Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

 •  
 •  
 •  
 •  

Repertuar kina

Kino

czytaj więcej »
Kalendarz imprez 2018

Kalendarz

czytaj więcej »
Harmonogram

harmonogram

czytaj więcej »
Pobierz aplikację mobilną

aplikacja mobilna

 

OD BAŁTYKU PO KASZUBY to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Została stworzona dzięki partnerskiemu projektowi Nadleśnictw Trzebielino, Dretyń, Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino oraz Gmin Czarna Dąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno i miast Darłowo i Sławno. Aplikacja umożliwia przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, w tym trasy piesze, rowerowe, kajakowe, narciarskie, konne oraz Nordic Walking. Kolor tras w aplikacji odpowiada kolorowi w terenie. Do każdej trasy dołączono ciekawe obiekty, w tym miejsca krajoznawcze, przyrodnicze, gastronomiczne, noclegowe oraz inne atrakcje turystyczne. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji poprowadzi nas po trasie lub wskaże dojazd do początku trasy lub poszczególnych obiektów. Nawigacja będzie pilnowała naszego położenia na trasie i poinformuje gdy z niej zboczymy.

czytaj więcej »

 

 

 

Archiwum wiadomości

Album fotograficzny 700-lecie Sławna

22.05.2018

1We współpracy z Wydawnictwem Region wydany został album fotograficzny ukazujący wydarzenia, które odbyły się w ramach Jubileuszu 700-lecia Sławna.

W albumie liczącym 96 stron przybliżono wydarzenia przygotowane z okazji wielkiego jubileuszu. Wszystkie zebrane w tej publikacji wspomnienia stanowić maja pamiątkę dla przyszłych pokoleń sławnian.

Władze miasta już w 2015 r. rozpoczęły przygotowania do święta, którego kulminacja nastąpiła w maju 2017 r. Zaproszono do współpracy przedstawicieli wszystkich grup społecznych i różnych środowisk. Przez dwa lata w Sławnie przygotowano wiele wydarzeń, i aby móc o nich pamiętać wykonano tysiące zdjęć zarejestrowanych na różnych nośnikach. Nie ma jednak wiedzy, które z nich będą możliwe do odtworzenia w przyszłości. Być może nadal będą funkcjonowały, będące dzisiaj w natarciu, media społecznościowe, a fotografię cyfrową będzie można odczytać z pendrive lub płyty CD. Jednak, co udowodniły setki lat, najpewniejszą formą przekazu pozostaje druk na papierze. Zdecydowano więc o wydaniu albumu, który przybliża wydarzenia, którymi żyło Sławno przez przeszło dwa lata.

 

 

 

Partnerskie praktyki zawodowe

22.05.2018

1Podczas pobytu niemieckiej delegacji z okazji Dni Sławna 2018 w sławieńskim ratuszu doszło do spotkania w sprawie wymiany młodzieży pomiędzy Sławnem a Rinteln w zakresie kształcenia zawodowego.

W spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna, Mieczysław Grabowski – z-ca burmistrza, Ursula Mucke – przedstawiciel partnerskiej szkoły zawodowej z Rinteln - Berufsbildende Schulen Rinteln, Dariusz Duda – dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia "Rzemiosło" w Słupsku, Roman Hennig - starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku oraz  przedstawiciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Marianem Krakowskim – dyrektorem placówki na czele.

Wymiana młodzieży w zakresie kształcenia zawodowego byłaby możliwa dzięki programowi Erasmus Plus. Jest to program Komisji Europejskiej na lata 2014-2020, który wspiera wszystkie sektory kształcenia i szkolenia, zwłaszcza kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się dorosłych, pozaformalnego kształcenia się młodzieży. Zakres programu jest bardzo szeroki. Integralną częścią programu jest przygotowanie uczniów poprzez zapewnienie im przez organizację wysyłającą (ich macierzystą szkołę/placówkę kształcenia) zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych. Program stażu/praktyki zagranicznej dla uczestnika  musi być spójny z programem kształcenia w danym zawodzie i musi być określony przez organizację wysyłającą oraz organizację przyjmującą już na etapie składania wniosku.

Te wszystkie kwestie były tematem rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami. Po omówieniu wstępnych zasad współpracy oraz porównaniu systemów szkolenia wspólnie ustalono, że już od przyszłego roku istniałaby możliwość pierwszej wymiany uczniów w następujących zawodach: fryzjer, piekarz, stolarz, sprzedawca, ekonomista, informatyk, elektryk bądź technik budowy  maszyn. Najpierw to polscy uczniowie wyjechaliby do Rinteln, następnie do Sławna przyjechaliby uczniowie z Niemiec.

Takie wyjazdy uczniów szkół posłużą przede wszystkim podniesieniu jakości i zwiększeniu atrakcyjności szkolnictwa i kształcenia zawodowego w Europie oraz wspieraniu współpracy między systemami edukacji i szkoleń w obu krajach. Praktyki trwałyby 2-3 tygodnie. W chwili obecnej zainteresowani określą ilu uczniów byłoby zainteresowanych taką wymianą.

„Główną zaletą tego programu jest to, że uczniowie nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, a  w ramach programu otrzymają za swoją pracę wynagrodzenie. To bardzo ciekawa propozycja, lecz musimy przeanalizować na jakich zasadach ostatecznie to będzie realizowane” – mówił K. Frankenstein – burmistrz Sławna.

 

Jubileuszowy 50. Festiwal Orkiestr Dętych

22.05.2018

1W tegorocznym, jubileuszowym 50. Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbył się w niedzielę 20. maja, udział wzięło czternaście orkiestr z Polski i za granicy. Potężne brzmienie instrumentów dętych rozległo się od godz. 11:00 na pl. kard. Wyszyńskiego, gdzie wszyscy orkiestranci wspólnie wykonali  melodię z opery "AIDA".

Następnie  w Showparadzie oglądaliśmy wspaniałe układy choreograficzne mażoretek. O godzinie 12:30 rozpoczęła się część estradowa sławieńskiego festiwalu. Podczas tych koncertów instrumentaliści dali prawdziwy popis swoich umiejętności. Można było usłyszeć sztandarowe utwory prawie każdego gatunku muzycznego, od muzyki poważnej, poprzez rozrywkową i filmową, a skończywszy na popularnych piosenkach folklorystycznych. Każda z orkiestr otrzymała festiwalową pamiątkę. Ponadto przygotowanych zostało szereg innych atrakcji dla całych rodzin m.in. dmuchańce dla dzieci, jarmark, podczas którego można było kupić zabawki, rękodzieło. Na koniec na scenie zaprezentował się zespół Daisy Town z Rinteln, który rozgrzał zgromadzoną publicznośc na amfiteatrze.

