Przejdz do BIP instagram twitter_logo Przejdź do facebook youtube - kanał Urzędu Miejskiego w Sławnie aparat RSS Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne

czytaj więcej »
Ostatnia szansa na usunięcie azbestu!

Usuń azbest

czytaj więcej »
Pobierz aplikację mobilną

aplikacja mobilna

 

OD BAŁTYKU PO KASZUBY to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Została stworzona dzięki partnerskiemu projektowi Nadleśnictw Trzebielino, Dretyń, Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino oraz Gmin Czarna Dąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno i miast Darłowo i Sławno. Aplikacja umożliwia przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, w tym trasy piesze, rowerowe, kajakowe, narciarskie, konne oraz Nordic Walking. Kolor tras w aplikacji odpowiada kolorowi w terenie. Do każdej trasy dołączono ciekawe obiekty, w tym miejsca krajoznawcze, przyrodnicze, gastronomiczne, noclegowe oraz inne atrakcje turystyczne. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji poprowadzi nas po trasie lub wskaże dojazd do początku trasy lub poszczególnych obiektów. Nawigacja będzie pilnowała naszego położenia na trasie i poinformuje gdy z niej zboczymy.

czytaj więcej »

Archiwum wiadomości

Kobiety malują po raz szósty!

28.02.2017

1Sławieński Dom Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Kobiety malują”, który odbędzie się we wtorek, 07 marca o godz. 17.00.

Sztuka jest rodzaju żeńskiego, warto o tym pamiętać. Kobieca wrażliwość, czułość, mądrość manifestujące się w działaniach twórczych,  warta jest pokazywania. Warta jest tego byśmy zatrzymali się choć na chwilę i popatrzyli na świat, który one nam wszystkim prezentują. Może pozwoli to nam lepiej zrozumieć złożoność, głębie i istotę kobiecości.  

Na corocznej wystawie prezentujemy malarstwo w wielu technikach, witraż, fotografię i formy przestrzenne twórczych kobiet ze Sławna, i okolic. W poprzedniej edycji uczestniczyło 17 Pań. W  tegorocznej edycji swój akces potwierdziło 19 wspaniałych kobiet. Zapraszamy przyjdź zobacz, swoją obecnością pokaż że to ważne.

czytaj więcej »
Program "KinoSzkoła"

28.02.2017

1Kino jest wspaniałą formą edukacji, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkań w programie „KinoSzkoła”.

Ponad 300 osób ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie, Szkoły Podstawowej w Żukowie, Szkoły Podstawowej w Warszkowie i Zespołu Szkół Agrotechnicznych wzięło udział w tematycznych spotkaniach, które odbyły się we wtorek, 28 lutego. Uczniowie szkół podstawowych rozmawiali z prelegentem „KinoSzkoły”  na temat filmowego gatunku Fantasy. Dowiedzieli się jaka jest różnica między fantasy a fantazją, co powoduje, że gatunek jest tak popularny, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz czego można się nauczyć oglądając filmy fantasy. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli film „BFG: Bardzo Fajny Gigant” w 3D. Młodzież z ZSA świetnie poradziła sobie z bardzo poważnym tematem „Macierzyństwo jako rola społeczna. Topos Matki Polki a współczesna moda”. W zrozumieniu tematu pomógł film „Bejbi blues”. Ponadto 60 osób wzięło udział w warsztatach tematycznych: dla gimnazjum „Jak wykorzystać selfie w projekcie społecznym?”, a dla ZSA „Alfred Hitchcock- mistrz suspensu”. Organizatorem kinowej edukacji w naszym mieście jest Sławieński Dom Kultury.

czytaj więcej »
Z młodzieżą o wolontariacie

28.02.2017

1W siedzibie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sławnie odbyło się  spotkanie informacyjne z uczniami sławieńskich szkół nt. wolontariatu.

Spotkanie z uczniami poprowadziła Pani Maria Poprawska – prezes fundacji „Rodzina”. Młodzi ludzie mieli okazję posłuchać o doświadczeniach związanych z wolontariatem, poznać jego ideę i sens. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom jak ważny jest ich udział i zaangażowanie w wolontariat, jak bezcenne doświadczenie może ze sobą nieść. Ponadto Pani Maria przedstawiła również zasady ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, który ma za zadanie promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. W latach ubiegłych finalistami tego konkursu byli m.in. Paweł Kopczyński czy Mateusz Nienałtowski ze Sławna.

czytaj więcej »
Prace drogowe przy ul. Witosa

28.02.2017

praceW dniu 28 lutego 2017 roku prowadzone będą prace drogowe na ul. Wincentego Witosa w Sławnie. W związku z powyższym ul. Witosa, na odcinku od ul. Działkowej do skrzyżowania obok Spółdzielni Mieszkaniowej "Wybrzeże", będzie nieprzejezdna. Planowany czas zakończenia prac do godz. 14:00.

Piłkarskie ostatki

27.02.2017

1

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie 25 lutego 2017r. zorganizował Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Burmistrza Miasta Sławno, który zgromadził 6 drużyn. Zawodnicy przed rozpoczęciem turnieju uczcili minutą ciszy pamięć śp. Andrzeja Karpińskiego.

W turnieju, będącym jednym z ostatnich akcentów w przygotowaniach halowych przed rozpoczęciem sezonu ligowego na trawie - 25 marca pierwszy mecz MKS Sławy Sławno w rundzie wiosennej - zwyciężyła drużyna Olszewski i Synowie, wygrywając 5 spotkań. Królem strzelców został Bartłomiej Putno (Olszewski i Synowie) zdobywając 11 bramek. Najlepszym bramkarzem zostali Krystian Witkowski (Olszewski i Synowie). Wszystkie drużyny otrzymały puchary.

Mecze sędziowali: Jerzy Szeląg, Wiesław Moskwa.

 

WYNIKI:

SŁAWNO I SŁAWNO  –  POLDAN SŁAWNO 5 : 0

SŁAWNO II  SŁAWNO  –  NADLEŚNICTWO SŁAWNO 3 : 2

WARSZKOWO  –  OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO 1 : 2

SŁAWNO I SŁAWNO  –  NADLEŚNICTWO SŁAWNO 2 : 2

POLDAN SŁAWNO  –  OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO  1 : 2

SŁAWNO II  SŁAWNO  –  WARSZKOWO 2 : 1

SŁAWNO I SŁAWNO  –  OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO 2 : 5

NADLEŚNICTWO SŁAWNO  –  WARSZKOWO  1 : 3

POLDAN SŁAWNO  –  SŁAWNO II  SŁAWNO 3 : 0

SŁAWNO I SŁAWNO  –  WARSZKOWO  0 : 3

OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO  –  SŁAWNO II  SŁAWNO 7 : 1

NADLEŚNICTWO SŁAWNO  –  POLDAN SŁAWNO  0 : 3

SŁAWNO I SŁAWNO  –  SŁAWNO II  SŁAWNO 4 : 3

WARSZKOWO  –  POLDAN SŁAWNO  1 : 2

OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO  –  NADLEŚNICTWO SŁAWNO 8 : 0

 

TABELA KOŃCOWA

1. OLSZEWSKI I SYNOWIE SŁAWNO  5       15    24 : 5

2. POLDAN SŁAWNO 5         9      9 : 8

3. MKS SŁAWA I SŁAWNO  5         7     13 : 13

4. MKS SŁAWA II SŁAWNO  5         6      9 : 17

5. WARSZKOWO 5         6      9 : 7

6. NADLEŚNICTWO SŁAWNO 5         1      5 : 19

 

I miejsce drużyna Olszewski i Synowie Sławno, grała w składzie:

Mateusz Wróbel, Patryk Gronkiewicz, Krystian Witkowski, Piotr Malinowski, Mariusz Wójcik, Bartosz Putno, Adrian  Minda, Damian Pawełek.

