla każdego partnera, moduły  zabytków i szlaków turystycznych oznaczonych na podkładach mapowych Google Maps oraz powiadomienia push. Do każdego ze szlaków znajdujących się w aplikacji przypisane będą interesujące miejsca znajdujące się w jego pobliżu. Będzie można także zobaczyć profil wysokościowy szlaku, kolor oznakowania w terenie, długości szlaku oraz odległości innych szlaków lub obiektów od aktualnego położenia użytkownika. Aplikacja będzie dawać możliwość nawigowania po wybranym szlaku oraz zawierać opcję wskazania dojazdu do wybranego punktu i wyszukania ciekawych miejsc w pobliżu.

Aplikacja dostępna będzie w polskiej wersji językowej na systemy Android i iOS. Całkowity koszt stworzenia aplikacji wynieść ma nie więcej niż 36.000zł, a prace nad aplikacją powinny zostać zakończone do końca 2016 roku. (Rafał Szymczewski)

Kaskaderskie popisy Street Owners

13.07.2016

112 lipca 2016 roku na stadionie miejskim w Sławnie wystąpili kaskaderzy z projektu Street Owners.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy Sławna obserwowali popisy kaskaderów. Był kurz, hałas, płomienie i niebezpieczny globus śmierci.

Street Owners to projekt, który na celu ma dostarczać widowni niecodziennych emocji i wrażeń w bezpieczny sposób. Jak sami o sobie mówią, fundamentem projektu jest połączenie pasji i profesjonalizmu. Street Owners to sztuka ulicy, w której nie ma miejsca na udawanie i półśrodk. W grupie występują Czesi, Polacy i jeden Słowak, odpowiedzialny za efekty pirotechniczne. To uznani kaskaderzy, którzy pracują dla potrzeb czeskiego filmu, w tym dla studia Barrandov. Pokaz utrzymany jest w konwencji klasycznego auto-rodeo: jazda na dwóch kołach, Globus Śmierc czy miażdżenie samochodów Monster. 

Widzowie zobaczyli wszystkie oblicza tej niebezpiecznej profesji z udziałem; samochodów, motocykli i Fuadów, a także auta giganta. Były: akrobatyka i pirotechnika w oprawie muzyki, efektów świetlnych i ogniowych. Pokazy Street Owners bazują na klasycznym, amerykańskim autorodeo. W oprawie odpowiednich efektów pirotechnicznych i dobranej muzyki, kaskaderzy zaprezentowali triki znane z takich filmów, jak Taxi, Bond, Mad Max czy xXx. Kaskaderzy pokazali m.in.: jak jeździć na dwóch kółkach, parkować w stylu Jamesa Bonda lub skakać przez płonącą obręcz z dachu pędzącego pojazdu. Największą atrakcją, wymagającą dużego doświadczenia i odpowiedniej techniki, był Globus Śmierci.

 

czytaj więcej »
Koncert Chóru Polonijnego w Sławnie

12.07.2016

koncert16 lipca 2016 roku (sobota) o godz. 18:30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie odbędzie się wspólny koncert Chóru Polonijnego „Ojczyzna” oraz Chóru Warsztatowego „Repetitio”.

Wyjątkowy, ponad 40 osobowy zespół tworzą dyrygenci, obdarzeni wspaniałymi głosami, spotykający się w Polsce corocznie podczas Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie.  Swoją twórczość prezentują nie tylko w Koszalinie, ale również w regionie.  

Chór Ojczyzna to najlepszy chór polonijny świata. Tworzony corocznie na potrzeby Polonijnego Lata w Koszalinie. Składa się z dyrygentów chórów na całym świecie, m.in. w Rosji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Dyrygentem chóru jest Wykładowca Studium Dyrygentów Polonijnych w Koszalinie – prof. Elżbieta Wtorkowska.

Chór Repetitio wykonuje wyłącznie muzykę kompozytorów polskich, od muzyki dawnej do współczesnej. Jest wykonawcą corocznych koncertów dyplomantów Studium. Podczas Polonijnej Akademii Chóralnej, koncertuje także w Koszalinie i innych nadmorskich miejscowościach. Od kilku lat współpracuje też z Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie, wykonując z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej takie dzieła wokalno-instrumentalne jak: G.G. Gorczyckiego - Completorium, M. Zwierzchowskiego - Requiem, R. Baszun - Tota Pulchra, czy H.M. Góreckiego - Beatus vir. Organizatorem i opiekunem merytorycznym zespołu jest dyrektor artystyczny, prof. Przemysław Pałka, a jego dyrygentami w latach 2003- 2014 byli: mgr Maciej Grosz, mgr Adam Kłonkowski, mgr Paweł Łuczak i mgr Laura Stieler. Obecnie, zespołem kieruje mgr Aleksandra Pałka.

Nowa galeria „ W RATUSZU” – wernisaż na działce

11.07.2016

AOd około trzydziestu lat jestem działkowiczem. Działka, którą przejąłem od poprzedniego właściciela była zupełnie niezagospodarowana. Nie było tam żadnych drzewek ani krzewów. Z czasem, kiedy dokonałem nasadzeń i kiedy wszystko trochę urosło, zacząłem pojawiać się na działce z płótnem i farbami. Namalowałem tam sporo obrazów. Każdego roku uwieczniałem na płótnie posadzone i pielęgnowane przeze mnie kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i  grządki  warzywne.Obrazy z działki pojawiały się na różnych wystawach mojego malarstwa wraz innymi pracami o różnej tematyce. Od dość dawna planowałem zaprezentowanie pełnego zestawu prac działkowych pod odkrytym niebem, w miejscu w którym prace te powstawały. W lipcu ubiegłego roku pomysł ten udało mi się w końcu zorganizować. Była to jednodniowa wystawa, a prawdę powiedziawszy, nawet zaledwie kilkugodzinna. Niemniej wszystko odbyło się zgodnie z tradycją: było wernisażowe wino, słodycze, świeże czereśnie, które można było także zrywać bezpośrednio z drzewa. Widzowie przechadzając się między kępami kwiatów i dzewkami owocowymi oglądali obrazy ustawione na sztalugach, albo rozwieszone bezpośrednio na drzewach. Z uwagi na małą ilość wolnej przestrzeni, na której zgromadzić się mogli wernisażowi goście, zobaczyć wystawę mogło niewielkie grono osób.  Ale na szczęście po tej bardzo nietypowej wystawie pozostała dość duża ilość zdjęć, których znaczną część można będzie oglądać w galerii „W RATUSZU” od 15 lipca do 17 sierpnia. Zapraszam do ich obejrzenia! (Kazimierz Babkiewicz)

czytaj więcej »
Koncepcja budowy miejskiego plażowiska

05.07.2016

PlażowiskoSławieński samorząd rozważa pomysł budowy miejskiego plażowiska.