W tegorocznej edycji Festiwalu Orkiestr Dętych wzięły udział: Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Postomino, Orkiestra Dęta OSP – Iwanowice, Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego, Świdwińska Orkiestra Dęta, Miejska Orkiestra Dęta Ząbkowice Śląskie oraz Mĕstský Dechový Orchestr Čercený Kostelec, Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury, Orkiestra Wojskowa z Koszalina, Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury, Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo – Gościcino, Lwówecka Orkiestra Dęta – Lwówek, Młodzieżowa Orkiestra Dęta – Płoty, Orkiestra Dęta OSP – Kraszewice, Orkiestra Dęta z Ribnitz – Damgarten – kapelmistrz Michael Gabbert. Każda z orkiestr otrzymała festiwalową pamiątkę.

czytaj więcej »
V Dzień Święców - XXII Bieg Święców

22.05.2018

1Kilka miesięcy przygotowań, ostatni tydzień to intensywna praca – osób zatrudnionych w Urzędzie Miejskim, Ośrodku Sportu i Rekreacji przy wsparciu spółek miejskich MPGKiM, MPEC i WiK oraz Gimnazjum Miejskiego Nr 1 i Sławieńskiego Domu Kultury – w celu przygotowania V Dnia Święców. 19 maja odbyło się szereg imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych pod wspólną nazwą Dzień Święców.

Rano wystartował rajd rowerowy „Śladami Święców”. Ideą tej imprezy jest łączenie aktywności sportowej z historią. Trasa rajdu  wytyczona została mając na uwadze ważne miejsca dla historii regionu  i miasta. Trasa o długości 20 km rajdu i ponad 1100 lat historii. Rajdem kierowało Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej i Pieszej  „Na Szlaku”. Wspaniała młodzież z Gimnazjum Miejskiego Nr 1 w Sławnie  pod opieką p. Danuty Krążko-Gliszczyńskiej pełniła rolę przewodników, oprowadzając i omawiając każdy ważny obiekt na trasie rajdu. Uczestnicy rajdu otrzymali na starcie kartę na której były przygotowane pytania dotyczące historii poszczególnych miejsc. Rajd zakończył się na Placu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wspólnym posiłkiem i losowaniem nagród wśród wszystkich uczestników.

Od rana trwały również przygotowania do XXII Biegu Święców. Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo uczestników organizatorzy przygotowali szczególne zabezpieczenie. Na placu kard.S. Wyszyńskiego już o godz. 11.00 stanął namiot z pomocą medyczną, który funkcjonował do godz. 20.00. Biegi dziecięco-młodzieżowe zabezpieczała karetka z pełnym wyposażeniem ratunkowym plus dwóch ratowników stacjonarnych, dwóch ratowników mobilnych oraz ratownik na quadzie. Na trasie biegu głównego rozlokowano trzy punkty medyczne stałe. Zabezpieczenie medyczne prowadziła firma FALCK. Biegi dziecięco-młodzieżowe zabezpieczali harcerze z Komendy Hufca im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Sławnie i Komenda Powiatowa Policji w Sławnie. Bieg główny odbywał się przy zabezpieczeniu funkcjonariuszy: Komendy Powiatowej Policji w Sławnie, Ochotniczych Straży Pożarnych ze Sławska, Wrześnicy, Bobrowic i Gwiazdowa, oraz harcerzy z Komendy Hufca im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Sławnie i członków Stowarzyszeniu Turystyki Pieszej i Rowerowej „Na Szlaku”.

Podczas gdy na Placu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego trwał Jarmark Wielu Kultur (stoiska gastronomiczne i rzemieślnicze), na ulicy Wojska Polskiego rozpoczynał się XXII Bieg Święców. Pierwsi na starcie stanęli przedszkolacy, którzy rywalizowali na dystansie 100m. Kolejne biegi to dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych każde dziecko na mecie otrzymało napój, trzydziestu pięciu najlepszych pamiątkowe koszulki, pięciu pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe, trzech najlepszych puchary. W biegach dziecięco-młodzieżowych uczestniczyło 283 młodych zawodników, którzy wraz z rodzicami tworzyli barwną rzekę na ul. Wojska Polskiego. Organizatorów cieszą dwie rzeczy: duża  frekwencja (jest to wynik takich działań jak np. organizacja Maratów na Raty) i po drugie większość biegów wygrywali zawodnicy ze Sławna (mimo konkurencji zawodników z Gdańska, Wałbrzycha, Słupska, Szczenurza). Funkcję sędziów w czasie biegów dziecięco-młodzieżowych pełnili nauczyciele wychowania fizycznego, z GM Nr 1: Justyna Marzec, Wojciech Szczęsny oraz Wojciech Michalak z MKS Święc Sławno. Organizatorzy przygotowali również dla dzieci bardzo atrakcyjny program imprez towarzyszących: po biegach na terenach zielonych Bractwo Rycerskie z Poznania prowadziło edukację historyczna poprzez zabawę i pokazy prowadzone w osadzie rycerskiej. Dzieci miały wspaniałą lekcję historii.

Po raz piąty w 21-letniej historii bieg główny odbywał się po ulicach Sławna. Start biegu nastąpił przy kościele pw. WNMP w Sławnie. Biegacze mieli do pokonania trzy okrążenia po 3,31km ulicami: Jedności Narodowej (Brama Koszalińska, Poczta), Basztową, Kościelną (kościół pw. Św. Antoniego), o. Bogumiła Talarka, ścieżki rowerowe (Gimnazjum, Liceum, SDK), M.C. Skłodowskiej (Ratusz), Plac ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Biegaczom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Biegacze na trasie mogli wysłuchać dopingu szczególnego: obok placu zabaw przy ścieżce rowerowej grała nasza Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej a na Placu ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego grała orkiestra z partnerskiego miasta Ribnitz-Damgarten. Na trasie biegu młodzież z Gimnazjum, KSM-u oraz silna ekipa z MKS Święc Sławno (dzieci i rodzice na czele z trenerem Leszkiem Kapałą) przygotowała dwa punkty z wodą. Na trasie biegu od początku zaatakowała trójka zawodników: Dawid Garski, Arkadiusz Połeć i Piotr Drwal, którzy  pomiędzy sobą rozegrali finisz. Zwycięzcą został Dawid Garski z MLKS Baszta Bytów.  Wśród pań, jako pierwsza linię mety przekroczyła Joanna Terefenko z LKS Jantar Ustka. Bieg ukończyło 247 zawodników. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowy medal.