II miejsce drużyna Poldan Sławno, grała w składzie:

Eugeniusz Gorczyński, Kamil Kania, Mateusz Pietrzyk, Paweł Broński,

Paweł Małgorzewicz, Piotr Małgorzewicz, Bartosz Wilk, Kamil Bajtek,

Mariusz Cherbeć, Paweł Pietrzyk.

III miejsce drużyna MKS Sława I Sławno, grała w składzie:

Miłosz Kadylak, Grzegorz Lewandowski, Dariusz Ścisło, Piotr Ścisło,

Adrian Gostyński, Mateusz Ulatowski, Dominik Bajtek.

IV miejsce drużyna MKS Sława II Sławno, grała w składzie:

Piotr Miranowicz, Dawid Bartkiewicz, Kacper Rominkiewicz, Kacper Bireta,

Daniel Stasiak, Maricn Kwiatkowski, Piotr Serewiś, Emil Kruczyński.

V miejsce drużyna Warszkowo, grała w składzie:

Patryk Rutkowski, Andrzej Fraszek, Jakub Smyk, Kamil Ostrowski,

Marcin Bińczycki, Mateusz Kopa, Mateusz Szatkoski, Jakub Gajzler.

VI miejsce drużyna Nadleśnictwo Sławno, grała w składzie:

Wiesław Kulawiak,  Leszek Śliwiak, Dariusz Hanulak, Damian Jakubas,

Mariusz Bednarek, Michał Łuszkiewicz, Sławomir Fedoruk, Konrad Kowalski.

 

 

czytaj więcej »
Grzegorz Czarnecki nowym Mistrzem Sławna w jedzeniu pączków!

24.02.2017

Mistrzostwa Sławna W Jedzeniu PączkówW Tłusty Czwartek, 23 lutego 2017 roku, w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie królowały pączki, a o diecie nie było żadnej mowy. II Mistrzostwa Sławna w jedzeniu pączków okazały się świetną zabawą zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zapisy do pączkowej rywalizacji trwały od godz. 15:00 i z każdą minutą przybywało co raz więcej konkurentów. Zanim wszyscy uczestnicy przystąpili do rywalizacji, na parkiecie zaprezentowali się tancerze ze Szkoły Tańca Finezja ze Sławna. Po występach, pod okiem instruktorki Marty Stępień, uczestniczki akcji One Bilion Rising zaprezentowały wspólny układ taneczny przeciw przemocy wobec kobiet.

Następnie odbyło się losowanie 9 śmiałków, którzy zamierzali pokonać Krzysztofa Kowalczyka – zwycięzcy I Mistrzostw Sławna w Jedzeniu Pączków. Do konkursu ostatecznie przystąpili: Aleksandra Kozyra, Grażyna Antosik, Oliwia Osińska, Katarzyna Pasik, Sylwia Roman, Grzegorz Antosik, Grzegorz Czarnecki, Emil Sękowski, Arkadiusz Noga oraz Krzysztof Kowalczyk. Przed każdym uczestnikiem stanął talerz z dziesięcioma pysznymi pączkami. Zadanie było teoretycznie proste - zjedzenie ich w jak najkrótszym czasie. Do wygrania były sprzęty gospodarstwa domowego oraz pakiety pocieszenia, ufundowane przez sponsorów imprezy: Obserwator Lokalny Sławno, Piekarnia Jakubowscy oraz PSS Sławno.

Nowym pączkowym mistrzem Sławna został Grzegorz Czarnecki, który w rekordowym czasie 8 minut i 23 sekund uporał się z zawartością swojego talerza, bijąc czas zeszłorocznego mistrza Krzysztofa Kowalczyka -10 minut i 56 sekund. Drugie miejsce zajął Emil Sękowski z czasem 12 minut i 25 sekund, zaś trzeci był Grzegorz Antosik – 14 minut i 5 sekund. Wśród Pań najlepsza okazała się Grażyna Antosik, z czasem 26 minut i 33 sekund. Zwycięzca II Mistrzostw otrzymał główną nagrodę w postaci sprzętu AGD oraz statuetki pączkowego Mistrza Sławna 2017. Pozostali uczestnicy również otrzymali okolicznościowe nagrody, wręczane przez Pana Kazimierza Małeckiego – prezesa PSS Społem oraz Radosława Jakubowskiego – właściciela Piekarni Jakubowscy ze Sławna.

Na zakończenie imprezy, gdy wszyscy chętni zmagali się z górą pączków, przygotowano taneczne zabawy, prowadzone przez Adriana Zielińskiego – instruktora Szkoły Tańca Finezja oraz loterię konkursową. Każdy chętny, odpowiadając na pytanie związane z jubileuszem Sławna otrzymywał pączka oraz napój, wrzucając jednocześnie los do koszyka. Następnie wśród zgłoszonych wylosowano szczęśliwe osoby, które wygrywały gadżety ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji i Urząd Miejski w Sławnie. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miejski w Sławnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie, Piekarnia Jakubowscy ze Sławna, PSS Społem i Obserwator Lokalny.

Wyniki:

1.Grzegorz Czarnecki -  8m23s

2. Emil Sękowski – 12m25s

3. Grzegorz Antosik – 14m05s

4. Arkadiusz Noga – 17m11s

5. Krzysztof Kowalczyk – 20m41s

6. Grażyna Antosik – 26m33s

7. Aleksandra Kozyra –  zjadła 7.5 pączków

8. Oliwia Osińska – zjadła 6.5 pączków

8. Sylwia Roman - zjadła 6.5 pączków

10. Katarzyna Pasik – zjadła 6 pączków.

 

czytaj więcej »
Nowa wystawa w galerii "W RATUSZU"

23.02.2017

1Od 23 lutego do 15 marca w galerii „W RATUSZU” można oglądać wystawę fotografii Barbary Bokoty-Tomali.