Jak sama nazwa sugeruje, na terenach rekreacyjnych przy stawach miejskich w Sławnie powstać miałaby plaża, zagospodarowana również innymi atrakcjami– np. boiskiem do siatkówki plażowej czy badmintona.
Na miejscu burmistrz Sławna oraz pracownicy wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji spotkali się ze sławieńskimi przedsiębiorcami, którzy realizują tego typu inwestycje – tj. z Włodzimierzem Olszewskim – właścicielem firmy Olszewski i Synowie oraz Tadeuszem Stukanem – właścicielem firmy Hydrogeobudowa, aby ocenić możliwości techniczne realizacji projektu. 
„W chwili obecnej jesteśmy na etapie tworzenia koncepcji, która wstępnie miałaby być realizowana w przyszłym roku, najpóźniej w 2018 roku. Jest to teren przy tzw. Saharze. Chcielibyśmy tutaj stworzyć miejsce wypoczynku dla naszych mieszkańców - plażowisko wraz z atrakcjam, a jeśli się uda to również strefę rekreacji wodnej, w tym fontanna czy mini-zjeżdżalnie wodne.” – mówi Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna.
W przyszłości będziemy mogli uruchomić również rowerki wodne czy kajaki. Póki co skupiamy się na technicznych aspektach zagospodarowania tych terenów.” – dodaje.

Na zdjęciach wizualizacja przyszłego plażowiska.

Po wstępnych oględzinach terenu oraz uzyskaniu opinii od specjalistów projekt jest realny, a prace nad projektem będą dalej kontynuowane. (Rafał Szymczewski)
 

czytaj więcej »
Podpisano umowę z wykonawcą żłobka

05.07.2016

podpisanie umowy05 lipca 2016 roku  w Urzędzie Miejskim w Sławnie podpisano umowę z wykonawcą przebudowy budynku znajdującego się przy ul. Cieszkowskiego 1 na potrzeby utworzenia miejskiego żłobka.

Wykonawcą, ogłoszonym w trybie przetargu nieograniczonego, została firma Thermbau Polska Sp. z o.o. Sp. k. z Piły, która zaproponowała najkorzystniejszą ofertę w kwocie 944.071,13zł. Umowę z wykonawcą, którego przedstawicielem był Leszek Kaźmierczak – dyrektor ds. przygotowania inwestycji, parafował Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna.

Miejski żłobek działać będzie w budynku przedszkola nr 4 im. Krasnala Hałabały przy ul. Cieszkowskiego w Sławnie. Przebudowa obejmować będzie rozbiórkę elementów konstrukcji budowlanych, wykonanie nowych posadzek z płytek, licowanie ścian płytkami, tynkowanie, malowanie ścian i sufitów, wymianę stolarki drzwiowej, demontaż i montaż okien i parapetów oraz wykonanie kanalizacji sanitarnej i biały montaż. Dodatkowo wykonana zostanie instalacja wody zimnej i ciepłej, instalacja co, wyremontowana zostanie instalacja elektryczna,  a przebudowie poddany zostanie terenu ogródka oraz plac zabaw.

Projekt przebudowy pozwoli dostosować obecne pomieszczenia do przepisów i standardów jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek. Powstaną nowe pomieszczenia: kuchnia mleczna, kuchnia główna, sypialnie dla dzieci, łazienka oraz pokój opiekunek dziecięcych. Nowopowstały żłobek przystosowany będzie do przyjęcia 32 dzieci, w systemie ośmiogodzinnym. Prace przy przebudowie budynku mają zakończyć się do 21 sierpnia 2016 roku.  (Rafał Szymczewski)

Rekordowa ilość biegaczy w XIV Biegu 12 Mostów

04.07.2016

66W Sławnie 02.07.2016r. rozegrano XIV Bieg 12 Mostów o Puchar Prezesów Firm:

Hydrogeobudowa i  P.B.S. Olszewski i Synowie. Bieg ukończyło 209 zawodników (rekord uczestnictwa). Mając na uwadze bardzo wysoką temperaturę organizatorzy przygotowali dla biegaczy: dwa punkty z  wodą do picia obsługiwane przez młodzież z KSM-u . Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej ustawiła na trasie biegu kurtynę wodną.

Pomysłodawca  biegu i  Wielki Przyjaciel sławieńskiego środowiska sportowego Włodzimierz Olszewski wspólnie z Tadeuszem Stukanem prezesem firmy Hydrogeobudowa byli Złotymi Sponsorami Biegu. XIV Biegu 12 Mostów dofinansowali również:  Urząd Miejski w Sławnie,  Urząd Gminy Sławno, Starostwo Powiatowe Sławno, ABWOOD Sławno, Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wybrzeże" Sławno, Bank Spółdzielczy w Sławnie, WiK Sławno, MPGKiM Sławno, MPEC Sławno, PSS "Społem" Sławno, Piekarnia Tadeusz i Wanda Jakubowscy, Sklep Sportowy Puma Krystyny Grabowskiej.

Start biegu umiejscowiony był obok Centrum Promocji Rzeki Wieprzy w Pomiłowie. Biegaczy z całej Polski i z Ukrainy powitali i życzyli jak najlepszych wyników: przewodnicząca Rady Gminy Sławno Marta Hołowata i burmistrz Miasta Sławno Krzysztof Frankenstein.  Starterem biegu był Włodzimierz Olszewski. Na malowniczej trasie wzdłuż kanału miejskiego (z 12 mostami) od początku biegu na czele utworzyła się grupa 5 zawodników (2 Polaków i 3 Ukraińców). Na drugim kilometrze na atak zdecydował się Łukasz Kujawski, który po uzyskaniu 200m przewagi samotnie biegł już do samej mety.

Za plecami Łukasza o miejsca na podium walczyło dwóch zawodników z Ukrainy, ostatecznie drugie miejsce zajął 4-krotny zwycięzca Biegu 12 Mostów Sergii Okseniuk. Wśród pań całe podium dla zawodniczek z Ukrainy. Zwycięzcy otrzymali puchary   i nagrody finansowe, 100 pierwszych zawodników otrzymało pamiątkowe puchary. W kategoriach dziecięco-młodzieżowych 5 najlepszych zawodników otrzymało nagrody a najlepsze trójki puchary. Nagrody wręczali:

burmistrz Miasta Sławno Krzysztof Frankenstein, przewodnicząca Rady Gminy Sławno Marta Hołowata, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sławnie Edyta Szczygielska oraz przedstawiciele sponsorów i współorganizatorów biegu.