Nagrody dla dzieci, młodzieży i dorosłych wręczali przedstawiciele; samorządu na czele z burmistrzem miasta Sławno Krzysztofem Frankensteinem i sponsorów na scenie ustawionej na Placu ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.Po emocjach sportowych nastąpił ciąg dalszy atrakcji przygotowanych z okazji Dnia Święców. Najpierw wystąpił zespół Gracja ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sławnie przygotowany przez Annę Marciniak-Zielińską . Na zakończenie dnia piękny koncert wykonała Agata Sobocińska – polska piosenkarka ze Szczecina. Przez blisko półtora godziny piosenkarka zaprezentowała na scenie najnowsze utwory z płyty zatytułowanej "Już Na Zawsze". Organizacja XXII Biegu Święców o tak wysokim poziomie sportowym z wieloma atrakcjami dla dzieci  i mieszkańców Sławna była możliwa dzięki dużej pomocy darczyńców i instytucji wspierających. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

 

PATRONAT HONOROWY:

Krzysztof Frankenstein – Burmistrz Miasta Sławno

PARTNER WYDARZENIA:

Lotto Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział w Koszalinie

GŁÓWNI SPONSORZY I FUNDATORZY NAGRÓD XXII  BIEGU ŚWIĘCÓW

Urząd Miejski w Sławnie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wybrzeże w Sławnie

Sklep Sportowy Puma - Krystyna Grabowska

SGB Bank Spółdzielczy w Sławnie

Abwood Sp. z o.o.  w Sławnie

Sklep 4F – Agnieszka i Jacek Laska

Sklep Cocodrillo – Agnieszka i Jacek Laska

Sklep Meblowy Pitus Meble - Tomasz  Pitus

SPONSORZY  XXII  BIEGU ŚWIĘCÓW

Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego P.B.S. Olszewski i Synowie - Włodzimierz Olszewski

Przedsiębiorstwo Drogowe Drobet - Tadeusz Broś

Przedsiębiorstwo Hydrogeobudowa Sp. z o.o.w Sławnie - Tadeusz Stukan

Zachodniopomorskie Centrum Sprzętu Komunalnego - Marek Karpiński

Restauracja Morska - Anna Cieplik

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Magda” - Zbigniew Kaczmarek

Piekarnia, Ciastkarnia - Wanda i Tadeusz Jakubowscy Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Sławnie

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Sławnie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sławnie Sp. z o.o. w Sławnie

Spółdzielni GS Sławno

Car Serwis – Ireneusz Siernicki

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” Sławno

Hurtownia Wielobranżowa „Rywal” - Paweł Łoziński

Auto Serwis - Artur Małachowski

Zakład Elektryczny - Marek Miszczak

Firma Handlowo-Usługowa Dom Witkowscy - Agata i Damian Witkowscy

Zakład Stolarski R&R Hennig - Romani i Rafał Hennig

Pracownia Językowa K2 - Bożena Śpiechowicz

Pracownia Złotnicza w Sławnie - Marzena Dresler

Studio Kolorów Fuga - Witold Poprawski

Międzynarodowe Przewozy Drogowe „Trans-Kachel” Janusz Kachel

Kontrast - Anita Sokołowska-Schile

Kwiaciarnia „Cora” – Andrzej Szklany

PATRONAT MEDIALNY:

Dziennik Bałtycki, Głos Koszaliński, Obserwator Lokalny

 

PEŁNE WYNIKI BIEGU DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE WWW.BIEGISLAWNO.PL

czytaj więcej »
Dni Slawna 2018 - Uroczysta sesja Rady Miejskiej

21.05.2018

119 maja 2018 roku w sławieńskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sławnie.

Sesja rozpoczęła się Hymnem Polski. Następnie wręczono odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Krzysztofa Frankensteina - burmistrza Sławna. Postanowieniem  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwijaniu  polsko – niemieckiej współpracy regionalnej Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Pan Ullrich Balke z partnerskiego miasta Ribnitz-Damgarten oraz Karl-Heinz Buchholz – były burmistrz partnerskiego miasta Rinteln. Obaj panowie są również laureatami Złotego Gryfa Sławieńskiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w polsko - włoskiej współpracy,  za promowanie idei wolontariatu Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Pan Ivo Menapace z partnerskiego miasta Cles.  W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Wicewojewoda Zachodniopomorski – Pan Marek Subocz, Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna oraz Robert Stępień - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. 

Ivo Menapace jest członkiem honorowym Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”  w Krakowie od 1989 r. Jest to efekt jego bezinteresownej pomocy polskim sportowcom w organizowaniu wypraw (Himalaje 1989, Australia 1990, Peru 1992, Egipt 1993, Colorado 1994). Z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004r. zorganizował w Polsce (Szczecin, Sławno, Gdańsk) koncerty włoskiego chóru "Siedmu Modrzewi". W 2007 r., na prośbę Sióstr Urszulanek z Trentino i Bergamo, przyjechał do Legionowa k.Warszawy, aby rozpocząć realizację projektu Domu-Emaus (w parafii św. Jana Kantego w Legionowie), który obecnie służy jako centrum dla ludzi  z problemami psychologicznymi i rodzinnymi. Organizował grupy włoskich wolontariuszy, którzy wraz z nim przyjeżdżali do Legionowa i remontowali dom. Dom-Emaus został poświęcony przez ks.kard.Stanisława Dziwisza. Od 2011 r. prowadził wraz z wolontariuszami z Włoch prace konserwacyjne przy parafii św. Jana Kantego w Legionowie. Przy współudziale Konsula Generalnego RP Krzysztofa Strzałki zorganizował wystawę fotograficzną pt. „1979-1989-dekady Solidarności”, która została otwarta 10 września 2011 r. w Cles. W latach 2013-2015 organizował transporty mebli i innego wyposażenia dla powstałego w Legionowie Przedszkola Sióstr Urszulanek. W działalność wolontariacką zaangażował się również w Sławnie – mieście które współpracuje z Cles od 2004r. Organizuje pomiędzy obu miastami wymianę kulturalną, zabezpiecza również środki finansowe na ten cel. W 2003r. zorganizował do Polski dwie wyprawy, z materiałami edukacyjnymi i sportowymi dla dzieci ze Sławna i Żukowa. W 2005r. organizował w Polsce koncert chóru Monte Peller Di Cles ( Szczecin, Gdańsk, Słupsk, Sławno).