Nie jest to pierwsza prezentacja w naszym mieście jej bardzo różnorodnej, pod względem uprawianych technik, twórczości – kilka lat temu jej akwarele pokazane zostały w Sławieńskim Domu Kultury. To co zobaczyć można w obecnie w ratuszu, to zaledwie połowa (i to nie cała) większego zestawu prac pod wspomnianym wyżej tytułem, którego drugą część stanowią obrazy olejne, bedące malarskim przetworzeniem tych samych motywów. Najlepiej byłoby eksponować cały zestaw w, ale każda z jego części, sama w sobie, stanowi na tyle zwartą całość, że równie dobrze może być pokazywana osobno. Warto podkreślić, że fotografie mają duże, dość rzadko spotykane na wystawch, wymiary (70 x 100 cm).

O tych pracach rzeszowskiej artystki tak pisał historyk sztuki i krytyk, prof. dr hab. Tomasz F. de Rosset:

„Barbara Bokota-Tomala wystawia dość sporych rozmiarów prace (....) których tematem są podlaskie peregrynacje. Zdawałoby się więc, że  to tylko widoki, krajobrazy wioski, miasteczka i ludzie, których artystka zauważyła podczas swojej podróży i w dwojaki sposób utrwaliła; czyli na pozór nic nowego, niby wszystko to, co już gdzieś jest: w starych albumach, gazetach, Internecie, dokumentach. Peregrynacja wszak poza tym, że jest to podróż, ma też swoje głębsze konotacje duchowe, oznaczając jednocześnie pielgrzymkę, ale i rytualne przenoszenie relikwii. Tak właśnie trzeba widzieć fotografie (....) Bokoty-Tomali, ponieważ odpowiadają one jakby wychwyconym przez nią nastrojom Podlasia (....)

Fotografie przedstawiają właściwie nie pejzaże, nie lasy, nie rzeki, miasta, ani wioski, ale ich fragmenty i drobne detale. Jest na nich woda, przepływający nurt, moczary podmokłej łąki, kępy bagien wśród połyskujących tafli. Są też drzewa, a właściwie ich ciemne i prawie znakowe sylwetki, jedne rosną na łąkach, inne zalało rozlewisko, jeszcze inne tworzą regularny układ sadu albo jakiejś plantacji, a na kolejnych usiadły przelatujące ptaki. Są  tu w końcu ludzie, a także fragmenty ich miejsc, jak cerkiew (....). Wszystko to nie składa się jednak na opowieść o regionie, chociaż sugerowałyby to typowe dlań symbole, jak katolickie i prawosławne krzyże. Treść przedstawień nie ma tu w zasadzie znaczenia, ani iluzja życia i spraw tutejszych ludzi, ani opowiadanie o nich, ani jakiekolwiek anegdoty. To, co wydaje się jedynie istotne, to przede wszystkim powab wizualny tych miejsc i ich atmosfera, atmosfera podlaska i tylko podlaska, jakiej nie ma nigdzie indziej. W większości z nich główną rolę gra powietrze i światło. Oba te elementy budują jakby poszczególne formy, odrealniając je i nadając czasem niemalże abstrakcyjnego charakteru; wytwarza efekty bliskie grafice warsztatowej. Światło ma moc konstytutywną, czy odbija się w malowanej jakby pędzlem wodzie i błyszczy, czy kładzie na łąkach, czy obrysowuje cieniem sylwetki drzew albo krzyże. Toteż wszystkie te detale istnieją nie dla siebie samych, ale dla gry światła i powietrza, koloru, kontrastu (ciemne-jasne, ostre-nieostre, bliskie-dalekie). Powietrze zaś nie jest jedynie pustką otaczającą formy, ale jest substancjonalnym wypełnieniem przestrzeni, ma swoją gęstość, którą wspaniale ukazuje odrealniająca przedmioty mgła i podkreśla wyciszona, stonowana kolorystyka, zachowująca subtelność nawet kiedy na zieleń trawy pada ostrzejsze słońce. (....)”

…………………………………………………………………………………………………..

Barbara Bokota-Tomala

Ur.  w 1967 r. Studia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z malarstwa. Od 2005 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem olejnym i akwarelowym, fotografią, rysunkiem i grafiką użytkową. Uczestniczyła w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: w Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Macedonii, we Francji, Włoszech i na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji. Zorganizowała dwadzieścia cztery wystawy indywidualne m.in.: w Świnoujściu, Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie, Włocławku, Piotrkowie Trybunalskim, Sławnie, Łańcucie, Bolestraszycach i  Colmarze-Francja.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1998), I i III Nagrody w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki (2008, 2011), Srebrnego Medalu Fédération Internationale de l'Art Photographique (2014).

Prace w galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: Chorwacja, Australia, Kanada, Niemcy, Szwecja, Włochy, Hiszpania, Francja, Ukraina, Belgia, Słowacja oraz Muzeum Malarstwa Współczesnego w Starej Wsi, Galeria Sztuki Współczesnej Włocławek, China Printmaking Museum, Osten Gallery w Skopje (Macedonia) i Kolekcja Mycielskich.

czytaj więcej »
Dzień Myśli Braterskiej

23.02.2017

Dzien Mysli Braterskiej„Jeśli chcesz iść szybko, idź sam; jeśli chcesz iść daleko, idź razem” – to afrykańskie przysłowie w sposób szczególny wyraża ideę święta harcerzy i skautów na całym świecie – Dnia Myśli Braterskiej, którego pomysł ustanowienia zrodził się w ubiegłym wieku na międzynarodowej konferencji przewodniczek i skautek.