Organizatorzy mają nadzieję, że biegacze wyjechali ze Sławna z obrazem piękna Ziemi Sławieńskiej i sławieńskiej gościnności.

Organizatorzy:

Urząd Miejski w Sławnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie, Sławieński, Dom Kultury, Urząd Gminy Sławno, OSP Sławsko, Bobrowice, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej,  Komenda Powiatowa Policji w Sławnie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie, KS Olszewscy i Synowie Sławno, Wolontariusze z Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii pw. W.N.M.P. w Sławnie.

 

czytaj więcej »
Prolog XIX Zlotu historycznych pojazdów wojskowych zawitał do Sławna

30.06.2016

1W czwartek, 30 czerwca 2016 roku, Sławno gościło uczestników XIX Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych, którzy brali udział w prologu po miejscowościach powiatu sławieńskiego.

Mieszkańcy i miłośnicy militarii mieli okazję obejrzeć kolekcję zabytkowych pojazdów, karabinów maszynowych, dawnych mundurów wojskowych, robiąc sobie przy okazji pamiątkowe zdjęcia.

czytaj więcej »
Nowe przepisy gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Sławno

30.06.2016

1Od 01 sierpnia 2016 roku wejdą w życie nowe przepisy gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Sławno.

Zgodnie z  ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „podstawowa” stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczyć ma wyłącznie odpadów zbieranych i odbieranych  w sposób selektywny. Natomiast wyższe stawki opłaty należy stosować do odpadów, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Nowe stawki

W przypadku osób, które nie segregują odpadów komunalnych  stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosić będzie 5,50 zł miesięcznie od 1 m3 zużytej wody z danej nieruchomości. Stawka ta dotyczy zużytej wody na cele bytowe w gospodarstwie domowym. W tym przypadku właściciele danej nieruchomości nie mają obowiązku składać  nowej deklaracji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dotychczasowa opłata, która wynosiła 5,00 zł od 1 m3  zużytej wody automatycznie zastąpiona zostanie nową stawką, tj. 5,50zł miesięcznie od 1 m3 zużytej wody

W przypadku osób, które będą  segregować odpady komunalne, będą miały one obowiązek złożyć nową deklarację do Urzędu Miejskiego w Sławnie. Jeżeli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosić będzie 5,30 zł miesięcznie od 1 m3 zużytej wody z danej nieruchomości. Stawka ta dotyczy zużytej wody na cele bytowe w gospodarstwie domowym.

W przypadku budynków wielolokalowych takie deklaracje składa spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca danej nieruchomości.

Przypomnijmy, że opłatę za  gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawka opłaty. W przypadku braku podłączenia do sieci wodociągowej lub braku opomiarowania, ilość zużytej wody określona zostanie na podstawie przepisów wykonawczych o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości uiszczane powinny być raz w miesiącu do 15-go dnia każdego miesiąca z góry. Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi których wysokość wyliczona została w deklaracji lub wynika z decyzji, uiszcza się bez wezwania na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Sławnie nr 65 9317 0002 0000 3183 2000 0010 z dopiskiem „odpady za miesiąc …..”.

 

 

Jak segregować?

Każdy właściciel nieruchomości, który zobowiąże się do segregowania odpadów, otrzyma worki z folii LDPE o pojemności od 100 do 120 l oznaczone odpowiednimi kolorami i opisane w stosunku do każdego rodzaju odpadu zebranego selektywnie z przeznaczeniem na:

 1. papier i makulaturę ( kolor niebieski),
 2. tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe ( kolor żółty),
 3. szkło( kolor biały),
 4. odpady zielone ulegające biodegradacji ( kolor zielony),

Odbieranie odpadów komunalnych, posegregowanych w specjalistycznych workach z folii lub pojemnikach, będzie następowało z posesji. Istnieje również możliwość przekazania  do  ogólnie dostępnych dla wszystkich mieszkańców punktów selektywnego zbierania odpadów (dzwony, kosze) zlokalizowanych na terenie miasta.

Pojemniki lub worki należy umieszczać na terenie nieruchomości z której zbierane są odpady, w miejscu wyodrębnionym, bez konieczności otwierania wejścia na teren nieruchomości lub gdy takiej możliwości nie ma należy wystawić je w dniu odbioru na wjeździe na nieruchomość lub chodnik przed wejściem na nieruchomość. Pojemniki lub worki należy ustawić tak, aby nie powodować uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości i osób trzecich.

Worki dostępne są w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, przy ul. Polanowskiej 43 w Sławnie bądź u pracowników odbierających odpady komunalne.

Częstotliwość odbioru odpadów

 

Częstotliwość odbierania odpadów komunalnych odbywa się następująco:

 • niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne :
 1. w zabudowie jednorodzinnej – co najmniej raz na dwa tygodnie,
 2. w zabudowie wielorodzinnej – co najmniej raz w tygodniu.
 • odbieranie odpadów segregowanych z nieruchomości zebranych w workach  – co najmniej raz na dwa tygodnie
 • odbieranie odpadów zielonych prowadzone będzie w okresie od 01 kwietnia do 30 listopada z częstotliwością 1 raz w tygodniu, dodatkowo dla naturalnych choinek wyznacza się 2 terminy odbioru w m-cu  styczniu i lutym.
 • odbieranie odpadów segregowanych w specjalistycznych pojemnikach (gniazdach) w ogólnie dostępnych dla wszystkich mieszkańców punktach selektywnego zbierania odpadów zlokalizowanych na terenie miasta będzie następowało z częstotliwością niedopuszczającą do przepełnienia pojemników, jednak nie rzadziej niż: 

      - pojemniki na „szkło” – 1 raz na cztery tygodnie,

- pojemniki na „papier” – 1 raz na cztery tygodnie,

- pojemniki na „plastik” – 1 raz na tydzień w okresie od 01 maja do 30 września, w pozostałych miesiącach 1 raz na dwa tygodnie.

 • odbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie prowadzone z częstotliwością dwa razy w roku metodą tzw. wystawek.
 • odbiór odpadów wielkogabarytowych i mebli będzie prowadzony z częstotliwością do czterech razy w roku metodą tzw. wystawek.
 • przeterminowane leki należy przekazywać do punktów zbiórki zlokalizowanych na terenie aptek wskazanych przez Gminę Miejską Sławno oraz do  Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
 • zużyte baterie należy przekazywać do punktów zbiórki zlokalizowanych na terenie placówek użyteczności publicznej wskazanych przez Gminę Miejską Sławno, oraz do  Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

 

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajduje się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, przy ul. Polanowskiej 43 w Sławnie. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czynny jest:

- od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-17:00,

- w soboty od 8:00-14:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Od właścicieli/mieszkańców nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie miasta Sławno do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nieodpłatnie przyjmowane są posegregowane odpady komunalne, Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie są przyjmowane zmieszane odpady komunalne oraz odpady zawierające azbest. Odpady przyjmowane są przez pracownika Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Należy dodać, że obowiązuje limit na odpady remontowo budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne w ilości nie większej niż 2 m3/gospodarstwo domowe/rok. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »
Stanisław Kisiel uhonorowany "Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939-1945"

29.06.2016

kombatantW siedzibie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Sławnie odbyła się niecodzienna uroczystość podczas której ppor. Stanisław Kisiel - żołnierz Armii Krajowej został odznaczony "Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939-1945". Wyróżnienie to nadawane jest przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Warto podkreślić, że S. Kisiel jest pierwszym kombatantem w powiecie sławieńskim, który otrzymał te prestiżowe wyróżnienie.

Stanisław Kisiel przyszedł na świat 18 marca 1926 roku w Albertynie (woj. nowogródzkie). Przed wojną uczęszczał do katolickiej Szkoły Powszechnej w Nowogródku. Do Armii Krajowej wstąpił na początku 1944 roku. Przyjął pseudonim konspiracyjny "Mars". Walczył na terenie ziemi nowogródzkiej i wileńskiej przeciw oddziałom niemieckim jak i sowieckim w batalionie "Bohdanka" (77 pułk piechoty AK). Brał udział na przełomie czerwca i lipca 1944 roku w obronie Dokudowa na Wileńszczyźnie. Za odwagę wykazaną podczas walki awansowany został do stopnia starszego szeregowego. W lipcu 1944 roku wziął udział w operacji "Ostra Brama", po której batalion został rozwiązany, a żołnierzy odesłano do domów. W 1946 roku przyjechał do Sławna, gdzie zdał maturę. W 1949 roku po ukończeniu podoficerskiej szkoły rezerwy otrzymał stopień kaprala. Całe życie zawodowe przepracował jako handlowiec. W latach 1957-1970 roku pełnił funkcję wiceprezesa PSS ds. handlu w Sławnie, następnie do emerytury pracował w GS "Samopomoc Chłopska". Od 1964 roku należy do organizacji kombatanckich. Za swoją działalność kombatancką i zawodową otrzymał liczne odznaczenia m.in. Krzyż Partyzancki oraz Brązowy Krzyż Zasługi. W 2001 roku został awansowany do stopnia podporucznika w stanie spoczynku przez Prezydenta RP. Obecnie jest członkiem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz uczestniczy w wielu uroczystościach patriotycznych na terenie Sławna. (łs)

czytaj więcej »
Podsumowanie akcji Mundurowi dla Fabianka

29.06.2016

mundurowi

Celem tegorocznej akcji Mundurowi dla… , organizowanej w Sławnie, była zbiórka środków finansowych dla Fabianka , który choruje od urodzenia. Zdiagnozowano u niego Zespół Lowe'a, który wiąże sie z problemami nerkowymi. Fabianek nadal nie chodzi, stwierdzono u niego cholestazę. Ma opóźniony rozwój psychoruchowy i bardzo dużą wadę wzroku. Obecnie jest po pięciu operacjach oczu.  Fabian jest pod stałą opieką: nefrologiczną, hepatologiczną, okulistyczną,  rehabilitacyjną, neurologiczną,  psychologiczną, logopedyczną i  poradni genetycznej.

Organizując festyn rekreacyjny pt. „Mundurowi dla…” oraz angażując się w wiele akcji na rzecz Fabiana, zebrano łącznie ponad 10 000 zł. Czek na tę kwotę przekazał mamie Fabianka burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein oraz proboszcz parafii pw. WNMP w Sławnie ks. Leszek Szurek. Jednocześnie oboje podziękowali wszystkim osobom, dzięki którym możliwa była pomoc dla chorego dziecka. W spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej sławieńskiego ratusza, udział wzięli  również przedstawiciele organizatorów i sponsorów akcji.
Mama Fabiana po otrzymaniu symbolicznego bonu z całego serca podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie festynu.  Podkreślić trzeba, że wspaniałą pracę wykonała sławieńska młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na czele z Adamem Ławerem, Szkolnych Kół Caritasu z: Gimnazjum Miejskiego Nr 1, Zespołu Szkół Agrotechnicznych. Młodzież pozyskała fanty, nagrody do kuli szczęścia, napoje i wykonała piękną pracę w dniu festynu. Patronem młodzieży z ramienia Caritasu był ksiądz Ernest Kutwin oraz panie katechetki: Aldona Zawarska-Anikiej, Anna Borowiec, Izabella Witkowska i Małgorzata Błaszkiewicz.

czytaj więcej »
Msza prymicyjna biskupa ze Sławna

27.06.2016

1W ub. niedzielę w kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Sławnie odbyła się msza prymicyjna odprawiona przez nowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka.

07 maja 2016 roku papież Franciszek mianował księdza Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista, obecnie na terenie Algierii. W sobotę 11 czerwca 2016 roku, w konkatedrze kołobrzeskiej przyjął święcenia biskupie.

Bp Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w liceum ogólnokształcącym w Sławnie, w roku 1981 rozpoczął formację do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu, a następnie kontynuował ją w Koszalinie. 22 czerwca 1986 roku w kołobrzeskiej konkatedrze przyjął święcenia diakonatu z rąk biskupa Tadeusza Werno, a 21 czerwca 1987 roku w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku święcenia prezbiteratu z rąk biskupa Ignacego Jeża. W roku 1989 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu obronił pracę magisterską z prawa kanonicznego na temat obrony dzieci nienarodzonych w Kodeksie Jana Pawła II. Na tej samej uczelni w latach 1993-1996 odbył studia podyplomowe z teologii. W roku 2005 otrzymał stopień doktora nauk teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.   