Karl-Heinz Buchholz to podstawa współpracy partnerskiej Sławna z niemieckim miastem Rinteln, która trwa od 1992 r. Przez ten okres zrealizowano szereg międzynarodowych inicjatyw na rzecz mieszkańców obu miast. Działania te były możliwe dzięki determinacji i zaangażowaniu Karla-Hainz Buchholza. Budowano wzajemne zaufanie i wypracowano szeroką płaszczyznę kontaktów w sferze kulturalnej, sportowej i gospodarczej. Organizowano projekty edukacyjne, obozy młodzieżowe, warsztaty, prezentacje twórczości artystycznej; wystawy, plenery malarskie, turnieje taneczne, akcje charytatywne, obozy sportowe, międzynarodowe rajdy rowerowe, Festiwale Orkiestr Dętych, a także zwykłe spotkania mieszkańców Sławna i Rinteln. Pan Karl-Heinz Buchholz piastował funkcję Burmistrza Rinteln przez kilkanaście lat, obecnie jest na emeryturze. Mimo to nadal współpracuje ze Sławnem, jest fundamentem tej współpracy.. Pełni funkcję członka honorowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławnie Orkiestry Dętej im.Ziemi Sławieńskiej. Jako wolontariusz czynnie prowadzi współpracę pomiędzy orkiestrami, klubami sportowymi i szkołami w Sławnie i Rinteln.

Ullrich Balke jest głównym inicjatorem współpracy miast Ribnitz-Damgarten) i Sławno. Oba miasta, mające podobne uwarunkowania geograficzne, historyczne i społeczne rozpoczęły w 2007 r. współpracę i realizację projektów obejmujących działania z zakresu życia społecznego i gospodarczego, szkoleń, wymiany młodzieży, organizacji transgranicznych imprez kulturalnych i sportowych. Środki na te działania pochodzą ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. W pozyskiwanie środków zaangażował się sam odznaczony. Jest on również inicjatorem i organizatorem międzynarodowych obozów sportowych, jarmarków, festiwali, w których uczestniczy młodzież z Ribnitz-Damgarten i Sławna. Dzięki swojej determinacji zdobywał także środki na organizowanie międzynarodowych szkoleń dla grup zawodowych ze Sławna, podczas których sławieńscy przedsiębiorcy zapoznawali się z funkcjonowaniem niemieckich jednostek.. Dzięki temu sławieńskie przedsiębiorstwa ( np. spółki: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Wodociągi i Kanalizacja) zmieniły systemy zarządzania i organizacji pracy. Daje to przede wszystkim efekty ekonomiczne i społeczne. 

Po uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych głos zabrał  burmistrz Sławna, który przedstawił prezentację multimedialną podsumowującą jubileusz 700-lecia Sławna oraz zaprezentował nowo wydany album, w którym zawarte zostały zdjęcia z jubileuszowych wydarzeń. W trakcie sesji odbyły się również występy artystyczne – na początku zaprezentowała się Karolina Laskowska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.  w Słupsku Filia w Sławnie, która w ostatnim czasie odniosła wiele sukcesów w grze na flecie w Polsce i za granicą. Do najważniejszych jej osiągnięć konkursowych należą:

- I miejsce w VIII Międzyszkolnym Konkursie „Klasyka w rozrywce – rozrywka w klasyce” w Chojnicach /2014 r./

- I miejsce w XIII  Międzyszkolnym Konkursie Młodego Flecisty w Wejherowie /2014 r./

- I miejsce w V Wiosennym Konkursie Fletowym w Gorzowie Wielkopolskim /2015r./

- I miejsce  i Nagroda Specjalna za najwyższą punktację w I Regionalnym Konkursie Fletowo -Klarnetowym w Goleniowie  /2015r./

- I miejsce w IV Makroregionalnym Konkursie w Gdańsku Wrzeszczu  /2015r./

- I miejsce w XX Wielkopolskim Konkursie Uczniów Klas Instrumentów Dętych w Poznaniu /2015

- wyróżnienie w XXIV Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Poznaniu /2016r./

- I miejsce w XIV Płockim Konkursie Muzyki Współczesnej /2016r./

- III Miejsce w XXXVII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku  /2016r./

- II miejsce w Konkursie Uczniów Instrumentów Dętych w Kwidzyniu /2016r./

- II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Rising stars” w Berlinie  /2016r./

- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Muzyczne e-Konfrontacje Młodych” w Koszalinie /2017r.

- I miejsce  w Międzynarodowym Konkursie w kategorii Muzyka Współczesna Great Composers Competition Series /2017r./

- wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie fletowym „Severino Gazzelloni” w Pescarze  /Włochy 2017r./

- nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Grand Prize Virtuoso” w Rzymie /Włochy 2017r./

- II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fletowym w  Saronno we Włoszech /1-04.03.2018/

- I miejsce w  Międzynarodowym Konkursie Internetowym w Serbii /IV.2018 r./

Podczas sesji swój występ artystyczny z okazji 40-lecia zaprezentowało także Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie. Najmłodsi sławnianie zatańczyli uroczystego poloneza, którym zdobyli serca wszystkich zgromadzonych gości. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli okolicznościowe życzenia oraz wręczyli okazjonalne prezenty. Miłym akcentem sesji był również krótki występ zespołu Daisy Town z Rinteln. 

czytaj więcej »
Kolejna wystawa prac Kazimierza Babkiewicza

21.05.2018

WystawaOd 21 maja do 15 czerwca w galerii sławieńskiego ratusza oglądać można wystawę pasteli olejnych Kazimierza Babkiewicza. Tym razem sławieński autor zaprezentował pejzaże wykonane w tej technice, w dość dużym formacie (50 x 70 cm), a ponadto martwe natury (w większości także w tym formacie), których głównym motywem są kwiaty. Pejzaże przedstawiają najbliższe okolice Sławna w różnych porach roku, choć z przewagą przedwiośnia. Martwe natury utrzymane są w innej stylistyce niż motywy pejzażowe – mają charakter zdecydowanie bardziej dekoracyjny.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia tej wystawy!

czytaj więcej »
Zapisy do Państwowej Szkoły Muzycznej

16.05.2018

InformacjaPaństwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Słupsku, Filia w Sławnie ogłasza zapisy uczniów na rok szkolny 2018/2019

Cykl sześcioletni 6 – 10 lat

- nauka gry na: fortepianie, skrzypcach, gitarze, flecie poprzecznym, klarnecie i akordeonie

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 maja 2018r.