Wspólne dążenie do celu, obcowanie z drugim człowiekiem, dzielenie się sukcesami i porażkami, radością i troskami, potrzeba pielęgnowania przyjaźni i kontaktów – to kwintesencja bycia zuchem, harcerzem i instruktorem. Właśnie o tych relacjach międzyludzkich wspomniała komendant Hufca ZHP Sławno hm. Barbara Sobczak, inaugurując 22 lutego zbiórkę z okazji Dnia Myśli Braterskiej, w której oprócz kadry instruktorskiej sławieńskiego hufca wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych powiatu: pani Aleksandra Kurek – zastępca Wójta Gminy Postomino, pan Ryszard Stachowiak – wójt Gminy Sławno oraz pani Danuta Strzelczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Postominie, pan Rafał Kosowski – dyrektor Zespołu Szkół w Kopnicy, pan Piotr Chylarecki – dyrektor Gimnazjum w Malechowie, a także pani Jadwiga Kuś z Agencji Handlowo-Reklamowej „Arkusz”. Następnie, po odczytaniu okolicznościowego rozkazu i gawędzie druha hm. Ryszarda Sobczaka – zastępcy komendanta hufca, instruktorom pełniącym funkcję drużynowego wręczono „Listy gratulacyjne” Starosty Sławieńskiego, burmistrzów Sławna i Darłowa oraz wójtów gmin - Sławna, Darłowa, Postomina i Malechowa. Kolejnym, szczególnie przez wszystkich oczekiwanym punktem spotkania, było przyznanie wyróżnienia Instruktora Roku, będącego obok Odznaki „Za Zasługi dla Hufca ZHP Sławno”, najwyższą formą uznania za szczególne osiągnięcia w służbie instruktorskiej. Spośród trojga tegorocznych nominowanych na wniosek Kapituły Odznaczeń komendant hufca hm. Barbara Sobczak zaszczytnym tytułem i okazałym rytografem uhonorowała phm. Lilię Stolarek-Bojko – drużynową 30. Gromady Zuchowej „Szumiące Muszelki” w Postominie oraz phm. Anidę Rydlichowską – drużynową 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego w Kopnicy. Do gratulacji dołączyli się także dyrektorzy szkół, w których od wielu lat z wielkimi sukcesami pełnią harcerską służbę obie drużynowe, „z całego serca życząc dalszych, wspaniałych przeżyć, odwagi w byciu dobrym oraz realizacji nawet najtrudniejszych wyzwań”. Podczas świątecznej zbiórki wyróżniono również szefa Biura Hufca ZHP im. WOP - hm. Jacka Błaszczyka. Z rąk druhny Barbary Sobczak oraz druhny Anny Cichawy, druhny Barbary Wiech, druha Ryszarda Sobczaka i pani Jadwigi Kuś odebrał on pamiątkowy grawerton. Na zakończenie, zastępca komendanta hm. Anna Cichawa podsumowała zrealizowane przez gromady i drużyny konkursy zimowe pn. „Zima w moich oczach” i „Uroki zimy” – zwycięzcom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Uroczystość zgromadziła ponad pięćdziesięciu instruktorów ze Związków Drużyn ZHP Darłowa, Malechowa, Postomina, Sławna oraz z kręgów instruktorskich „Sami Swoi” i „Wiarusy”, dla których członkowie 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” ze Smardzewa tradycyjnie przygotowali własnoręcznie wykonane upominki nawiązujące do Dnia Myśli Serdecznej.

hm. Anna Cichawa

Zespół Promocji i Informacji

Ostatnia droga Derka Steggewentza

23.02.2017

Pogrzeb DerkaWe wtorek, 21 lutego 2017 roku, o godzinie 11:00 w kaplicy znajdującej się na cmentarzu Seetorfriedhow w Rinteln odbył się pogrzeb Derka Stegggewentza - byłego mieszkańca Sławna, laureata Złotego Gryfa Sławieńskiego.

Derk Steggewentz był mieszkańcem Sławna do 1945 roku. Po przemianach jakie dokonały się w Polsce po roku 1989 przyczynił się do nawiązania kontaktów Rinteln ze Sławnem. Najpierw były to kontakty ze sławieńskim liceum, a od 1991 roku nawiązały się kontakty między dwoma miastami. Kontakty dotyczyły nie tylko władz obydwu miast, ale także zakładów, szkół, sportowców i mieszkańców. Również z Jego pomocą w latach dziewięćdziesiątych dary rzeczowe i pieniężne otrzymywały sławieńskie przedszkola, szkoły, pogotowie opiekuńcze, szpital i inne instytucje. Warto pamiętać również o wielu wymianach grup młodzieżowych, sportowców, grup artystycznych, indywidualnych kontaktów młodzieży, a nawet rodzin z obu miast.

Bez Jego osobistego zaangażowania nie byłoby oficjalnej współpracy pomiędzy obydwoma miastami.  Derk Steggewentz był ambasadorem Sławna nie tylko na terenie Rinteln, ale i na terenie Dolnej Saksonii. 29 kwietnia 1998r. został odznaczony Złotym Gryfem Sławieńskim - odznaczeniem przyznawanym przez Rade Miejską za szczególne zasługi dla Miasta Sławna.

W nabożeństwie pogrzebowym, poza rodziną i władzami Rinteln, uczestniczyła również delegacja ze Sławna, którą reprezentowali Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna, Wojciech Ludwikowski - Przewodniczący Rady Powiatu oraz prezes Stowarzyszenia Miast Partnerskich Sławno-Rinteln, Urszula i Ryszard Paszkiewiczowie - przyjaciele Derka oraz Rafał Szymczewski - inspektor ds. promocji i współpracy zagranicznej w Urzędzie Miejskim w Sławnie. Derk Steggewentz zmarł w wieku 89 lat. (Rafał Szymczewski)
 

Zawiadominie o sesji

17.02.2017

info

Zawiadamiam, że w dniu  24.02.2017 r. o godz. 900   w  sali     konferencyjnej   

 Nr  32    Urzędu  Miejskiego  w  Sławnie  odbędzie  się Sesja  Rady  Miejskiej o następującej  tematyce:

1. Sprawy regulaminowe. 

2. Interpelacje  radnych.

3. Wolna Trybuna. 

4. Sprawozdanie  z wysokości  średnich  wynagrodzeń   nauczycieli  na  poszczególnych stopniach  awansu  zawodowego w szkołach  i  przedszkolach   prowadzonych    przez  Miasto  Sławno  w  2016 roku.     

5. Podjęcie  uchwał  w  sprawie :   

a/  zmieniająca  uchwałę  nr   XXXIII/ 191/ 2017  Rady  Miejskiej  w  Sławnie  z  dnia  31  stycznia  2017 r. w  sprawie  dofinansowania  form  doskonalenia  zawodowego  nauczycieli  w  2017  roku,    

b/  projektu  dostosowania  sieci  szkół  podstawowych  i  gimnazjum  do  nowego  ustroju  szkolnego,  

c/ zmiany  budżetu  Miasta  Sławno   na   2017 rok.                                        

6. Odpowiedzi  na  interpelacje  radnych.

7. Wnioski i zapytania radnych. 

ZAINTERESOWANYCH   ZAPRASZAMY

Wiceprzewodniczący  Rady       

/  -  /   Jarosław  Stark

                                                                                                                              

 

Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych

17.02.2017

1Rozstrzygnięto  konkurs ofert w sprawie przyznania dotacji na wspieranie realizacji zadań publicznych Miasta Sławno w 2017 roku .