Bp Krzysztof Włodarczyk był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu. W latach 1989-1998 pełnił funkcję dyrektora Diecezjalna Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie-Wilkowie. Jednocześnie był diecezjalnym duszpasterzem rodzin (1990-2005). W 1998 r. został mianowany diecezjalnym moderatorem Domowego Kościoła i diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości. W 2000 r. rozpoczął budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie i przez rok był jego dyrektorem. Od 1993 r. pracuje jako sędzia w Sądzie Biskupim w Koszalinie. Przez rok pełnił funkcję wicerektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie (2006-2007). Od 2007 r. jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Angażuje się w pomoc młodzieży z ubogich rodzin będąc od 2008 r. diecezjalnym koordynatorem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Jest związany z Ruchem Światło-Życie i w swojej duchowości czerpie z tego charyzmatu. Należy do Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie i do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Angażuje się w apostolstwo trzeźwości, za co w roku 2015 otrzymał Statuetkę św. Jana Chrzciciela  najwyższe odznaczenie trzeźwościowe w Polsce. Prowadził wiele parafialnych i zamkniętych rekolekcji, zwłaszcza dla rodzin i osób uzależnionych. Jest spowiednikiem sióstr zakonnych. Jest kanonikiem Kapituły Kolegiackiej Pilskiej, kapelanem Jego Świątobliwości, członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej oraz Rady Konsultorów.

Podczas mszy św. odprawionej w sławieńskiej świątyni ksiądz biskup wspominał swoje początki oraz dziękował za obecność i prosił o wsparcie modlitewne.

„Bardzo ważny w moim życiu był ten etap, etap sławieński. Tutaj się urodziłem, tutaj ukończyłem szkołę. Tutaj w tym miejscu kształtowało się moje spojrzenie na świat, nastąpiło ukierunkowanie mojej drogi życiowej. Tu jest ta istota rzeczy, tu była ta inspiracja.” - powiedział biskup.

„Dziękuje całej społeczności parafialnej za życzenia oraz za modlitwę. Aby być dobrym biskupem trzeba mieć wsparcie modlitewne. Potrzebna jest tarcza obronna tworzona przez modlitwę” - dodał.


Głos zabrali również przedstawiciele władz miejskich – Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna oraz Edyta Szczygielska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sławnie.

„W imieniu społeczności lokalnej cieszymy się, że Jego Ekscelencja rozpoczyna posługę biskupią jako człowiek ze Sławna. Tutaj urodzony i tutaj wykształcony. Pamiętaj drogi Księże Biskupie, że na nasze wsparcie, naszą modlitwę możesz zawsze liczyć- powiedział burmistrz Sławna.

Następnie życzenia składali przedstawiciele grup parafialnych działających przy kościele pw. WNMP w Sławnie, m.in.  Rada Parafialna, Akcja Katolicka czy Straż Honorowa Najświętszego Pana Serca Pana Jezusa oraz osoby zaprzyjaźnione z biskupem. Na zakończenie uroczystości Biskup serdecznie podziękował wszystkim tym, których napotkał na drodze swego życia, w szczególności ks. prałatowi Marianowi Dziemiance, od którego otrzymał nieocenione wsparcie. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »
Ostatni dzwonek w Gimnazjum Miejskim nr 1 w Sławnie

27.06.2016

1Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów Gimnazjum Miejskiego nr 1.

Dla każdego ucznia to chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski. Po wprowadzeniu sztandarów odśpiewano hymn państwowy. Absolwenci złożyli kwiaty pod popiersiem patrona szkoły mjra Henryka Sucharskiego. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Ania Lewandowska, przekazała władzę swojej następczyni – Julii Morce. Następnie głos zabrał pan dyrektor Henryk Kudźma, która przywitał zgromadzonych uczniów, rodziców i gości oraz podsumował miniony rok szkolny. Naszą uroczystość zaszczycili  obecnością: p. Bożena Kallaur - radna Rady Miejskiej reprezentująca Burmistrza m. Sławno, p. Anna Panek – przewodnicząca Rady Rodziców,  p. Maria Poprawska – prezes Fundacji Rodzina i radna Rady Miejskiej, p. Kazimierz Olejniczak, p. Robert Jankowski, przedstawiciele ZHP, kombatanci.

Absolwenci wiedzą, że we wrześniu już nie powrócą  do swojej ławki, że pozostawiają to, co znane, lubiane i… wyruszają w dalszą drogę. Ze sobą zabierają nie tylko wspomnienia. Zabierają ogromny bagaż mądrości i wiedzy, szacunku i troski, a także umiejętności, które nabyli w murach szkoły. Wręczamy naszym uczniom dyplomy i nagrody, dziękując za wzorową postawę, wiedzę i za ogrom pracy. Z dumą możemy powiedzieć, że nasi wychowankowie w pełni na nie zasługują. W tym roku 37 uczniów - absolwentów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem, osiągając najwyższe wyniki w nauce, zaś w klasach I i II jest takich uczniów 43.  Na ręce rodziców składamy listy gratulacyjne, pamiętając, że  to dzięki ich miłości i wsparciu możemy być dumni z młodych ludzi. Z żalem żegnamy także rodziców o wielkim sercu, składając na ich ręce podziękowania za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły, za bezinteresowną pomoc i życzliwość.

Rada Pedagogiczna przyznała wyróżniającym się uczniom następujące nagrody i tytuły: - trzystopniową nagrodę imienia Patrona Szkoły (kryteria: wzorowe zachowanie, średnia ocen powyżej 5,0 oraz działalność społeczna)otrzymali kolejno:

I stopnia –  Bartosz Olejniczak

II stopnia –  Paulina Szram

III stopnia – Aleksandra Iwanisik

- Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała absolwentka  Anna Lewandowska – tegoroczna przewodnicząca Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

- Tytuł Mistrza Wiedzy zdobyła  Paulina Szram

- Zaszczytne miano Mistrza Przedmiotu otrzymali :

- geografia - Paulina Szram

- wos - Bartosz Olejniczak

- j.angielski - Oliwia Osińska

- Miano Najlepszego Sportowca otrzymali absolwenci:  Marta Rosiak i Kacper Bireta

- Najsympatyczniejsi Absolwenci to: Zuzanna Wenc i Bartosz Duszyński

Najważniejszym wyróżnieniem dla uczniów klas drugich i pierwszych, za najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, jest tytuł Primus Inter Pares. W roku szkolnym 2015/16 zdobyli go następujący uczniowie: Julia Santorek  (kl. I) i Michał Wróbel (kl.II)

   Złoty Medal Ucznia otrzymali:

  - Julia Podpłońska - (kl.I)

  - Julia Morka - (kl.II)

Mistrzami Liczydła zostali:

  - Gabriela Leśniewska - ( kl.I)

  - Martyna Lach -(kl.II)

Tytuł Mistrza Ortografii otrzymali:

  - Jakub Łaszkiewicz - (kl II)

   Za godne reprezentowanie szkoły i bardzo dobre wyniki sportowe wyróżnieni zostali:  Karolina Biernat, Anna Lewandowska, Wiktoria Kazusek,  Zuzanna Wenc, Nestor Gabrysiak, Daniel Stasiak, Piotr Miranowicz, Michał Cieplik, Szymon Krzyżaniak.