Szczegółowych informacji udziela sekretariat szkoły w godz. 10.00 – 19.00  

Sławno, ul. Plac  Sportowy 1, Tymczasowa siedziba Gimnazjum Miejskiego w Sławnie

tel. 509-855-194

Ogłoszenie

16.05.2018

InformacjaBurmistrz Miasta Sławno informuje, że w dniu 15 maja 2018 r. do Urzędu Miejskiego w Sławnie wpłynęła oferta złożona przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi „Razem” 76-100 Sławno, ul. Mielczarskiego 1 na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz w sferze ochrony zdrowia pt. Powiatowy Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych pn. „Razem Aktywni i Kreatywni”.

Na podstawie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 450 ze zmianami) uznając celowość realizacji zadania publicznego, Burmistrz Miasta Sławno zamierza zlecić Stowarzyszeniu  Rodziców i Przyjaciół Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi „Razem” 76-100 Sławno, ul. Mielczarskiego 1, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację wyżej wymienionego zadania publicznego pt. Powiatowy Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych pn. „Razem Aktywni i Kreatywni”.

      Oferta złożona przez oferenta spełnia warunki określone w art. 19a ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy.

W związku z powyższym zgodnie z art. 19 a ust. 3 cytowanej ustawy zamieszczam złożoną ofertę na okres 7 dni roboczych tj. od dnia 16 maja 2018 r. do dnia 25 maja 2018 r.: 

 1. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Sławnie,
 2. na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Sławnie,
 3. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sławnie.  

Każdemu w terminie 7 dni roboczych od dnia zamieszczenia niniejszej oferty przysługuje prawo zgłaszania uwag dotyczących tej oferty.

Uwagi należy składać w formie pisemnej z dopiskiem „Uwagi” w terminie do dnia 25 maja 2018 r. do godz.14.30 w następujący sposób:

-  w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Sławnie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 9 (pok.36)

-  za pośrednictwem poczty na adres Urzędu Miejskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 9, 76-100 Sławno – o zachowaniu terminu decyduje data i godzina wpływu do Urzędu Miejskiego w Sławnie,

-  droga elektroniczną na adres e-mail: zofia.dabrowska@slawno.pl

 

LINK DO OGŁOSZENIA: http://um.slawno.ibip.pl/public/?id=204582

 

                                                                                                                   Burmistrz

                                                                                             dr inż. Krzysztof Marek Frankenstein

Wiosenne wydanie informatora miejskiego "RATUSZ"

16.05.2018

RatuszOd dziś w sławieńskich sklepach oraz siedzibie Urzędu Miejskiego w Sławnie dostępne jest wiosenne wydanie bezpłatnego informatora miejskiego "RATUSZ".

W numerze m.in:

 • Partnerska pomoc dla szpitala
 • Modernizacja przejścia podziemnego PKP
 • Kolejny etap remontu kościoła
 • Plażowisko miejskie już otwarte
 • Perfect zagra w Sławnie
 • Ruszyły Dni Sławna 2018

Aby przeczytać online elektroniczną wersję informatora wystarczy kliknąć w poniższy link:

RATUSZ WIOSNA 2018

III Konkurs na Małą Formę Teatralną „PROFORMA 2018”

15.05.2018

1Zorganizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod patronatem Burmistrza Miasta Sławno III Konkurs na Małą Formę Teatralną o Charakterze Profilaktycznym „PROFORMA 2018” przebiegał pod hasłem przewodnim: „Bez alkoholu, bądź dorosły. Alkoholowi mówię nie”.

Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży życia bez zażywania alkoholu poprzez postępowanie zapobiegające sięganiu po niego. Rozwijanie działalności wychowawczej  i informacyjnej na temat alkoholizmu, który jest jednym z najważniejszych współczesnych problemów społecznych. Kształtowanie postaw bez zażywania alkoholu wśród uczniów sławieńskich szkół i placówek, rozwijanie umiejętności asertywnej odmowy sięgania po niego oraz pobudzanie do refleksji nad własną postawą wobec problemu alkoholizmu. Etap miejski konkursu przeprowadzono w dniu 14 maja 2018 r. w Sławieńskim Domu Kultury i odbywał się on w dwóch kategoriach:  szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Do konkursu zgłosiło się pięć sławieńskich szkół: Szkoła Podstawowa Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 3, Gimnazjum Miejskie Nr 1, Zespół Szkół Agrotechnicznych oraz Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 w Sławnie. Ponadto gościnnie wystąpili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie. Występy grup teatralnych oceniało Jury, w skład którego weszli: Pani Maria Poprawska-jako przewodnicząca, Pani Anna Libera-Wełniak  oraz Pani Marta Konfederak. Nagrodami dla szkół za zajęte miejsca w danej kategorii były czeki pieniężne. Nauczyciele przygotowujący uczniów otrzymali podziękowania, a wszyscy występujący młodzi aktorzy dyplomy i nagrody rzeczowe. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 3, a II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1. Natomiast wśród szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. I miejsce zostało przyznane Zespołowi Szkół Agrotechnicznych,  II miejsce przyznano Gimnazjum Miejskiemu Nr 1, a III Gimnazjum Dwujęzycznemu Nr 2.  Dodatkowo Jury przyznało wyróżnienia młodym wykonawcom. 

Jako pierwsi, w przedstawieniu pt. „Niespełnione Marzenia Kopciuszka”, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 – Hanna Miranowicz, Arkadiusz Fedoruk, Maria Pominkiewicz, Barbara Pominkiewicz, Jakub Pikór, Małgorzata Bryk, Mikołaj Gogler, Franciszek Krukowski, Jakub Pawlak oraz Sofia Sakhenko. Do występu dzieci przygotowywały Panie Ilona Boheńska-Michalik, Agnieszka Czesnowska, Małgorzata Duha, Emilia Bobko oraz Jolanta Wieczorek.  Jako drudzy zaprezentowali się, w przedstawieniu pt. „Skazany”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 -  Roksana Syngierska, Jan Bukowski, Kacper Raczyński, Rafał Sadłowski, Jakub Śledź, Maciej Kazusek, Maria Marcinkowska, Paulina Miękus, Bartosz Kupiec oraz Karolina Laskowska. Nad przygotowaniem uczniów czuwały Panie Małgorzata Baster, Paulina Król, Karolina Skibińska oraz Magdalena Matas-Falkowska. Występy w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rozpoczęło Gimnazjum Miejskie Nr 1. Uczniowie tej szkoły – Marcelina Dereń, Jakub Jakimiak, Zuzanna Mysiorek, Patrycja Gorczyńska, Agnieszka Stach, Magdalena Grądzka, Amelia Wardak, Zuzanna Duszyńska, Magdalena Wodyk oraz Mikołaj Majchrzak - zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Uzależnieni” i byli przygotowywani przez Panie Monikę Roszak oraz Danutę Gliszczyńską-Krążko. Następnie wystąpili uczniowie z Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 2 w przedstawieniu pt. „Homo Sum” – Ludwik Turowski, Kacper Bańkowski, Maksymilian Turowski, Krystian Bartosik, Magdalena Wojniak, Marcelina Woźniak, gabrila Stark, Hanna Musiał, Anna Gertig oraz Anna Tubajska –  nad przygotowaniem uczniów czuwała Pani Irena Rogowska. Ostatni w konkursie udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechnicznych – Izabela Bińczyk, Kinga Kamińska, Aleksandra Tulula, Wiktoria Mazalon, Julia Lisiecka, Wiktoria Łysko, Natalia Cichońska, Katarzyna Jabłońska oraz Dawid Macal- w przedstawieniu pt. „Dorosłości mówimy tak, alkoholowi nie”.  Do występu uczniów przygotowywała Pani Hanna Dobak.