Po zapoznaniu się ze złożonymi ofertami Burmistrz Miasta Sławno przyznał dotację na realizację zadań publicznych  w 2017r. z zakresu:

a) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu:

-   Miejski Klub Sportowy „Sława” Sławno- 60.000,00 zł

-   Uczniowski Klub Sportowy Lider Sławno-  4.000,00 zł

-   UKS „Sława-Jedynka”- 8.000,00 zł

-   UKS OSiR Badminton-  4.500,00 zł

-   Miejski Klub Sportowy „Święc”- 5.500,00 zł

-   Stowarzyszenie Przyjaciół Sceny w Sławnie- 3.000,00 zł

-   Stowarzyszenie Gracja- 3.000,00 zł

-   Stowarzyszenie Promocji tańca „Finezja” w Sławnie- 2.000,00 zł

-   Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej i Pieszej „Na Szlaku”- 3.000,00 zł

-   Uczniowski Strzelecki Klub Sportowy  Grom- 2.000,00 zł

b) działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz w sferze ochrony zdrowia:   

-  Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi „Razem”-  4.200,00 zł

-    Stowarzyszenie „AKSON”-  5.500,00 zł

 -    Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Sławnie- 2.000 ,00 zł

 - Fundacja „Nie Lękajcie Się”- 1.300,00 zł

c) działania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz dziedzictwa

     narodowego:

-    OSP w Sławnie Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej- 7.500,80 zł

-    Fundacja „Dziedzictwo”- 33.999,20zł

d) działania w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji i oświaty:         

-    Fundacja „RODZINA”- 6.000,00 zł

Dofinansowania nie przyznano następującym ofertom:

a)  z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu: 

 -    Stowarzyszenie Nowoczesny Szczecin

 b) działania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz dziedzictwa

      narodowego:

 -    Fundacja Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry”

Szczegółowe wyniki konkursu dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej urzędu www.slawno.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Sławnie.

 

 

One Billion Rising w Sławnie - zatańczyli przeciw przemocy

15.02.2017

One Bilion Rising14 lutego 2017 roku  w ponad 70 polskich miastach odbyły się happeningi pod szyldem "Nazywam się Miliard - One Billion Rising". To globalna inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

Akcję zainicjowała w 2013 roku Eve Ensler - aktywna działaczka przeciw przemocy wobec kobiet. "One Billion Rising" nieprzypadkowo organizowana jest w Walentynki. W dniu, w którym szczęśliwi zakochani celebrują swoją miłość, pomysłodawcy akcji chcą zwrócić uwagę na kobiety, które doznały przemocy - psychicznej i fizycznej.  Happening skupia się na problematyce wykorzystywania kobiet i jej ujawnianiu oraz zachęca do jeszcze większej międzynarodowej solidarności w domaganiu się położenia kresu wszystkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

„W ramach akcji "Nazywam się Miliard" poruszany jest trudny społecznie temat przemocy wobec kobiet, a szczególnie sprawa gwałtów na randkach. Przemoc - niestety - może się na nich zdarzyć, a ofiarą padają najczęściej młode kobiety” – powiedziała organizatorka sławieńskiej akcji Pani Ewelina Stach.

Czemu akurat taniec? Tańcząc, ludzie rządzą swoimi ciałami. Taniec jest metaforą tego, o co walczą organizatorzy - by kobiety miały pełną kontrolę nad własnym ciałem i nikt, nigdy przemocą nie przekraczał wyznaczonych granic. Wspólny taniec wyzwala energię – razem można więcej, głośniej, wyraźniej podkreślać swój akt solidarności z kobietami zaznającymi przemocy w myśl zasady - Jedna za miliard. Miliard za jedną”– dodała

Przez ostatnie tygodnie sławianki pod okiem Marty Stępień ćwiczyły układ Break the Chain - choreografii, która jest taka sama na całym świecie. Dla jednych to prosty układ, dla innych - dość skompilowany, lecz najważniejszym dla organizatorek był sam fakt bycia z nimi w tym ważnym dniu. W akcji mógł wziąć udział każdy, wystarczyło przyjść we wtorkowe popołudnie na halę widowiskowo-sportową przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie.

„W akcji Nazywam się Miliard uczestniczę od samego początku, ponieważ jestem koordynatorką akcji w Koszalinie. Cieszę się bardzo, że w tym roku akcja rozrosła się i odbyła się również w Sławnie. Czy samym tańcem jesteśmy w stanie coś zrobić? Tańczy coraz więcej miejscowości. To chyba jedyna taka akcja antyprzemocowa, do której udało się zachęcić tak dużo osób. Tańczymy i walczymy, żeby była ratyfikowana konwencja antyprzemocowa - wyjaśnia Dorota Chałat, koordynatorka akcji One Billion Rising w Koszalinie. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »
Wyjątkowi goście w Dziennym Domu Pomocy Medycznej w Sławnie

14.02.2017

ARS Medica08 lutego w Przychodni Ars Medica w Sławnie pojawili się wyjątkowi goście – dzieci z grupy „Kłapouszki” i „Sowy” z Przedszkola nr 1, którzy przygotowali niespodziankę dla podopiecznych Dziennego Domu Opieki Medycznej, działającego na terenie przychodni.

Z okazji minionego Święta Babci i Dziadka, przedszkolaki przedstawiły program artystyczny, złożony z wierszy, piosenek i tańców. Seniorzy z radością wysłuchali małych artystów, przy czym nie kryli wzruszeń i łez. Ogromne zaangażowanie przedszkolaków zostało nagrodzone gromkimi brawami i słodkimi upominkami. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz wręczeniem kwiatów przygotowanych przez najmłodszych. Takie spotkania uczą szacunku do ludzi starszych, samotnych i chorych oraz dzielenia się radością z innymi, a ten dzień zapewne na długo zapadnie w pamięci tych dwóch pokoleń miasta Sławno.

czytaj więcej »
W czasie deszczu dzieci się nudzą

13.02.2017

Kabaret Starszych Panów w Sławnie„Szuja- dziecku kazał mówić "proszę wuja" Alleluja wesołego zrobił mi i znikł” znane i nieznane piosenki Kabaretu Starszych Panów usłyszała sławieńska publiczność w czwartek, 09 lutego 2017 roku.

W koncercie Doroty Lulki, która wykonywała najpiękniejsze piosenki jednego z najbardziej rozpoznawalnych kabaretów. Towarzyszyli jej instrumentaliści: Paweł Nowak- grający na akordeonie i Maciej Sadowski-  na kontrabasie. Koncert wprowadził widzów w świat pełen niecodziennych doznań, natomiast artyści ukazali najwspanialsze oblicze Polski PRL-u, to satyryczne i komediowe. Publiczność wspaniale bawiła się klaszcząc w rytm muzyki oraz śpiewając najbardziej znane utwory wspólnie z artystami. Organizatorem koncertu był Sławieński Dom Kultury.

czytaj więcej »
Breaking Contest 1vs1 Sławno w SDK

13.02.2017

Break Dance SławnoTańczyli, tańczyli i wytańczyli. W sobotę, 11 lutego 60 zawodników z Pomorza walczyło o tytuł najlepszego tancerza break dance w Breakin Contest 1vs1 Sławno, którego organizatorem był Sławieński Dom Kultury.