               Nasi Gimnazjaliści, jak co roku, z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w licznych konkursach. Z wytrwałością próbowali swych sił w rywalizacji z najlepszymi, a w osiągnięciu sukcesu pomogła im zdobyta wiedza i umiejętności.

    Z satysfakcją dzielimy się ich sukcesami.

 

 

 1. W  konkursach organizowanych przez  Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

 

Wojewódzki Konkurs

Imię i nazwisko ucznia

Uzyskany tytuł

Geograficzny

Paulina Szram

finalistka

Języka Angielskiego

Oliwia Osińska

zakwalifikowana, ale nie wzięła udziału w finale woj.

Języka Niemieckiego

Annika Weidemann

finalistka

Wiedzy o Społeczeństwie

Bartosz Olejniczak

finalista

 

 1. Pozostałe sukcesy:

 

 • Klasa 3e- XXI miejsce w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu „Matematiques sans Frontieres” („Matematyka bez Granic”);
 • Gabriela Leśniewska- wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2016”;
 • Emil Matusiak-wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2016”;
 • Natalia Bartkowiak- laureatka XII edycji Otwartego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Mój Kościół na Pomorzu”;
  • Agnieszka Kitowska- laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zachowaj trzeźwy umysł”;
  • Julia Misina- laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zachowaj trzeźwy umysł”;
  • Natalia Hadryś- II miejsce w IV Konkursie Fotograficznym „Wokół nas - ludzie, miejsca, sytuacje…”;
  • Wiktoria Murawiecka- wyróżnienie w konkursie historyczno- literackim „Pamięć miejsc i ludzi”;
  • Julia Kwiatek- wyróżnienie w XIII Powiatowym Konkursie Liryki Morskiej dla Gimnazjalistów Powiatu Sławieńskiego „Złota  Muszla 2016”;
  • Jakub Łaszkiewicz- I miejsce w XVI Ortograficznych Igrzyskach Gimnazjów;
  • Katarzyna Kenig- II miejsce w XVI Ortograficznych Igrzyskach Gimnazjów;
  • Drużynowo- I miejsce w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym;
  • Drużynowo- II miejsce w VII Powiatowym Konkursie Matematycznym;
  • Wiktoria Murawiecka- wyróżnienie w konkursie literackim „Moja szkolna wycieczka”;
  • Natalia Bartkowiak- I miejsce w konkursie plastycznym „40 lat Parafii Wniebowzięcia NMP w Sławnie” ;
  • Miłosz Materka- III miejsce w konkursie plastycznym „40 lat Parafii Wniebowzięcia NMP w Sławnie” ;
  • Maja Grzelak- I miejsce w IV edycji konkursu plastycznego pn. „Powiat Sławieński- mój punkt widzenia”;
  • Kinga Majkowicz- III miejsce w IV edycji konkursu plastycznego pn. „Powiat Sławieński- mój punkt widzenia”;
  • Natalia Bartkowiak- I miejsce w  powiatowym etapie XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „W trosce o nasze bezpieczeństwo”

 

 1. osiągnięcia sportowe- organizator: Szkolny Związek Sportowy

 

 • Kacper Bireta- III miejsce w Mistrzostwach Województwa w Indywidualnych Zawodach w Lekkiej Atletyce w biegu na 2000m ;
 • Karolina Biernat- IV miejsce w Mistrzostwach Województwa w Indywidualnych Biegach przełajowych na dystansie 2000 m;
 • II miejsce w Mistrzostwach Regionu w Piłce Ręcznej Dziewcząt;
 • III miejsce w Mistrzostwach Regionu w Koszykówce Chłopców,
 • IV miejsce w Mistrzostwach Regionu w Tenisie Stołowym Chłopców;
 • IV miejsce w Mistrzostwach Regionu w Koszykówce Dziewcząt;
 • V miejsce w Mistrzostwach Regionu w Piłce Siatkowej Dziewcząt.

 

 • I miejsce w klasyfikacji ogólnej Powiatowej Gimnazjady 2015/2016:

 

 

 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt;
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Koszykówce Dziewcząt;
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt;
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Koszykówce Chłopców;
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt;
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców;
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym Chłopców;
 • II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców;
 • II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Unihokeju Chłopców;
 • III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt;
 • III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców;
 • III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym Dziewcząt.

 

 • Mistrzostwa Powiatu w Biegach Rozstawnych:

- I miejsce w sztafecie dziewcząt 4x100 m,

- I miejsce w sztafecie chłopców 4x100 m,

- I miejsce w sztafecie szwedzkiej dziewcząt,

- I miejsce w sztafecie szwedzkiej chłopców.

 

 • Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnej LA:

      - Karolina Biernat- I miejsce w biegu na 1000 m,

            - Karolina Biernat- I miejsce w biegu na 2000 m,

            - Oskar Twarowski- I miejsce w biegu na 100 m,

            - Hubert Płachecki- I miejsce w biegu  na 300 m,

      - Daniel Stasiak- I miejsce w biegu na 1000 m,

            - Oskar Twarowski- I miejsce w biegu na 1500 m,

            - Kacper Bireta- I miejsce w biegu na 2000 m,           

            - Oliwia Borkowicz- I miejsce w skoku wzwyż,

            - Julia Podpłońska- II miejsce w biegu  na 300 m,

            - Oskar Twarowski - II miejsce w skoku w dal, 

            - Szymon Krzyżaniak- II miejsce w skoku w dal, 

            - Dominik Spurek- II miejsce w skoku wzwyż,

            - Julia Podpłońska- III miejsce w skoku w dal,

            - Weronika Zych- III miejsce w biegu na 100 m,

            - Oliwia Pasternacka - III miejsce w biegu na  600 m

       Gimnazjaliści z klas trzecich, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobre zachowanie, zostali wyróżnieni jako Wzorowi Absolwenci.

Są to: Weronika Chromow, Nestor Gabrysiak, Małgorzata Kania, Krystian Ostrowski, Patrycja Czesnowska,  Paulina Idaczyk, Bogumiła Janus, Izabela Sapeta, Paulina Szram, Piotr Laskowski,  Marcelina Litwin,  Aleksandra Pacan,  Alicja Wereszka, Hanna Borkowska, Klaudia Buze, Michał Cieplik, Bartosz Duszyński, Oskar Ginda, Aleksandra Iwanisik, Wiktoria Kazusek, Anna Lewandowska, Bartosz Olejniczak, Oliwia Osińska, Dominik Pakmur, Albert Panek, Wiktoria Paszkiewicz,  Emilia Pilip, Kamila Podpłońska, Marta Rosiak, Wiktoria Sikora, Zuzanna Wenc, Kacper Wiktorowicz, Michalina Witkowska, Monika Zajączkowska, Paula Banasik, Klaudia Gunerka, Paulina Ulatowska.