Ponadto, podczas oczekiwania na wyniki konkursu, zaprezentowali się młodzi aktorzy  z I Liceum Ogólnokształcącego – Paulina Borucka, Natalia Nowak, Wiktoria Ogórek, Agata Runowska, Klaudia Świstek, Marta Zagajewska, Weronika Wita, Cezary Olszak oraz Wojciech Cyperski- w spektaklu pt. „Orkiestra”. Opiekunem grupy teatralnej był Pan Jarosław Strześniewski.

Wyróżnienia Jury za grę aktorską zostały przyznane:

 • w kategorii szkół podstawowych dla Marii Pominkiewicz, Karoliny Laskowskiej, Jakuba Śledzia oraz Marii Marcinkowskiej.
 • w kategorii szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych dla: Wiktorii Mazalon, Agnieszki Stach, Patrycji Gorczyńskiej oraz Marceliny Woźniak.

Tegoroczny Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a wszyscy występujący nagradzani byli gromkimi brawami.

czytaj więcej »
Prawdziwa uczta na wysokim poziomie

15.05.2018

1„Prawdziwa uczta, na wysokim poziomie”, "Z przyjemnością obejrzałabym jeszcze raz” - to tylko niektóre opinie widzów , którzy w miniony czwartek skorzystali z oferty Sławieńskiego Domu Kultury.

Na deskach w sztuce wyreżyserowanej przez Wojciecha Malajkata „Pół na pół” wystąpili znani aktorzy Piotr Polk i Piotr Szwedes.  Widownia wypełniona do ostatniego miejsca nagrodziła rewelacyjną grę aktorów owacją na stojąco. Artyści po spektaklu chętnie wyszli do publiczności. Autografów i wspólnych zdjęć nie było końca.

czytaj więcej »
Ostatnie prace na sławieńskim plażowisku

11.05.2018

1Już w najbliższy wtorek otwarte zostanie dla mieszkańców Sławna miejskie plażowisko.

Od kilkunastu tygodni trwają przygotowania do otwarcia tego obiektu. Po sezonie zimowym zamontowana ponownie została fontanna, zainstalowano stojaki na rowery, odświeżono ławki. W najbliższym dniach zamontowany zostanie sprzęt na boisku do piłki plażowej oraz przebieralnia. Dla bezpiecznego wypoczynku przebadana zostanie także woda znajdującą się w zbiorniku wody. Przypomnijmy, że plażowisko czynne będzie codziennie od dnia 15 maja do 15 września każdego roku w godzinach:
- od 15 maja do 30 czerwca i od 01 do 15 września danego roku - od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 20.00, w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 20.00,
- od 01 lipca do 31 sierpnia danego roku codziennie w godz. 10.00 – 20.00.

Korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.

czytaj więcej »
Jubileusz 40-lecia Przedszkola nr 4 w Sławnie

11.05.2018

111 maja 2018 roku w Sławieńskim Domu Kultury jubileusz 40-lecia swojego isnienia świętowało Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie.

Przedszkole  Miejskie  nr  4  w  Sławnie  funkcjonuje od  1978 roku. Powstało  z  inicjatywy  dyrektora Zakładów Drobiarskich  p. Wilhelma  Jankowskiego.  Pierwszym  dyrektorem  była  Pani  Joanna Szymańska, która  tworzyła  podstawy  przedszkola  z  jednym oddziałem  dzieci. W  roku  1982  w  przedszkolu  przeprowadzone  zostały prace  budowlano-adaptacyjne  w  celu  rozbudowy  infrastruktury. W  tym  czasie utworzono  dwa  oddziały  z  ilością  60  miejsc. W  owym  czasie dyrektorem  przedszkola  była  Pani  Krystyna  Krawczyńska . W  latach  1983-85  funkcjonowały  już  trzy  oddziały  z limitem  80  miejsc, a  przedszkolem  kierowała  wówczas  p. Albina Dykas. W 1988 roku władze oświatowe  przystąpiły  do  rozbudowy  przedszkola i od 1990r. zostało ono przekształcone na Państwowe Przedszkole  Nr  4, a  od  1992 roku na Miejskie  Przedszkole  nr  4  z  trzema  oddziałami  i  limitem  119  miejsc. Na  przełomie  lat  1993-95  ze  względu  na  systematycznie malejącą  liczbę  dzieci, obniżono  stopień  organizacyjny  przedszkola  do  poziomu  dwóch  oddziałów z  limitem  55 miejsc .W  latach  tych  przedszkolem  kierowała  p. Elżbieta  Michalik . Od  roku  1995  placówką  zaczęła kierować  p. Małgorzata Król. Po  przeanalizowaniu  warunków  architektoniczno – technologicznych  podjęto  decyzję  o  wykorzystaniu  części przedszkola  na  potrzeby  żłobka. Od 2016 roku, po gruntownej przebudowie budynku,  w budynku funkcjonuje żłobek miejski, jako niezależna placówka.  Nowopowstały żłobek przystosowany jest do przyjęcia 32 dzieci, w systemie ośmiogodzinnym. W chwili obecnej do Przedszkola uczęszcza około 75 dzieci.
Od  26 kwietnia 2002 roku przedszkole nosi  imię  Krasnala  Hałabały - postaci  zaczerpniętej  z  utworów  literackich  Lucyny  Krzemienieckiej  - autorki  literatury  dziecięcej. Krasnal  Hałabała  znajduje  się  w  logo przedszkola, które wyróżnia  się spośród  innych  placówek  przedszkolnych. Przedszkole posiada również swój  hymn, który  śpiewany jest  na  ważnych  uroczystościach. 