Rywalizacja była zacięta, a każdy z uczestników na parkiecie dawał z siebie wszystko. A tak prezentowała się klasyfikacja końcowa wśród dziewcząt: w kategorii początkująca I miejsce zdobyła Kinga Żuchowska z Barszczu, zaraz za nią uplasowała się Kamila Tomczyk z Postomina, a na III miejscu również z Barszczu. W kategorii dziewcząt do 13 roku życia zwyciężyły kolejno: Julia Piąstka, Oliwia Kij, Jagoda Radkowska wszystkie  z Polanowa. W kategorii open dziewcząt  I miejsce wytańczyła Natalia Sławińska z Koszalina, II miejsce zajęła Agnieszka Sobocińska, a III miejsce zdobyła Julia Małek- obie ze Słupska. Wśród panów tryumfowali: w kategorii początkujący: Jakub Czyż ze Sławna, Adam Przygócki z Jezerzyc oraz Dominik Czyż ze Sławna. W kategorii do 10 roku życia zwyciężyli: Wiktor Stepień, Adrian Kumaniecki oraz Karol Stępień- wszyscy reprezentowali Sławno. I miejsce w kategorii 11-13 lat zajął Miłosz Michałek z Nakła, na drugim stopniu podium stanął Oliwier Kwiatkowski, a III miejsce zdobył Kacper Maciejuk z Ustki. W kategorii 14- 16 lat zwycięstwo wytańczyli: Mateusz Grzybowski z Koszalina, Max Jodkowski z Malechowa oraz Cyprian Olszewski ze Sławna.  W kategorii, która wzbudziła najwięcej emocji zarówno wśród widowni, jak i sędziów, czyli open panów zwycięstwo osiągnęli: Fabian Tofil z Nakła na I miejscu, II miejsce zdobył Tomasz Głuszek ze Słupska, a III Igor Szumiak z Polanowa. Nagrody ufundowali: Krystyna Grabowska, Kinga Cichawa, Karolina Stępień oraz Sławieński Dom Kultury.

czytaj więcej »
Najlepsze życzenia dla dziennikarza sportowego

10.02.2017

1Sport to rywalizacja, walka o zwycięstwa, łzy wzruszenia, silne emocje. Nic tak nie jednoczy ludzi jak sukces sportowca czy drużyny lokalnej.

Z okazji 70-tych urodzin Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna złożył najserdeczniejsze gratulacje Panu Andrzejowi Laurenowi - dziennikarzowi sportowemu ze Sławna, który obecnie pracuje w redakcji sławieńskiego Obserwatora Lokalnego.

Pan Andrzej od wielu lat współtworzy historię sławieńskiego dziennikarstwa sportowego, co przyczynia się do upowszechniania i promocji sportu na terenie Sławna i regionu. Jubilatowi życzymy lekkiego pióra i wielu inspirujących tematów, dużo zdrowia, niewyczerpanych pokładów wiary oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.(Rafał Szymczewski)

Konkursy zimowe

09.02.2017

1„Zima w moich oczach” i „Uroki zimowy” to dwie styczniowe propozycje skierowane do zuchów, harcerzy i harcerzy starszych biorących udział w turnieju „Mistrzowie Hufca ZHP Sławno”.

Tematem przewodnim zadania plastycznego była zima z punktu widzenia zucha – tu prace miały przedstawić obecną porę roku z uwzględnieniem jej charakterystycznych elementów dostrzeganych przez dziecko w otaczającym go świecie przyrody. W realizacji zadania wzięli członkowie: 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” ze Smardzewa, 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca, 8. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Gryf” ze Staniewic, 30. Gromady Zuchowej „Szumiące Muszelki” z Postomina, 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy oraz Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Promyki” z Pieszcza. Spośród 57 autorskich prac jury w składzie: pani Danuta Karwowska – przewodnicząca składu oraz hm. Anna Cichawa i hm. Jacek Błaszczyk najwyżej oceniło projekt wykonany przez druhnę Wiktorię Talaśka z 8. Wielopoziomowej DH „Gryf” ze Szkoły Podstawowej w Staniewicach. Drugie miejsce zajęła druhna Antonina Stosik z Zespołu Szkół nr 4 w Kopnicy – członkini 50. Wielopoziomowej DH im. Władysława Sikorskiego. Miejsce trzecie zdobyła wizja zimy przedstawionej przez druhnę Olivię Batorską z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” w Smardzewie. Do konkursu fotograficznego „Uroki zimy” zgłoszono aż 79 zdjęć. Ich autorami byli harcerze młodsi oraz starsi z: 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” w Smardzewie, 8. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Gryf” w Staniewicach, 25. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. ppor. Emilii Gierczak w Postominie, 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Jerzego Kukuczki w Ostrowcu i Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Promyki” w Pieszczu. W kategorii drużyn młodszoharcerskich swoje umiejętności fotograficzne, wrażliwość artystyczną, kreatywność i zdolność uchwycenia tematu najlepiej udało się zaprezentować: dh. Otylii Pruske z 25. Wielopoziomowej DH w Postominie (I miejsce – praca pn. „Mroźny czas”), dh. Antoniemu Sochackiemu – również z drużyny im. ppor. Emilii Gierczak w Postominie (II miejsce – praca pn. „Zwyciężymy tą zimę”) oraz dh. Patrycji Chachura z 27. Wielopoziomowej DH „Zdobywcy” w Ostrowcu – miejsce III za zdjęcie zatytułowane „Biała jak śnieg”. Dzięki fotografii pn. „W drodze do domu” pierwsze miejsce w kategorii drużyn starszoharcerskich zdobył dh Damian Batorski z „Wilków Morskich” w Smardzewie. Miejscem drugim wyróżniono dh. Dagmarę Kaczyńską z 8. WDH „Gryf” w Staniewicach, która aparatem fotograficznym opisała „Krajobraz, jaki może dać zima”. Przesympatyczne i chętnie pozujące do zdjęć zwierzątko pozwoliło dh. Wiktorii Jasińskiej z WDH im. ppor. Emilii Gierczak w Postominie zająć miejsce trzecie – praca pn. „Czarno na białym”. Do niełatwej oceny zdjęć i wyłonienia zwycięzców zaproszono: panią Dorotę Zuszczyk z redakcji sławieńskiego „Obserwatora Lokalnego”, panią Agnieszkę Samul – fotografika amatora ze Słupska oraz phm. Anidę Rydlichowską – komendanta Związku Drużyn ZHP Miasta i Gminy Darłowo. Dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację obu propozycji programowych, gratulujemy uczestnikom umiejętności dzielenia się własnymi pasjami oraz zdolnością ukazywania piękna natury za pomocą różnych technik wyrazu. Zdobywcy pierwszych miejsc zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi, a pozostali uczestnicy – okolicznościowymi dyplomami. (hm. Jacek Błaszczyk Szef Biura KH ZHP Sławno)

czytaj więcej »
Wsparcie finansowe na tworzenie miejsc pracy

09.02.2017

logoOśrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla regionu koszalińskiego w ramach projektu pt. „Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej – przedsiębiorstwa społeczne w regionie koszalińskim” oferuje wsparcie finansowe oraz szkoleniowo – doradcze dla osób oraz podmiotów uprawnionych do zakładania przedsiębiorstw społecznych i/ lub tworzenia nowych miejsc pracy w istniejących przedsiębiorstwach społecznych.

Kto może skorzystać z dotacji ?