          Świadectwa z wyróżnieniem w klasach I-II uzyskali uczniowie:

Oliwia Borkowicz,  Patrycja Maciejewska, Mateusz Czerniak, Julia Kwiatek, Karolina Wenc,  Zuzanna Anikiej, Tomasz Bernal, Izabela Cabańska, Oktawian Fenik, Adam Hinc, Paweł Jelonek, Gracja Kadylak, Sara Kosmalska, Gabrysia Leśniewska, Julia Lewicka, Julia Podpłońska, Julia Santorek, Natalia Burda, Ada Kluszczyńska, Martyna Lach, Przemysław Małek, Miłosz Materka, Wiktoria Murawiecka, Agnieszka Olszewska, Marcel Pilarski, Emilia Rogowska, Martyna Skrobek, Michał Wróbel, Andżelika Ciecieląg, Hanna Frankenstein, Maja Grzelak, Adrianna Hadryś, Katarzyna Kenig, Sandra Kruszewska, Jakub Łaszkiewicz, Julia Morka, Hanna Mrowińska, Patrycja Siemińska, Marcelina Święcicka, Kinga Trojnar, Annika Weidemann, Alicja Witkowska.

           Za pracę w Szkolnym Kole CARITAS podziękowania otrzymali: Hanna Borkowska, Klaudia Buze, Michalina Witkowska, Emilia Pilip, Monika Zajączkowska, Kacper Wiktorowicz, Marta Rosiak, Wiktoria Kazusek, Zuzanna Wenc, Paulina Szram, Paulina Idaczyk, Weronika Plechowska, Bartosz Olejniczak, Albert Panek, Paula Banasik, Paulina Ulatowski, Bartosz Duszyński, Michał Cieplik, Oskar Ginda, Anna Lewandowska, Wiktoria Paszkiewicz, Sławomir Wiktorowicz, Klaudia Gunerka, Paulina Kęsik, Bogumiła Janus.

          Skierowano także podziękowania i wyróżnienia dla osób działających w Samorządzie Szkolnym, bez pracy których życie uczniowskie byłoby mniej urozmaicone. Otrzymali je: Anna Lewandowska,  Julia Morka, Wiktoria Sikora, Natalia Cichońska, Marcelina Byszewska,  Bogumiła Janus, Paulina Szram, Natalia Burda, Kinga Trojnar, Annika Weidemann, Paula Banasik.

        W Gimnazjum Miejskim nr 1 działa również 33. Pomorska Drużyna Harcerska. Za kontynuowanie tradycji harcerskich i gotowość do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują, wyróżnieni zostali:  Paulina Idaczyk, Paulina Szram, Michał Wróbel, Mateusz Jatkowski, Bogumiła Janus, Michał Wróbel, Dawid Rokita, Cyprian Roczeń, Weronika Wojniusz.

          W trakcie uroczystości kończącej rok szkolny 2015/16 tytuł Przyjaciela Szkoły otrzymali p. Robert Jankowski i p. Ryszard Sobczak w podzięce za pomoc, życzliwość i ofiarność okazane naszej szkole.

          Dyplom uznania za stuprocentową frekwencję na lekcjach wręczono: Milenie Krzemińskiej,  Konradowi Hołowience, Michałowi Wróblowi, Dominikowi Łopuszyńskiemu, Oskarowi Stawisińskiemu.

           Wyróżniono również mistrzów zbiórki makulatury: Bartosza Olejniczaka, Monikę Zajączkowską, Agnieszkę Olszewską.

 

Gratulujemy tym, którzy są usatysfakcjonowani owocami swojej pracy, za tych, którym się nie udało, „trzymamy kciuki”.

Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych przygód wakacji.

czytaj więcej »
Brązowy medal

27.06.2016

126 czerwca 2016 roku w Łowiczu odbył się XI Międzynarodowy Puchar Lekkoatletyczny, podczas którego młodzi sportowcy zmagali się w 6 konkurencjach - bieg na 60m, 300m, 600m, 1000m, skok wzwyż, skok w dal i rzut piłeczką palantową.

Na zawodach spotkali się reprezentanci kilku krajów Europy - Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji i Polski. Gospodarzy reprezentowali zwycięzcy krajowego finału Czwartków Lekkoatletycznych, w tym Maksymilian Karpiński ze Sławna, który zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii do lat 11 w Rzucie Piłeczką Palantową.

Na międzynarodowym finale duża część zawodów rozegrana została w strugach deszczu. W tych bardzo ciężkich warunkach zawodnik MKS Święc Sławno wywalczył brązowy medal w  konkurencji rzut piłeczką palantową. Maksymilian Karpiński rzucił piłeczkę na odległość 41,5 metra.  Zwycięzca posłał piłeczkę na odległość 52 metrów. Srebrny medalista na odległość 45 metrów.

Młodemu zawodnikowi ze Sławna gratulujemy kolejnego sportowego osiągnięcia!

czytaj więcej »
Aktywne wejście w wakacje

27.06.2016

125 czerwca 2016r. odbyły się Sławieńskie Letnie Biegi Śniadaniowe - otwarcie sezonu 2016. W pierwszy biegowy poranek biegacze przebiegli łącznie 223,6km.

Co sobotę (razem dziewięć edycji) rankiem o godzinie 8.30, grupa osób lubiących biegać może spotykać się na bieżni stadionu aby potruchtać dla zdrowia. Honorowym starterem I Biegu Śniadaniowego była przewodnicząca Rady Miasta Sławno Edyta Szczygielska. Nieważne są czasy, każdy biegnie taki dystans jaki chce. Organizatorom zależy szczególnie na bieganiu rodzinnym i już w pierwszych biegach śniadaniowych było bardzo rodzinnie. Szczególnie cieszy udział trzy pokoleniowych rodzin. Nagrody dla najlepszych rodzin wręczone zostaną 27 sierpnia podczas pikniku. Za tydzień przerwa w Biegach

Śniadaniowych ze względu na XIV Bieg 12 Mostów.