W dniu 11 maja 2018 roku w Sławieńskim Domu Kultury odbyły się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem jednostki.  Dyrekcja, grono pedagogiczne i oczywiście przedszkolaki zaprosiły na uroczystość swoich absolwentów, przyjaciół, rodziców dzieci oraz przedstawicieli władz miasta i oświaty. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Małgorzata Król, dyrektor przedszkola, serdecznie witając dzieci i wszystkich przybyłych gości. Po krótkiej multimedialnej prezentacji przedstawiającej historię przedszkola, przyszedł czas na oczekiwany program artystyczny przygotowany przez podopiecznych przedszkola, na który składały się pirackie inscenizacje, tańce i śpiewy.

Część pokazowa w wykonaniu przedszkolaków wzbudziła ogromny zachwyt wśród zgromadzonych gości. Po wspaniałych występach, głos zabrali goście, którzy na ręce Pani Dyrektor składali upominki i kwiaty, życząc jednocześnie dalszego wspaniałego rozwoju i wielu sukcesów. W imieniu sławieńskiego samorządu życzenia oraz prezent w postaci tablicy multimedialnej przekazał Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna. 

 

czytaj więcej »
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej

11.05.2018

Zawody25.04.2018 r. w Szkole Podstawowej w Malechowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców. W zawodach rywalizowało 10 szkół, które były podzielone na trzy grupy. Do półfinału doszły drużyny reprezentujące GM Sławno, SP Malechowo, SP Wrześnica i  SP Darłowo. Mistrzami powiatu zostali zawodnicy ze SP w Malechowie, drugie miejsce przypadło drużynie z Darłowa, a reprezentacja GM ze Sławna zajęła III miejsce. Skład naszego zespołu: Bartosz Ruciński, Tomasz Szcześniak, Oskar Grzelak, Patryk Szultka, Arkadiusz Mikrut, Jakub Wiciński, Gracjan Leśniewski, Mateusz Bajtek, Miłosz Leśniewski, Seweryn Rabenda.

Dzień później 26.04.2018 także w Szkole Podstawowej w Malechowie do rywalizacji o Mistrza Powiatu w Piłce Nożnej przystąpiły dziewczęta. Na boisku grały w dwóch grupach po 4 zespoły. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dominika Bańkowska, Paulina Domżał, Oliwia Borkowicz, Weronika Zych, Julia Stępień, Patrycja Maciejewska, Oliwia Grabowska, Ewa Cieślarczyk, Amelia Wardak i Martyna Purcha dzielnie walczyła we wszystkich spotkaniach, wychodząc z grupy do półfinałów. Niestety, w ostatecznym starciu dziewczęta przegrały jedną bramką z rzutów karnych i zajęły IV miejsce. Mistrzami Powiatu zostały dziewczęta z Malechowa, II miejsce wywalczyły zawodniczki SP ze Staniewic, a III SP Jarosławiec.

Wszystkim drużynom gratulujemy!

czytaj więcej »
IX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej

10.05.2018

1W dniu 9.05 br. odbył się długo oczekiwany finał IX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej w Centrum Edukacji Narodowej w Koszalinie.

We wszystkich etapach tego konkursu wzięło udział 49 szkół podstawowych. Wśród 20 finalistów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły. Aleksandra Kowalczyk i Karolina Kęsik. Wszyscy uczestnicy konkursu finałowego zdobyli ponad 50 % punktów co wskazuje na bardzo wysoki poziom finału o czym zresztą poinformowała p. Alicja Lorenz organizator konkursu.

Wśród sześciu laureatów tego konkursu znalazła się nasza uczennica Aleksandra Kowalczyk, która otrzymała nagrodę z rąk ks. Biskupa Krzysztofa Zadarko oraz p. wicekuratora oświaty Roberta Jacka Stępnia. Jest to kolejny sukces naszej uczennicy co zauważył pan wicekurator. Uczennice do konkursu przygotowywała p. Jadwiga Choroś. Gratulujemy i życzymy sukcesu w Jubileuszowym X Konkursie.

czytaj więcej »
Głosuj na lokalne inicjatywy społeczne!

10.05.2018

1Mieszkańcy regionu mogą głosować na najciekawsze inicjatywy społeczne, które otrzymają dofinansowanie w ramach IV edycji programu Tesco „Decydujesz, pomagamy”, nad którym patronat objął Burmistrz Sławna. W regionie konkurują ze sobą: Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie „Akson” oraz Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej”.

Liczy się każdy głos! Od 7 maja klienci Tesco mogą głosować na – ich zdaniem – najatrakcyjniejsze i najbardziej potrzebne projekty w okolicy. Wystarczy do 4 czerwca zrobić zakupy w Tesco, a otrzymany wraz z paragonem żeton wrzucić do urny. W Sławnie i okolicach w głosowaniu udział biorą:

 • Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna

Projekt to okazja by zobaczyć najciekawsze miejsca w regionie widziane oczami młodych ludzi oraz pokazanie jak można identyfikować się ze swoim miejscem zamieszkania
i jednocześnie dobrze się bawić spędzając kreatywnie wolny czas. Organizacja jest inicjatorem konkursu fotograficznego, zakończonego wystawą fotograficzną.    

 • Stowarzyszenie „Akson”

Celem projektu jest wyjazd integracyjny osób niepełnosprawnych na spektakl teatralny do Trójmiasta. Projekt przyczyni się do rehabilitacji społecznej, ruchowej i kulturowej, zapobiegnie wykluczeniu społecznemu osób znajdujących się w trudniej sytuacji życiowej, przyczyni się do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Projekt pozwoli osobom niepełnosprawnym uwierzyć we własne siły i możliwości oraz zwiększy aktywność w zakresie samoobsługi, pozwoli odważniej pokonywać bariery.

 • Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej”

Hej Buty, Buty me - to historia o najstarszych mieszkańcach gm. Postomino, którzy przybyli na tę  ziemię. Skąd przyszli, jakie były ich losy, czy spełniły się ich oczekiwania?  Jakie buty, sprzęty, „skarby” towarzyszyły Im w zastanej rzeczywistości? Co chcieliby przekazać młodemu pokoleniu? Wspólnie, całą gminą chcemy wypełnić tę lukę historyczną, ponieważ czas nagli.