Oferta projektu skierowana jest  do następujących grup z Regionu Koszalińskiego (Miasto Koszalin, powiat koszaliński, powiat białogardzki, powiat sławieński, powiat kołobrzeski):

 • Osoby fizyczne ukierunkowane na założenie stabilnego przedsiębiorstwa społecznego (w tym uprawnione do założenia spółdzielni socjalnej) i które w jego ramach chcą zatrudnić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym lub ubóstwem.
 • Podmioty ukierunkowane na założenie przedsiębiorstwa społecznego (w tym uprawnione do założenia spółdzielni socjalnej). Osoby prawne, w szczególności organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub kościelne osoby prawne, które chcą założyć stabilne przedsiębiorstwo społeczne i w jego ramach zatrudnić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym lub ubóstwem.
 • Istniejące przedsiębiorstwa społeczne (w tym spółdzielnie socjalne).

Na co można uzyskać dotację ?

 1. Przyznanie wsparcia finansowego

na stworzenie nowych miejsc pracy w wysokości średnio 20 000 zł na jedno miejsce pracy.

Istnieje możliwość sfinansowania następujących wydatków inwestycyjnych:

 1. składniki majątku trwałego,
 2. wyposażenie;
 3. koszty prac remontowych i budowlanych,
 4. dostosowanie budynków, pomieszczeń i miejsc pracy do podejmowanej działalności gospodarczej,
 5. środki obrotowe.

Przyznanie wsparcia pomostowego w formie finansowej, które świadczone będzie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 12, w wysokości średnio 1000 zł, czyli niezbędnej do sfinansowania podstawowych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego/spółdzielni socjalnej w początkowym okresie działania. Istnieje możliwość sfinansowania następujących rodzajów kosztów:

 1. pracowniczych: narzuty do wynagrodzeń opłacane przez pracodawcę,
 2. eksploatacji pomieszczeń (w tym czynsz, wynajem, opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową i wodę),
 3. usług pocztowych,
 4. usług telekomunikacyjnych – telefon, Internet,
 5. usług księgowych,
 6. koszty materiałów biurowych,
 7. koszty ubezpieczenia majątku/ środków trwałych.

Dotacja jest udzielana w oparciu o Wniosek i na podstawie biznesplanu. W ramach projektu udzielamy wsparcia doradcy biznesowego, który pomaga w przygotowaniu tych dokumentów. W ramach projektu  oferowane jest także wsparcie doradczo-szkoleniowe (indywidualne i grupowe), ukierunkowane na:

 1. podnoszenie wiedzy i rozwijanie umiejętności potrzebnych do założenia, prowadzenia i rozwijania przedsiębiorstwa społecznego, w szczególności związanych ze sferą ekonomiczną funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego;
 2. dostarczenie i rozwijanie kompetencji i kwalifikacji zawodowych potrzebnych do pracy w przedsiębiorstwie społecznym;
 3. pomoc w uzyskaniu stabilności funkcjonowania i przygotowaniu do w pełni samodzielnego funkcjonowania.

Jak wygląda wsparcie szkoleniowo-doradcze ?

 • Szkolenie w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego, podstaw prawnych, opracowania biznesplanu, pozyskiwania klientów, marketing – 3 dni
 • Wsparcie doradcy zawodowego, psychologa, mentoring, tutoring – wsparcie to zakłada elementy integracyjne, motywacyjne, profilowanie zawodowe Grup Inicjatyw i przedsiębiorstw społecznych – w zależności od diagnozy potrzeb
 • Szkolenia zawodowe – w celu dostarczania, rozwijania i podnoszenia kompetencji i kwalifikacji zawodowych potrzebnych do pracy w przedsiębiorstwie społecznym i/ lub spółdzielni socjalnej – adekwatnie do potrzeb i roli danej osoby.
 • Wizyty studyjne – w trakcie których będzie można poznać dobre praktyki istniejących  przedsiębiorstw społecznych/ spółdzielni socjalnych o podobnych profilach działalności do tworzonych przedsiębiorstw społecznych.

Wsparcie szkoleniowo-doradcze będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników/uczestniczek. Uczestnikom/Uczestniczkom  projektu  zapewniamy

 • opiekę nad dzieckiem/osobą zależną,
 • catering i bufet kawowy w trakcie szkolenia,
 • materiały szkoleniowe i dydaktyczne w trakcie szkolenia (podręczniki, broszury, prezentacje).

Termin naboru wniosków o przyznanie dotacji

Formularze rekrutacyjne można składać od 1 do 28 lutego 2017 r.

Dokumenty aplikacyjne oraz Regulamin rekrutacji uczestników i przyznawania wsparcia  są dostępne na stronie www.owes.koszalin.pl w zakładce Dotacje.

Dokumenty do pobrania

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z naszym Biurem:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Koszalinie

Anna Szczepańska

Kierowniczka/ Doradczyni Biznesowa

tel. 798 395 078

a.szczepanska@karrsa.pl

Teresa Janik

Doradczyni Biznesowa

tel. 94/341 63 30

t.janik@karrsa.pl

www.aktywneowes.pl/

Aleja Wojska Polskiego jednokierunkowa? Wyraź swoje zdanie

08.02.2017

Wyraź swoją opinięOd 08 lutego 2017 roku  rozpoczynają się konsultacje w sprawie wyrażenia opinii na temat wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku al. Wojska Polskiego w Sławnie, tj. od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. M.C. Skłodowskiej.

Zmiana ma na celu uspokojenie oraz poprawę organizacji ruchu w centrum miasta. Ruch jednokierunkowy nie dotyczyłby rowerów.  

Wyraź swoją opinię i zagłosuj w ankiecie do dnia 28 lutego 2017 roku pod adresem: https://goo.gl/forms/T2KZFKpaTlob1bdu2.  Swoją opinię można przesłać również  na adres: konsultacje@slawno.pl

czytaj więcej »
Spotkanie z nauczycielami gimnazjum w sprawie reformy oświaty

07.02.2017

1W 2017 roku szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. 

Od początku września wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. W tej sprawie 06 lutego 2017 roku w Urzędzie Miejskim w Sławnie doszło do spotkania Krzysztofa Frankensteina – burmistrza Sławna z nauczycielami Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie oraz dyrektorami sławieńskich szkół.  Dyskusja dotyczyła działań przygotowujących do wygaszenia sławieńskiego gimnazjum.

Spotkanie trwało blisko dwie godziny. Na początku nauczyciele wystosowali prośbę o utworzenie, w miejsce wygaszanego gimnazjum, Szkoły Podstawowej nr 2 w Sławnie.

„Przychodzimy do Pana burmistrza z konkretną sprawą. Wiemy, że reforma oświaty jest niezależna od władz samorządowych, ale chcielibyśmy porozmawiać i przedyskutować pomysł stworzenie trzeciej szkoły podstawowej, tj. Szkoły Podstawowej nr 2 w Sławnie. Reforma oświaty spowoduje wygaszenie naszej szkoły. Trudno nam się z tym pogodzić” – powiedziała Małgorzata Włodarczyk.