 Po biegu chętni mogli uczestniczyć w kolejnej formie ruchu w ramach Aktywnego Wejścia w Wakacje przygotowanej przy współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji, Szkoły Tańca Magnetica i Urzędu Miejskiego w Sławnie. Najpierw Oktawia Mikołajczak poprowadziła rodzinną Zumbę. Po Zumbie Paweł Kornet poprowadził trening interwałowy dla kobiet i mężczyzn. Po wyczerpującym treningu wyciszającą jogę prowadziła Grażyna Ludwikowska. Na koniec wśród uczestników zostały rozlosowane darmowe karnety ufundowane przez Szkołę Tańca Magnetica Agaty Ludwikowskiej.


WYNIKI I BIEGÓW ŚNIADANIOWYCH 2016

Lila Biernat (babcia) 1999 i starsi Sławno

4,4 km

Kamil Biernat (syn) 1999 i starsi Sławno

10,0 km

Marcin Biernat (syn) 1999 i starsi Sławno

7,6 km

Karolina Biernat (córka) 2002-2000

Sławno 6,0 km

Katarzyna Olesiak (córka) 1999 i starsi Sławno

5,2 km

Iga Biernat (synowa) 1999 i starsi

Sławno 0,4 km

Michał Olesiak (wnuczek) 2002-2000

Sławno 6,0 km

Dominik Olesiak (wnuczek) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Michalina Olesiak (wnuczka) 2003 i młodsi

Sławno 0,8 km

Damian Olesiak (wnuczek) 2003 i młodsi Sławno

0,4 km

Maja Biernat (wnuczka) 2003 i młodsi Sławno

0,4 km

Rodzina razem 45,2 km


Krzysztof Kowalczyk (tata) 1999 i starsi Sławno

10,0 km

Edyta Kowalczyk (mama) 1999 i starsi Sławno 4,8 km

Aleksandra Kowalczyk (córka) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Jan Kowalczyk (syn) 2003i młodsi Sławno

4,0 km

Piotr Kowalczyk (syn) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Rodzina razem 26,8 km


Dariusz Gałkowski (tata) 1999 i starsi

Sławsko 8,0 km

DanutaGałkowska (mama) 1999 i starsi Sławsko

4,8 km

Dominika Gałkowska (córka) 2002-2000 Sławsko

4,0 km

Patrycja Gałkowska (kuzynka) 2002-2000

Sławsko 6,0 km

Rodzina razem 22,8 km


Ryszard Zieliński (dziadek) 1999 i starsi Sławno

10,0 km

Maria Zielińska (babcia) 1999 i starsi Sławno

4,4 km

Adrian Zieliński (wnuczek) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Błażej Zieliński (wnuczek) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Rodzina razem 22,4 km


Piotr Kamelski (tata) 1999 i starsi

Sławno 10,0 km

Monika Miklasińska-Kamelska (mama) 1999 i starsi Sławno

6,8 km

Szymon Kamelski (syn) 2003 i młodsi

Sławno 2,0 km

Rodzina razem 18,8 km


Anna Gostomczyk (szwagierka) 1999 i starsi Sławno

6,0 km

Krzysztof Gostomczyk (szwagier) 1999 i starsi Sławno 10,0

km

Rodzina razem 16,0 km


Monika Nieckarz (mama) 1999 i starsi Sławno 5,6 km

Krystian Nieckarz (syn) 2003 i młodsi

Sławno 4,0 km

Antoni Nieckarz (syn) 2003 i młodsi Sławno

2,0 km

Rodzina razem 11,6 km


Maciej Pominkiewicz (tata) 1999 i starsi

Sławno 2,0 km

Barbara Pominkiewicz (córka) 2003 i młodsi

Sławno 4,0 km

Maria Pominkiewicz (córka) 2003 i młodsi

Sławno 4,0 km

Rodzina razem 10,0 km


Edyta Szczygielska (mama) 1999 i starsi

Sławno 6,0 km

Leon Szczygielski (syn) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Rodzina razem 10,0 km


Krzysztof Kaczmarek (tata) 1999 i starsi Sławno

3,2 km

Marta Kaczmarek (mama) 1999 i starsi

Sławno 3,2 km

Leon Kaczmarek (syn) 2003 i młodsi Sławno

1,2 km

Liliana Kaczmarek (córka) 2003 i młodsi

Sławno 0,8 km

Rodzina razem 8,4 km


Bożena Paszkiewicz (babcia) 1999 i starsi Sławno

6,0 km

Jakub Kazusek (wnuczek) 2003 i młodsi Sławno

2,0 km

Rodzina razem 8,0 km


Agnieszka Mikołajczak (mama) 1999 i starsi Sławno

4,0 km

Jakub Mikołajczak (syn) 2003 i młodsi Sławno

4,0 km

Rodzina razem 8,0 km


Aleksandra Juda (mama) 1999 i starsi

Sławno 1,6 km

Wojciech Juda (syn) 2003 i młodsi Sławno

2,0 km

Rodzina razem 3,6 km


Agnieszka Bojara (mama) 1999 i starsi Sławno

1,6 km

Wiktoria Bojara (córka) 2003 i młodsi Sławno

1,6 km

Rodzina razem 3,2 km


Kamil Roman 2003 i młodsi

Sławno 4,0 km

Julia Cherbeć 2003 i młodsi Sławno

2,8 km

Leszek Kapała 1999 i starsi Sławno

2,0 km


RODZINY ŁĄCZNIE 223,6 KM !!!

czytaj więcej »
Wakacje w SDK

23.06.2016

wakacje SDKChciałbyś ciekawie spędzić wakacje? By mieć udany wypoczynek nie musisz nigdzie wyjeżdżać! Atrakcje przygotowane przez Sławieński Domu Kultury, pozwolą we wspaniały sposób spędzić lato dzieciom, które w tym czasie zostają w domu. Od 01 lipca w SDK rusza Park Jurajski. Zajęcia wakacyjne przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: 7-9lat i 10-12 lat. W programie m.in. budowa parku dinozaurów, lepienie z gliny, gry i zabawy sportowe, kino oraz wycieczka. I turnus zaplanowano od 05.07.2016 do 09.07.2016r. II turnus od 12.07.2016 do 16.07.2016r.

Zapisy odbywają się do 01 lipca 2016 roku. Cena jednego turnusu do 60zł. Szczegółowe informacje o programie wakacyjnym, terminach i zapisach na stronie www.sdk.slawno.pl lub pod tel: 598107670. Już dziś zaplanuj wakacje swojego dziecka !

czytaj więcej »
Kalendarz imprez

Kalendarz wydarzeń 2016

czytaj więcej »

Przewijaj sliderZatrzymaj slider

Sport, Kultura, Sztuka - co się wydarzy?

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

TREŚĆ