Każdy, nawet najmniejszy gest ma znaczenie. W IV edycji programu w każdym ze 125 mikroregionów przyznane zostaną trzy granty, w wysokości 5 000, 3 000 i 1 000 złotych. Oznacza to, że Tesco wraz z Fundacją Tesco przekażą aktywnym mieszkańcom łącznie 1 125 000 złotych na realizację 375 projektów wpływających na poprawę życia lokalnych społeczności. Razem możemy więcej! W dotychczasowych trzech edycjach programu Tesco wraz z Fundacją Tesco wsparło ponad 400 lokalnych inicjatyw, przekazując na ich realizację 2,15 mln złotych. Projekty dotyczyły ważnych dla klientów aspektów: edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych. Listę projektów, na które można głosować w IV edycji programu „Decydujesz, pomagamy” oraz dotychczasowo zrealizowane projekty można znaleźć na stronie www.tesco.pl/pomagamy

Tydzień Bibliotek rozpoczęty!

10.05.2018

BibliotekaNajmłodsi czytelnicy odwiedzający bibliotekę wzięli udział w inauguracji Tygodnia Bibliotek i przedstawieniu pt. „Przygody Kota Filemona”. Na podstawie przygód dwóch kotów przekazano dzieciom uniwersalne zasady: mądrość przychodzi z wiekiem, trzeba uczyć się od starszych, czerpać z ich doświadczenia.

Zapraszamy do odwiedzin naszej biblioteki

czytaj więcej »
Bartłomiej Grubba zwycięzcą II Starcia Mocarzy

06.05.2018

StrongmanW piękną, majówkową sobotę do Sławna ponownie zawitali najsilniejsi ludzie w naszym kraju. W II Starciu Mocarzy, wśród licznie zgromadzonej publiczności, udział w siłowych konkurencjach wzięli: Krzysztof Schabowski z Gdańska, Bartosz Grubba z Wejherowa, Przemysław Brzoza z Mrągowa oraz Marcin Sendwicki z Bydgoszczy. Zawody poprowadził Jarosław Dymek - Mistrz Polski Strongman w latach 2002 i 2005, a sędzią był Sławomir Toczek - strongman, jeden z najlepszych polskich i światowych siłaczy.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli obserwować zawodników rywalizujących w całkowicie nowych konkurencjach, m.in. uchwycie herkulesa, podnoszeniu belki, spacerze farmera, podnoszeniu kul czy przeciąganiu tira.  Po zaciętej walce zwycięzcą zawodów został Bartłomiej Grubba, drugi był Przemysław Brzoza, trzeci Marcin Sendwicki, zaś czwarty Krzysztof Schabowski. Nagrody dla siłaczy wręczał Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna. W przerwach między konkurencjami odbywały się konkursy z nagrodami i zabawy dla publiczności. Chętni mężczyźni mogli wziąć udział w konkurencji pn. spacer farmera, kobiety w utrzymywaniu "walizek".

Tego dnia na scenie odbyły się również zawody Armwrestling - siłowanie na rękę, zorganizowane przez Uczniowski Strzelecki Klub Sportowy GROM Sławno. Wśród Pań najlepsza okazała się Marta Piesyk ze Sławna, druga była Katarzyna Pasik zaś trzecia  Aleksandra Chodynka. Wśród Panów najsilniejszy okazał się Gucuł Nikola, drugi Oleg Pilipiak, zaś trzeci Marcin Sosiński. Rywalizację poprowadził Andrzej Glinka z Uczniowskiego Strzeleckiego Klubu Sportowego GROM Sławno, który zapewnił także obecność profesjonalnych sędziów. 

Po siłowych zmaganiach sławnian rozgrzała zabawa taneczna prowadzona przez Agnieszkę Siepietowską i Dominika Margielewskiego.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Sławnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie

Współorganizatorzy: Sławieński Dom Kultury

Sponsorzy: Urząd Miejski w Sławnie, Wik Sp. z o.o., MPEC Sp. z o.o., MPGKiM Sp. z o.o. Piekarnia Jakubowscy Piekarnia-Cukiernia w Sławnie, Trans-Kachel Sławno, AutoDiug Salon Hyundai ze Słupska

czytaj więcej »
Miejskie Obchody Dnia Flagi RP w Sławnie

06.05.2018

1W Sławnie po raz pierwszy odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja, w asyście wojska - Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. 

W uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 12:00 na pl. Wyszyńskiego w Sławnie, udział wzięli żołnierze Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Orkiestra Wojskowa z Koszalina.   Uroczystość  przebiegała według ceremoniału wojskowego – rozpoczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie płk dypl. Dariuszowi Sienkiewiczowi, następnie przy dźwiękach Hymnu Narodowego oraz w asyście Kompanii Honorowej na maszt wciągnięta została flaga państwowa. 

Głos następnie zabrał Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna, który powitał mieszkańców oraz zaproszonych gości, dziękując jednocześnie Komendantowi CSSP w Koszalinie za współorganizację miejskich obchodów, wręczając na ręce Komendanta okolicznośicowy ryngraf. Głos zabrał również Robert Stępień - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty oraz Paweł Szefernaker - Wiceminister MSWiA.

Kolejnym punktem obchodów był koncert Orkiestry Wojskowej w Koszalinie, pod batutą tamburmajora st. chor. szt. Tomasza Zajączkowskiego. Uroczystości zakończyła defilada i pokaz sprzętu wojskowego.

Serdeczne podziękowania kierujemy do sławieńskich pocztów sztandarowych uczestniczących w uroczystościach oraz Harcerzy ZHP pomagających przy zabezpieczeniu przemarszu.

czytaj więcej »
Futbolowa współpraca z Rinteln

04.05.2018

1W długi weekend majowy drużyna młodzieżowa UKS Sława-Jedynka Sławno przebywała w partnerskim mieście Rinteln, gdzie rozgrywano mecze w ramach turnieju Extaler Cup.

Pierwsza drużyna ze Sławna zajęła 4 miejsce ex aequo z rówieśnikami z SC Rinteln - bilans to 1 zwycięstwo (1-0), 2 remisy (0-0; 0-0) i 2 przegrane (0-1; 0-1). Jedynego gola dla drużyny zdobył F. Sławski. Z kolei druga drużyna D2, w której występowali zawodnicy z obydwu klubów zajęła w swojej grupie również 4 miejsce. Ponadto młodzież miała okazję poznać swoich niemieckich rówieśników integrując się podczas wspólnego grilla. Ogromne podziękowania dla Rene Dubiel z SC Rinteln i jego żony oraz Państwa Słowików za ciepłe przyjęcie młodzieży! 

czytaj więcej »

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

Projekt i wykonanie 2014-2015 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Sławno (C) Copyright 2015

TREŚĆ