„Chcemy by nasza szkoła została przekształcona w Szkołę Podstawową nr 2 w Sławnie, bo w tym miejscu chcemy dalej się rozwijać i kontynuować to, co do tej pory robiliśmy. Nie chcemy zaprzepaścić dorobku naszej szkoły” - kontynuowała Karolina Skibińska.

Burmistrz Sławna poinformował, że sytuacja jest trudna i analizowane są różne warianty, ale przede wszystkim należy brać pod uwagę dobro uczniów i nauczycieli, nie zapominając o sytuacji ekonomicznej i możliwościach miasta.

„Szanowni Państwo, podzielam Państwa argumenty, bo sam osobiście jestem z tą szkołą bardzo związany. Wprowadzona została reforma oświaty, takie są fakty. My teraz w tej nowej rzeczywistości musimy się odnaleźć. Trzeba dostosować sieć szkół do obecnej reformy. Dwie szkoły podstawowe na pewno będą, co do trzeciej trzeba się zastanowić – koszty jej utworzenia będą ogromne i to przede wszystkim należy brać pod uwagę. Należy podkreślić, że cały rocznik klas trzecich gimnazjum przejdzie na rzecz szkolnictwa średniego. Przez to stracimy cały rok uczniów – tj. 5 oddziałów.  Obecnie już nasze miasto do oświaty dopłaca ponad trzy miliony złotych. Jesteśmy otwarci na stworzenie dodatkowych godzin edukacyjnych, zamiast tworzenia nowej szkoły podstawowej. Spotykamy się tutaj, bo chcemy przekazać Państwu też nasze przemyślenia. Rozpatrywane są różne warianty, wybrany zostanie ten, który będzie przede wszystkim najbardziej korzystny dla Was, uczniów i rodziców.” – powiedział burmistrz.

Dokładną analizę sytuacji sławieńskiego gimnazjum przedstawił dyrektor – Pan Henryk Kudźma.

Z naszych wyliczeń wynika, że sytuacja nie wygląda aż tak źle. W roku szkolnym 2017/2018 nie przewidziano żadnych zwolnień wśród pracowników, kilka osób zostanie przeniesionych do szkół podstawowych, część osób będzie jednocześnie nauczać w gimnazjum i szkołach podstawowych. W roku 2018/2019 również nie przewidziano zwolnień, zaś w ostatnim roku, tj. 2019/2020 po wszystkich przeniesieniach osiem osób pozostanie bez zatrudnienia – i jest to wersja najbardziej pesymistyczna. Już dziś wiemy, że ta liczba będzie na pewno mniejsza.” - powiedział dyrektor gimnazjum.

Następnie głos zabrała Pani Grażyna Grabowska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Edukacji w Sławnie.

„Utworzenie trzech szkół podstawowych w mieście będzie najmniej korzystne, przede wszystkim dla nauczycieli.  Wtedy większość z Was będzie pracować w niepełnych wymiarach, a koszty utrzymania trzech szkół będą tylko rosły. W chwili obecnej do miejskich szkół uczęszcza około 1000 dzieci. Obecnie średnia w klasie wynosi 20/21 dzieci, a analizując dane demograficzne naszego miasta wiemy, że póki co tych dzieci nie przybędzie. Pamiętajmy również, że nie wszystkie dzieci ze sławieńskich przedszkoli trafią do naszych szkół. Brakuje po prostu dzieci. Utrzymanie dwóch szkół podstawowych daje nam większe możliwości działania – a to będzie korzystne również dla dzieci. Środki potrzebne na utrzymanie trzeciej szkoły można wykorzystać i zainwestować w podnoszenie jakości kształcenia dzieci oraz w polepszenie zaplecza dydaktycznego. Cały czas mówi się o logopedach w szkołach. Również liczba psychologów i pedagogów musi być na takim samym poziomie jak w roku 2016/2017. Nie wspominamy tutaj o termomodernizacji obiektów –  są to kosztowne inwestycje. Należy o tym pamiętać” – podsumowała Grażyna Grabowska.

Do 15 maja 2017 roku Dyrektor Gimnazjum Miejskiego ma obowiązek poinformowania nauczycieli o ich przyszłości. Pan Henryk Kudźma zaznaczył, że nauczyciele będą już wiedzieć o tym wcześniej. Do 31 marca 2017r.  radni miejscy będą musieli podjąć uchwałę o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, po uprzednim otrzymaniu pozytywnej opinii Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, który ma 21 dni na wydanie opinii.

Na spotkaniu poruszono również kwestie prawne reformy oraz temat przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie do budynku obecnego Gimnazjum. Podczas spotkania Burmistrz zapoznał się z opiniami oraz odczuciami nauczycieli i do każdej sugestii się ustosunkował. Na koniec burmistrz podkreślił, że jest otwarty na wszelkie propozycje ze strony nauczycieli proponując jednocześnie, aby wspólnie rozwiązywać problem zatrudnienia i wypracować taki model, który pozwoli zminimalizować ich zwolnienia lub całkowicie uniknąć tego problemu.

„Wydaje mi się, że nie możemy podchodzić do tej sprawy aż tak bardzo pesymistycznie. Nie zgodzę się na pewno z wypowiedzią p. Wojciecha Szczęsnego, który podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej mówił, że pracę straci ponad 50 nauczycieli. Nasze wyliczenia pokazują całkowicie coś innego. Jestem przekonany, że poprzez dobrą współpracę nas wszystkich rozwiążemy problem zatrudnienia nauczycieli, wykorzystując wszystkie możliwe szanse w zakresie zatrudnienia nauczycieli w nowym systemie oraz wszystkie możliwości organizacyjno-prawne, które przewiduje ustawa. – podkreślił na zakończenie spotkania burmistrz Sławna.

Po odbytym spotkaniu dyrektorki sławieńskich szkół poinformowały o możliwości zatrudnienia jeszcze trzech osób, tak więc na koniec 2019/2020 pozostanie bez zatrudnienia maksymalnie 5 osób. (Rafał Szymczewski)

czytaj więcej »
Kalendarz imprez

Kalendarz wydarzeń 2016

czytaj więcej »

Przewijaj sliderZatrzymaj slider

Sport, Kultura, Sztuka - co się wydarzy?

Sport i Kultura

Banner Sławieński Dom Kultury
Banner OSiR Sławno
Banner Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie

Edukacja

Banner Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sławnie
Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sławnie
Banner Przedszkole Jasia i Małgosi w Sławnie
Banner Przedszkole nr 4 im. Krasnala Hałabały w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie
Banner Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie
Banner Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie

Turystyka

Banner Pomorska droga sw Jakuba, Pomeranian Way of St James
Banner Europejski Szklak Gotyku Ceglanego
Banner Darlot

TREŚĆ